www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 października 2018, w 293 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ireny, Kleopatry, Budzisławy.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Maskarada na dworze Zamoyskiego

Parada postaci rodem z baśni, pokaz teatru ognia, etiudy, tańce dworskie oraz powszechny walc to scenariusz happeningu artystycznego "Zamojska Arlekinada - bal na dworze Zamoyskiego", inaugurujący czwartą edycję Festiwalu Kultury Włoskiej "ARTE, CULTURA, MUSICA E..." w Zamościu (10.06.)."Bal na dworze Zamoyskiego" to przednia maskarada z udziałem grubo ponad stu młodych i starszych wykonawców. W mrokach nocy postaci w maskach, także na szczudłach, paradowały przez całą długość Rynku Wielkiego w Zamościu krokiem pawany, popularnym w XVI i XVII w., charakteryzującym się uroczystymi ruchami, przypominającymi zachowanie pawia.

Pawanę grano również podczas maskarad dworskich, jako muzykę towarzyszącą pochodom zamaskowanych postaci, tak więc doskonale wpisała się ona w atmosferę "Balu na dworze Zamoyskiego". Rozbłysły pochodnie. Na scenie doskonały zespół, bo jak powszechnie wiadomo, Jan Zamoyski rozkochany był w muzyce. Tę rolę wziął na siebie Zespół Muzyki Dawnej "Capella all` Antico" kierowany przez Krzysztofa Obsta. Zanim bal rozkręcił się na dobre mogliśmy wysłuchać dwóch utworów: Two Branles i Galiarda.Następnie kuglarze z Grupy Utopia zaprezentowali pokaz teatru ognia - "płonące maczugi" oraz "połykanie ognia" przed Jaśnie Panią Ordynatową, otoczoną dworem. Wszystko wskazywało na to, że pod nieobecność Pana na Zamościu dwór postanowił sprowadzić artystów i dobrze się zabawić. Są na to świadkowie, że bawiono się wyszukanie, ponieważ przybył w tym celu Zespół Tańca Dworskiego Gratia Iuvenis z Nowej Dęby, Teatr Gry i Ludzie z Katowic oraz Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".

Maskarada dworska rozpoczęła się na dobre. Atmosferę balu czyniła muzyka: Saltarello i Estampida zagrana na dawnych instrumentach. Najpierw odtańczono szykownego poloneza. Za chwilę dwór i publikę bawiono etiudami pantomimicznych, które w doskonały sposób pokazały perfekcję gestu i humor, wynikający ze zderzenia działań aktora i podejmowanego tematu - wystąpili żonglerzy a widzowie zyskali świetną zabawę.

Kolejno scenka/etiuda - "walka słońca z księżycem" w wydaniu szczudlarzy z Teatru Gry i Ludzie. Tu musiała interweniować sama Pani Ordynatowa, najwidoczniej oczekiwała innej rozrywki. Zaprezentowały się więc w tańcu urocze "Hajduczki". Dla odmiany żartobliwą zabawę zaproponowały "damy z wachlarzami", do których później przyłączył się żongler.Zainteresowanie wszystkich wzbudziły mistrzowskie pokazy tańców dworskich. Nie mają sobie równych tancerze Zespołu Tańca Dworskiego "Gratia Iuvenis kierowanego przez Roberta Luberę. Udowadniają, że czar tańca i wytwornego obyczaju z czasu rozkwitu kultury dworów europejskich podoba się zawsze i każdemu, także w XXI w.

