www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 21 maja 2018, w 141 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wiktora, Kryspina, Donata, Tymoteusza.
Majowe przysłowia: Jeśli w maju śnieg zdarzy, to lato dobrze wyparzy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zamojska Noc Muzeów do powtórki

To był prawdziwy najazd turystów na Muzeum Zamojskie i Twierdzę Zamojską - tak podsumował dyrektor Andrzej Urbański Zamojską Noc Muzeów organizowaną pod hasłem "Muzea i Pamięć" (14/15.05.).

Noc Muzeów jest jedyną w roku nocą, kiedy do muzeum może turysta wejść i na dodatek bez biletu wstępu. Pomysłodawcą Europejskiej Nocy Muzeów jest francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997.

Kiedy 5 lat temu rozmawiałam z dyrektorem Urbańskim z okazji 80-lecia Muzeum Zamojskiego i zapytałam czy przyłączy się do europejskiej akcji Noc Muzeów - odpowiedział, że dnia dosyć do zwiedzania, po próżnicy nie ma potrzeby nocą Muzeum otwierać.Początki nie były zbyt obiecujące. A jednak! W weekendową noc ilość zwiedzających biła wszelkie rekordy. Oto bardzo budująca statystyka. Ogółem z możliwości uczestnictwa w Nocy Muzeów skorzystało 638 osób w różnym wieku. 130 osób zwiedziło Muzeum Zamojskie w godz. od 9.00 do 17.00. Na koncert zorganizowany w Sali koncertowej Muzeum przybyło 120 osób.

Dociekam powodów popularności Nocy Muzeów. Dyrektor szybko znajduje wytłumaczenie: Co Francuz wymyśli to Polak polubi. I być może jest coś na rzeczy. Są też i fakty. W ubiegłym roku (14-16.05.) uroczyście otwarto zrewitalizowane obiekty forteczne Twierdzy Zamość sfinansowane z Funduszy Norweskich. Ten rok przynosi kolejne prace związane z odtworzeniem warownego krajobrazu Twierdzy Zamość. Miasto z Listy UNESCO chwali się, media poświęcają temu sporo uwagi, a w konsekwencji sława o niezdobytej twierdzy robi swoje.

Na Noc Muzeów, która rozpoczęła się o godz. 17.00, przybyli indywidualnie i rodzinnie zamościanie oraz grupy zorganizowane, nawet z Wejherowa. Ogromnemu wyzwaniu stawili czoła kustosze Muzeum: Jerzy Kuśnierz, Henryk Szkutnik, Jacek Feduszka, Mirosław Bańkowski, Maria Rzeźniak, Dorota Łysiak, Jolanta Puźniak-Głąb, Jadwiga Kozłowska, Krystyna Wybranowska i z-ca dyrektora Piotr Kondraciuk, którzy jako przewodnicy muzealni, w kostiumach historycznych, zaprezentowali turystom ekspozycje stałe: "Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu", "Zamość, Zamoyscy i Ordynacja Zamojska 1580 - 1939" oraz "Sztuka ludowa Zamojszczyzny".

Turyści mieli okazję zwiedzić także najnowsze, czasowe wystawy "Skarb z Głogowa" i "Ruś znana i nieznana". Hitem okazała się wystawa prezentująca dukaty średniowieczne. Atrakcją zwiedzania stała się pamiątka z wystawy, czyli wybita specjalnie "srebrna moneta", którą obdarowano zwiedzających.Mało tego - w tę wyjątkową noc w Sali koncertowej Muzeum odbył się Koncert Chóru Ziemi Zamojskiej "Contra" pod dyrygenturą Anny Cios. Można było także posłuchać impresji muzycznych w wykonaniu: Kamili Kondraciuk, Magdaleny Głąb, Karoliny Kondraciuk i Aleksandry Łysiak - utalentowane dzieci muzealników.

A tuż przed północą Twierdza Zamość została "wzięta" przez miłośników historii. Na trasę turystyczną Bastionu VII, w asyście zbrojnych z pochodniami z Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, ruszyło kilka setek ciekawskich. Nocne zwiedzanie "Tajemniczej Twierdzy Zamojskiej" z przewodnikami z Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu to było to.

Władzę na kazamatami, galerią strzelniczą, poternami dzierżyły nieustraszone panie przewodniczki, a wśród nich: Ewa Strumidło, Helena Kasprzyk, Maria Puźniak, Wiesława Poździk, Grażyna Rusin i Bożena Smutniak.

Jak relacjonuje Ewa Strumidło, nestorka zamojskich przewodników - dawno nie spotkała tak bardzo zainteresowanych turystów swoją opowieścią o historii Twierdzy Zamość, zapisanej złotymi zgłoskami na kartach historii Rzeczpospolitej.

- Nasze grupy liczyły od 50 do 80 osób. Gdybyśmy przewidziały, że tak dużo będzie chętnych do zwiedzania to przewodników było by co najmniej dwa, trzy razy więcej - powiedziała przewodnik Ewa Strumidło.W nieco mrocznych wnętrzach Bastionu VII można było posłuchać opowieści o budowie strategicznej twierdzy, na wzór twierdz włoskich przez Bernardo Morando, o chrzcie bojowym w 1648 r. i pięknej obronie przed Szwedami w 1656 r., co skutkowało pojawieniem się Zamościa na stronach "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Słuchacze poznali również historię rozbudowy/modernizacji twierdzy w XIX w.

Było także o heroicznej obronie twierdzy pod dowództwem gen. Maurycego Hauke w 1813 r. i udziale twierdzy w Powstaniu Listopadowym w 1831 r. Panów zaskoczyła informacja o sławnych czynach bohaterskiej Joanny Żubrowej i odnotowanym sukcesie - także przez Wacława Gąsiorowskiego w powieści "Huragan" (1902 r.), czyli zdobyciu Twierdzy Zamość z rąk Austriaków przez wojska księcia Józefa Poniatowskiego w 1809r. Żubrowa to pierwsza kobieta żołnierz w Polsce, która za szczególne męstwo i odwagę na polu bitwy, odznaczona została orderem Virtuti Militari.- Dzieci zwiedzające małą kazamatę (północną) Twierdzy miały nie lada gratkę oglądając wystawione tam repliki armat, a gdyby był proch i kule to chętnie by postrzelały. Pytały o wszystko - mówi Pani Ewa. A najbardziej interesowało ich ile razy na godzinę można było wystrzelić z armaty. Dobrze, że to zapamiętałam z wykładu i mogłam zaspokoić ich ciekawość - dwa, maksymalnie trzy razy - takie były możliwości armaty. Dorośli uczestnicy nocnego zwiedzania twierdzy Zamość pytali o koszt budowy twierdzy w XVII w., a także czy Twierdza będzie zrekonstruowana w całości. To naprawdę zadziwiająca frekwencja - podsumowała wydarzenie Ewa Strumidło.

Zwiedzającym nocą twierdzę nie udostępniono jednak Nadszańca i ekspozycji prezentującej żołnierzy (w mundurach z epoki) wszystkich formacji, które na przestrzeni wieków stacjonowały lub broniły Zamościa. I niestety, tej nocy odnotowano jeszcze jeden deficyt - nie pojawił się żaden duch - ani bohaterskiego obrońcy, ani więzionego tutaj Arvida Wittenberga (szwedzki hrabia i feldmarszałek, wzięty do niewoli w 1656 r. - zmarł śmiercią naturalną w 1657 r. w Zamościu), także ducha budowniczych i nawet nieszczęsnej Katarzyny nie było, która według legendy Katarzyny Zdeb, wypromowanej przez nasz portal, odegrała znaczącą rolę w obronie Twierdzy Zamość w XVII w., co potwierdza sam Bazyli Rudomicz, siedemnastowieczny kronikarz Zamościa.

Jeśli chodzi o ducha niesłusznie skazanej i ściętej za czary Katarzyny Bielenkowiczowej, żony wójta, to jest wytłumaczenie jego nieobecności - pojawia się jedynie 16 maja, w rocznicę jej ścięcia przez kata na zamojskim ratuszu. Natomiast jeśli chodzi o brak możliwości zwiedzania ekspozycji historycznej w Nadszańcu - to wytłumaczenia nie znajduję. Czyżby zarządcy nie lubili turystów i rycerzy?I dlatego - Zamojską Noc Muzeów należy powtórzyć, jak najszybciej, nie czekając kolejnej daty Nocy Muzeów, bo jej niezwykłość i tajemnica szalenie podoba się turystom.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Henryk Szkutnik
dodano: 2011-05-18 przeczytano: 2650 razy.Zobacz podobne:
     X Zamojska Noc Muzeów / 2018-05-09
     "Między Paryżem a Krzemieńcem,Malarstwo Jana Cybisa" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2018-04-14
     Otwarcie wystawy "Lwów w grafice XVII - XX wieku ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego" / 2018-01-16
     "Świat Zmysłów" zaproszenie na wystawę / 2018-01-16
     IX Zamojska Noc Muzeów / 2017-05-17
     "Nabytki numizmatyczne i medalierskie ostatniego dwudziestolecia 1996-2016" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2016-10-02
     VII Zamojska Noc Muzeów / 2016-05-10
     Noc Muzeów w twierdzy Zamość / 2015-05-20
     Noc Muzeów z wojownikiem sprzed tysiącleci / 2015-05-14
     "Zrewitalizowana Twierdza Zamość" - Zamojska Noc Muzeów / 2015-05-07
     Przeżyli noc z radosnymi duchami książek czytanych / 2012-05-22
     O czym opowiada Zamość nocą? / 2012-05-14
     Zamojska Noc Muzeów 2012 / 2012-04-26
     "Kolekcje i dary" w Muzeum Zamojskim. Wystawa jubileuszowa / 2011-10-20
     "O czym opowiada Zamość nocą" sprawdzili uczniowie "trójki" / 2011-05-22
     Muzeum przeżyło oblężenie. Zamojska Noc Muzeów / 2011-05-20
     "Muzea i Pamięć" Zamojska Noc Muzeów / 2011-05-10
     Skarb z Głogowa w Muzeum Zamojskim / 2011-04-23
     Nie ma mocnych / 2011-04-18
     "Ósemka" bezkonkurencyjna z wiedzy o Zamościu / 2011-04-15

Warto przeczytać:
     DYPLOM Liceum Plastycznego 2018 / 2018-04-09
     Festiwalu Polskiej Żywności wolnej od GMO - program / 2018-04-27
     Festyn na trzy rocznice / 2018-04-28
     "Wielka wojna - polskie drogi do Niepodległości" - wystawa w "Arsenale" / 2018-04-09
     "Między Paryżem a Krzemieńcem,Malarstwo Jana Cybisa" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2018-04-14- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet