|
8 marca - Międzynarodowy Dzień KobietObecnie, w naszych jakże oświeconych czasach, 8 marca nadal jest powszechnie (chociaż już bez poparcia rządu) obchodzony jako Dzień Kobiet. Jednak mylą się ci, którzy myślą, że tradycja ta jest tradycją z kręgów lewicy i socjalizmu(albo, o zgrozo! komunizmu.) Być może tak nam się kojarzy, choć to też niespotykane, że pomimo iż żyjemy w IV RP, nadal myślimy o PRL odległym o lata ustrojowe(?!) od czasów dzisiejszych. A więc, spytacie, skąd w takim razie wywodzi się tradycja obchodzenia dnia płci pięknej? Otóż wywodzi się już ze starożytnego Rzymu! Wtedy jednak było ono organizowane bardziej na cześć kapłanek z ówczesnych świątyń.
W bliższych nam czasach obchody święta zostały zapoczątkowane w... Stanach Zjednoczonych(jak widać, związków z socjalizmem brak) wraz z początkiem walki kobiet o równouprawnienie. Zaczęło się od tego, że kobiety z fabryki bawełny w Nowym Jorku postanowiły zażądać płac równych płacom mężczyzn. Wtedy to doszło do strajku, a po prawie 50. latach, tj. w roku 1908 po raz pierwszy w USA urządzono obchody Dnia Kobiet. Nie było to jednak 8 marca, jak dziś, lecz 20 lutego. Obchody te były, delikatnie rzecz ujmując, huczne. Zorganizowano w tym dniu pochody i demonstracje kobiet walczących o równouprawnienie, w tym też o prawa wyborcze(otrzymały je, jak wiadomo, dopiero po I Wojnie Światowej).
Punktem zwrotnym w walce o Dzień Kobiet był II Międzynarodowy Kongres Kobiet - Socjalistek mający miejsce w Kopenhadze w 1910 roku. Przedstawicielki z USA przedstawiły propozycję uznania i obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Projekt pewnie upadłby, gdyby nie poparcie ze strony znanej i wpływowej niemieckiej socjalistki Klary Zetkin - pomysł, z początku zbojkotowany, kiedy zyskał jej poparcie, został jednogłośnie przyjęty.
Z początku Dzień Kobiet w Europie obchodzono 19 marca, od roku 1911 włącznie. Były to obchody, które miały całkowicie inny charakter niż w dzisiejszych czasach - walczono wtedy o prawa kobiet, odbywały się liczne akcje propagandowe jak rozdawanie ulotek itp. Na ulicach organizowano pochody, do których coraz częściej przyłączali się mężczyźni.
Dzisiejsza data świętowania Dnia Kobiet, czyli 8 marca, wzięła swój początek w... Rewolucji Lutowej z 1917 roku. Wtedy to w ówczesnym Piotrogrodzie, a dzisiejszym Sankt Petersburgu, odbyła się wbrew woli władz demonstracja kobiet z fabryk tekstyliów, która przerodziła się w krwawe zamieszki. Właśnie z ich powodu car Mikołaj II musiał abdykować, a powołany Rząd Tymczasowy przyznał prawa kobietom. Dlaczego 8 marca, skoro Rewolucja w lutym? Ponieważ wg kalendarza gregoriańskiego, którym posługuje się większość świata, był wtedy 8 marca, a wg kalendarza juliańskiego obowiązującego wtedy w Rosji - 23 luty.
I tak, powoli zbliżamy się do czasów współczesnych. Warto jednak przypomnieć sobie, jak obdarowywane były kobiety w PRL-u. Otóż te, które skupione były w zakładach pracy(czyli prawie wszystkie) dostawały od władz(!) produkt utylitarny(w tym przypadku najczęściej rajstopy, rzadziej mydło) oraz kwiatka. W zależności od tego, jak kształtowała się wówczas pogoda był to goździk lub tulipan.
Dziś nie obchodzimy już państwowo Dnia Kobiet - święto zostało zniesione w roku 1993, zaś jedną z jego największych przeciwniczek jest... pani Hanna Suchocka, która jako premier zdecydowanie przekreśliła przyszłość Dnia Kobiet w Polsce.
Przeciwko Dniu Kobiet walczą też same.. kobiety. Nowoczesne feministki postrzegają je jako brak równouprawnienia w stosunku do mężczyzn. Mylą się jednak panie, ponieważ tylko dwa dni później, tj. 10 marca, swoje święto obchodzą mężczyźni(choć nie jest to tak rozpowszechnione).
Zresztą, nie oszukujmy się - skoro możemy obchodzić Dzień Dziecka, Matki, Ojca, Dziadka, Babci, Nauczycieli oraz Chłopaka(proszę zauważyć, że dnia dziewczyny nie ma), to czemu mamy się burzyć na Dzień Kobiet? Tym bardziej w znaczeniu symbolicznym i tym bardziej, że może dla niektórych będzie to jedyna okazja, aby w końcu odwzajemnić czyjś uśmiech na ulicy(drogie panie, oni nie śmieją się z nas, tylko się do nas uśmiechają..).
Tak więc życzę miłych obchodów Dnia Kobiet z przymrużeniem oka.autor / źródło: Paulina Dudek dodano: 2007-03-05 przeczytano: 15128 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|