Ponownie popisy artystów na szczudłach. W ich wykonaniu tango i taniec dworski. Mogliśmy podziwiać efektowne kostiumy, fantazyjne maski i niezwykłą grację aktorów z Katowic, czerpiących inspirację z rozmaitych technik: od historycznych, poprzez technikę mimu i akrobację. W okazałej wiązance walców prezentuje się grupa II, III i I Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyna". W takt muzyki "Tedesca" kolejny pokaz ognia w wykonaniu młodych ludzi z Grupy "Utopia". Czas na wielki finał, bowiem zbliża się cisza nocna i za chwilę straże zajmą miejsce na bramach twierdzy. Rozpoczyna się przepiękny walc na dworze Zamoyskiego wszystkich uczestników maskarady.Sygnał do zakończenia balu daje Jaśnie Pani Zamoyska, za nią podąża dwór i artyści. Gorące oklaski za teatralną ekspresję, za czarowny spektakl, za znakomitą zabawę, która przeniosła nas wszystkich w XVII w., w niezwykły czas renesansu.

- Zamojska Arlekinada czerpie swoje inspiracje z bogactwa barwnego życia dworskiego w okresie XVI i XVII w., a także maskarady/karnawału weneckiego oraz programów/repertuaru teatrów ulicznych i tych teatrów, które zapraszamy do Zamościa do udziału w Zamojskiej Arlekinadzie. Co roku staramy się, żeby to był inny teatr - mówiła po zakończonym widowisku artystycznym Jolanta Kalinowska-Obst, która wyreżyserowała spektakl.- Teatr Gry i Ludzie wprowadził atmosferę trochę dziwną, trochę fantastyczną i staraliśmy się dopasować pozostałe elementy widowiska. Chcieliśmy również nawiązać do wcześniejszych bali, rozrywek, które się na pewno na dworze Zamoyskiego odbywały. Były tańce historyczne, dawne i walc, bo zapewne także tańczono walca w komnatach pałacowych. W zamierzeniu było, że publiczność zatańczy z artystami, ale tylko nieliczni podjęli wyzwanie, większości nie udało się nam wciągnąć do zabawy. Może w przyszłym roku, kiedy przedsięwzięcie będzie bardziej "otwarte" i wyjdzie do publiczności, to wtedy zabawa będzie bardziej przednia - przyobiecała pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu.

Zamość onLine jest patronem medialnym
IV Festiwalu Kultury Włoskiej ARTE, CULTURA, MUSICA E...


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2011-06-11 przeczytano: 2309 razy.Zobacz podobne:
     VI Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." - program / 2012-07-25
     Doppio i "Momenti italiani" w Zamościu / 2011-06-18
     Zamojska gala czterech tenorów / 2011-06-14
     Włoska piosenka Ricardo Doppio / 2011-06-13
     Czterech tenorów "Włoskiej nocy operowej" / 2011-06-12
     Zamojska Arlekinada 2011 / 2011-06-11
     Od przyszłego roku dwa festiwale w jednym / 2011-06-09
     Wielka próba z tenorami w Zamościu / 2011-06-09
     Zamojska Arlekinada 2011- wygrywaj nagrody! / 2011-06-06
     Piosenki spod Wezuwiusza - rozmowa z Tadeuszem Wicherkiem / 2011-06-02
     Program IV Festiwalu Kultury Włoskiej ARTE, CULTURA, MUSICA E... / 2011-05-17
     Czterech tenorów w Zamościu / 2011-02-16
     Miasta i twierdze włoskie w grafice / 2010-06-17
     III Festiwal Kultury Włoskiej "arte, cultura, musica e..." Zamość 2010 / 2010-05-26
     Wystawa "Włochy- Szlakiem Hetmana Jana Zamojskiego" / 2009-12-03
     Przymiarki do Karnawału weneckiego w Zamościu / 2009-06-02
     Wygraj wejściówkę na II Festiwal Kultury Włoskiej / 2009-06-01

Warto przeczytać:
     "Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny" duetu Horbaczewski i Gąsianowski / 2018-09-23
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     "Ikebana rymowana", czyli zaprzedany fraszce Marian Kaczmarczyk / 2018-09-17
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Zamojszczyzna rozsławiała Zamość w Kraju Kwitnącej Wiśni / 2018-09-09- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet