|
W Krasnobrodzie świętowali i bawili się trzy dniNareszcie udało się!!!
W końcu pogoda była łaskawsza i kolejna impreza plenerowa organizowana w Krasnobrodzie odbyła się bez deszczu...no, prawie bez deszczu.
Mowa oczywiście o Dniach Krasnobrodu, które rokrocznie organizowane są w lipcu.
W tym roku trzydniowe święto naszej miejscowości odbyło się w dniach 22-24 lipca na stadionie sportowym w Krasnobrodzie. Tradycyjnie organizatorami tego przedsięwzięcia był Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury.
Program imprezy był bogaty i różnorodny. Oprócz muzyki, różnego gatunku było wiele innych atrakcji.
I tak w piątek 22 lipca na scenie królowała muzyka i taniec.
Dzięki wieloletniej już współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", który jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "EUROFOLK" odbywającego się w Zamościu możliwe było zaproszenie do Krasnobrodu zespołu folklorystycznego z Meksyku i Serbii.
Piątkowy koncert rozpoczął się o godzinie 18.00 występem "COMPANIA FOLKLORICA ORIZABA" - grupy meksykańskiej, która poprzez swój taniec i muzykę przybliżyła publiczności kulturę swojego narodu. Tuż po Meksykanach na scenie pojawił się zespół z Serbii "NOVI BEOGRAD", którego występ oprócz pięknych kolorowych strojów zachwycał niebywałym dynamizmem i niesamowitą energią.
Obie grupy zostały entuzjastycznie przyjęte i nagrodzone gromkimi brawami.
Po tańcach i muzyce ludowej nadszedł czas na zmianę klimatu.
Przed publicznością zaprezentował się młodzieżowy zespół "JARED" z Krasnobrodu.
Ci młodzi, utalentowani ludzie zaśpiewali utwory autorskie. Własne kompozycje i teksty zasłużyły na uznanie i wielkie brawa. W ich repertuarze pojawiło się również kilka piosenek coverowych, które również zostały ciepło przyjęte.
Sobota - drugi dzień obchodów Dni Krasnobrodu, to tradycyjnie pobudka o świcie dla wszystkich uczestników Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Krasnobrodu, które rozpoczęły się o godzinie 6.00 nad Krasnobrodzkim zalewem.
W tym roku w zawodach udział wzięło 16 zawodników. Najlepszymi okazali się kolejno: Gradziuk Tadeusz, Gradziuk Roman, Kostrubiec Mateusz. Sędzią zawodów był pan Stanisław Maruszak.
Najlepsi wędkarze zostali uhonorowani pucharami i pamiątkowymi dyplomami, które podczas popołudniowego festynu na stadionie sportowym wręczył burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec.
Wspomniana wyżej południowa część sobotniego programu rozpoczęła się o godzinie 16.00. na stadionie sportowym, ale zanim to nastąpiło od godziny 12-stej na plaży nad krasnobrodzkim zalewem odbywała się kampania "TAK dla Transplantacji" Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, która miała na celu popularyzację idei transplantacji na Roztoczu.
Festyn rodzinny na stadionie rozpoczęła grupa EX- SOLARIS, potem były konkursy familijne, oraz konkursy wiedzy o Krasnobrodzie i Roztoczu przygotowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury a następnie konkursy przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.
W czasie trwania programu funkcjonowało również "Stoisko promocji zdrowia", w którym panie PSSE przekazywały informacje dotyczące zasad zdrowego trybu życia i rozdawały materiały promocyjno - edukacyjne, można też było zmierzyć ciśnienie.
To jednak nie koniec atrakcji. Promowało się także krasnobrodzkie Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Kroczaka. Przy swoim stoisku, pracownicy tej placówki oprócz rozdawania materiałów promocyjnych udzielali informacji na temat bogatej oferty przygotowanej dla odbiorców w każdym wieku. Ponadto można było skorzystać z bezpłatnego masażu kręgów szyjnych, który był doskonałą reklamą zabiegów proponowanych przez sanatorium.
Pomyślano także o najmłodszych. Dzieciaki mogły skorzystać z przejażdżki na sanatoryjnych konikach, które na co dzień służą do hipoterapii.
Krasnobród i jego kuchnię promowali także członkowie "Klubu 50 Plus", którzy serwowali pyszny żurek i znakomite ciasta, pączki i inne pięknie wyglądające słodkości. Dla prawdziwych smakoszy był oczywiście chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz pierożki z kaszą.
Kiedy konkursy zostały przeprowadzone, nagrody rozdane rozpoczęła się druga część koncertu grupy Ex -Solaris, która znakomicie bawiła zgromadzoną publiczność.
W tym samym czasie, około godziny 18-stej rozpoczęły się kolejne zawody Nordic Walking o Puchar Burmistrza Krasnobrodu, których głównym organizatorem było Biuro Turystyczne "QUAND".
Fundator pucharów dał sygnał do startu kilkunastu zawodnikom, którzy postanowili aktywnie uczestniczyć w Dniach Krasnobrodu i zdecydowali się pokonać pięciokilometrową trasę wiodącą przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.
Kiedy miłośnicy chodzenia z kijkami pokonywali kolejne kilometry trasy coraz więcej osób również aktywnie uczestniczyła w przygotowanym programie. Świetna muzyka zachęciła do tańca a letni, wakacyjny nastrój również pobudzał do zabawy.
A jeśli o tańcu mowa, to podczas sobotniego programu można było zobaczyć występ dwukrotnego Mistrza Świata w tańcu eletric boogi, Krasnobrodzianina PATRYKA KAWKI.
Jego występ bardzo podobał się publiczności, szczególnie turystom, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć naszego mistrza.
Tuż przed godziną 20-stą na scenie pojawił się Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec, wraz z uczestnikami i organizatorami Mistrzostw Nordic Walking.
Po ogłoszeniu wyników, rozdano puchary i pamiątkowe dyplomy oraz rozlosowano nagrody ufundowane przez krasnobrodzkich przedsiębiorców oraz głównego organizatora zawodów.
Potem był czas na wspólne zdjęcie i gratulacje.
W wieczornej części programu wystąpił zespół coverowy "ABBA FAMILY", który przypomniał znakomite przeboje tej popularnej szwedzkiej grupy oraz zespół Ex - Solaris, z którym publiczność bawiła się do końca sobotniej imprezy.
Niedziela- trzeci dzień obchodów święta naszego miasta to tradycyjnie dzień orkiestr dętych. W tym roku już po raz XXI odbył się Przegląd Orkiestr Dętych, w który udział wzięło 6 orkiestr z czego jedna zagrała poza konkursem. Przegląd rozpoczął się przemarszem orkiestr z Placu Siekluckiego ulicami Krasnobrodu na stadion sportowy. Zanim rozpoczął się przegląd na stadionie powitano uczestników rajdu rowerowego "Tak dla Transplantacji" Zwierzyniec - Krasnobród, którzy kończąc trasę pod eskortą motocyklistów przybyli aby opowiedzieć o swojej działalności i podziękować za gościnność Roztocza i Krasnobrodu.
Wśród uczestników rajdu byli zarówno Ci, którzy zajmują się transplantologią i jej propagowaniem oraz Ci, którzy dzięki niej żyją. Na scenie gościliśmy za - cę prezesa Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu Jana Statucha i innych jak o sobie mówią "składaków", którzy są dowodem na to, jak ważne jest propagowanie idei transplantologii i rozwijanie świadomości społecznej w tej dziedzinie.
Niejednemu łza zakręciła się w oku patrząc na tych ludzi, którzy otrzymali drugie życie, a teraz z wielkim zapałem walczą, prosząc o możliwość takiej szansy dla innych.
Potem nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie XXI Przeglądu Orkiestr Dętych, którego dokonał burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec. Zanim jednak rozpoczęły się prezentacje konkursowe orkiestr oceniane przez Jury w składzie: Tadeusz Dobrowolski z Przemyśla, Stefan Żuk z Nowego Sącza i Andrzej Greszta Zamościa wszyscy muzycy wspólnie odegrali dwa utwory. Tą dużą orkiestrą dyrygował p. Bogdan Pałczyński - kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Tomaszowie Lub.
Każda z orkiestr zaprezentowała piętnastominutowy program. Kiedy wszyscy biorący udział w przesłuchaniach konkursowych przedstawili przygotowane przez siebie utwory na scenie pojawiła się Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która działa od niespełna roku. Zarówno dla członków orkiestry jak i jej kapelmistrza Jarosława Derkacza występ podczas tej imprezy był swego rodzaju debiutem. Muzycy zaprezentowali pięć utworów, które znalazły uznanie nie tylko wśród publiczności ale także jurorów. W tym miejscu należy dodać, że koncert orkiestry zorganizowany został w ramach projektu:
"Utworzenie i działalność Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie - zakup instrumentów, nauka gry oraz organizacja koncertu orkiestry podczas Przeglądu Orkiestr Dętych" realizowanego w ramach działania 4.1/413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 dla małych projektów.
Następnie Jury udało się na obrady.
W tym czasie dla publiczności zagrał zespół "Sami swoi" z Józefowa.
Gdy werdykt był już gotowy protokół odczytał przewodniczący Tadeusz Dobrowolski.
W kategorii Orkiestr Młodzieżowych pierwsze miejsce zajęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krasnostawskiego Domu Kultury zaś drugie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna.
W drugiej grupie orkiestr pierwsze miejsce przypadło Orkiestrze Dętej OSP w Tomaszowie Lubelskim, drugie Orkiestrze Dętej Cementowni Chełm, a na trzeciej pozycji uplasowała się Gminna Orkiestra Dęta w Rejowcu.
Przyznano także nagrody dla kapelmistrzów oraz nagrodę specjalną dla Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która przeznaczona zostanie na wyjazd szkoleniowo-integracyjny.
Uroczystego wręczenia nagród dokonał gospodarz miasta Wiesław Chmielowiec wraz ze swym zastępcą Stanisławem Jędrusiną.
Oprócz nagród wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary.
Ostatnim punktem obchodów Dni Krasnobrodu była druga część koncertu grupy "Sami swoi" , która bawiła zebranych do godziny 20-stej.
Impreza zorganizowana była w ramach projektu "IX Majówka Roztoczańska i Dni Krasnobrodu - organizacja imprez promujących Roztocze", który ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Oś IV LEADER, działanie 4.1/413 - "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Małe projekty"
autor / źródło: MK dodano: 2011-07-27 przeczytano: 17366 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|