|
Pielgrzymowanie teatralne od drzewa do drzewaScena polna Fundacji Kresy 2000 rozpoczyna swoje pielgrzymowanie teatralne ze spektaklem "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego już 18 czerwca 2011 o godzinie 20.30 w Krasnymstawie (Zaułek Nadrzeczny). Spektakle nie są biletowane.
Spektakl "Drzewo" zagości w dziesięciu miejscowościach - również w Zamościu jako impreza towarzysząca 36. Zamojskiemu Latu Teatralnemu - dzięki programowi "Teatr Polska", którego celem jest przedstawienie atrakcyjnej oferty artystycznej dla środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. Spektakle realizowane na terenie województwa Lubelskiego realizowane są pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i współfinansowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego.
Pielgrzymowanie stanowi cykl, realizowanych w różnych miejscowościach wieczorów teatralnych, których głównym wydarzeniem będzie widowisko plenerowe oparte na tekście dramatu Wiesława Myśliwskiego "Drzewo" w reżyserii Stefana Szmidta w doborowej obsadzie aktorskiej m.in. Stefan Szmidt; Ewa Gorzelak; Zbigniew Dziduch, Alicja Jachiewicz; Marek Barbasiewicz/Stanisław Biczysko, Andrzej Golejewski/Sylwester Maciejewski, Arkadiusz Głogowski, Małgorzata Pritulak, Magdalena Warzecha/Agnieszka Sitek, Jacek Brzeziński/Stanisław Brudny, Tomasz Mędrzak, Zdzisław Wardejn, Robert Kuraś.
Zawiązanie akcji dramatu - wielkiego "misterium drzewa i losu ludzkiego" - stanowi spór między starym mieszkańcem wsi broniącym swojego drzewa przed ścięciem, a bezdusznym inżynierem i ekipą budującą autostradę. Drzewo prawdziwe, na które przenosi się fikcyjny "Duda" - bohater dramatu W. Myśliwskiego ma stać się dla zgromadzonej pod nim publiczności -symbolem pamięci zbiorowej i świadczyć o potrzebie chronienia tradycji tego miejsca oraz ich środowiska kulturowego i przyrodniczego.
Terminy spektaklu "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta, które zostały zakwalifikowane do programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny:
18 czerwca 2011 (sobota), godz. 20:30 Krasnystaw (Zaułek Nadrzeczny)
24 czerwca 2011 (piątek), godz. 20:30 Jerzmanowice (Centrum Wsi, boisko sportowe)
2 lipca 2011 (sobota), godz. 21:30 Zamość (za Bramą Lwowską tereny zielone miasta)
3 lipca 2011 (niedziela), godz. 20:30 Radzyń Podlaski (Zespół Parkowo Pałacowy ROK)
10 lipca 2011 (niedziela), godz. 20:00 Obsza (Zagroda Roztocze)
31 lipca 2011 (niedziela), godz. 20:00 Stalowa Wola (Muzeum Regionalne -Park Pałacowy)
6 sierpnia 2011 (sobota), godz. 20:00 Sandomierz (teren przy Kościele św. Pawła)
13 sierpnia 2011 (sobota), godz. 20:00 Zaborek (Skansen) Janów Podlaski
17 września 2011 (sobota), godz. 20:00 Wągrowiec (Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy WIELSPIN)
* * *
Fundacja Kresy 2000, 1997 roku Alicja, Dominika i Stefan Szmidtowie aktem notarialnym spisanym w Biłgoraju ustanowili Fundację pod nazwą: "Fundacja Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu koło Biłgoraja." Fundacja jest obywatelską instytucja kultury, mająca status pożytku publicznego aktywnie propagującą kulturę i sztukę poprzez słowo, obraz i dźwięk. Własna twórczość teatralna w ostatnich latach zaowocowała kilkoma premierami teatralnymi, które były wydarzeniami kulturalnymi i medialnymi w regionie. Po wielkim sukcesie frekwencyjnym w roku 2010 w programie Teatr Polska w dziesięciu miejscowościach na terenie Polski z głośnym przedstawieniem "Drzewa" Wiesława Myśliwskiego, uzyskała również rekomendacje do zrealizowania dziewięciu przedstawień plenerowych w roku bieżącym w ramach tego projektu.
Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną skierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Założeniem projektu jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także rozwijać współpracę między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska teatry będą miały możliwość zaprezentowania swoich spektakli w objazdach pomiędzy czerwcem a grudniem 2011.
Do tegorocznej, trzeciej już edycji programu Teatr Polska, zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 13 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom, do wybranych przez Komisję Artystyczną przedstawień dołączając również trzy spektakle z edycji poprzedniej. Objazdy potrwają od 18 czerwca do 14 grudnia. Teatry odwiedzą 99 miejscowości w Polsce, odbędą się w sumie 174 prezentacje. autor / źródło: Katarzyna Futyma dodano: 2011-06-17 przeczytano: 13351 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|