www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 23 kwietnia 2024, w 114 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jerzego, Wojciecha, Ilony.
Kwietniowe przysłowia: W dzień Wojciecha świętego ptaki przylatują jego. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Muzyka duszy - rozmowa z Anną Jagielską-Riveiro

W twórczości Anny Jagielskiej-Riveiro, wokalistki o aksamitnym głosie oraz utalentowanej gitarzystki, wyjątkowe znaczenie odgrywa muzyka sefardyjska. Urok i czar tej muzyki zaprezentowała artystka w koncercie Lunas olvidadas czyli Zapomniane księżyce podczas IX Spotkania Kultur w Zamościu (20.08.).

Prababcia Anny Jagielskiej-Riveiro była pianistką. I choć babcia nie śpiewała małej Ani pieśni sefardyjskich to jak mówi pieśniarka - w jej domu rodzinnym zawsze było dużo muzyki. Choć nikt nie był zawodowym muzykiem, to wszyscy byli melomanami. Od dziecka nasiąkała różnymi tematami muzycznymi i kulturą żydowską. Muzyka sefardyjska to coś, co odkryła znacznie później, czyli już w czasie studiów.

Teresa Madej - Jak zdobywała Pani szlify muzyczne i wokalne?

Anna Jagielska-Riverio - Najpierw ukończyłam gitarę klasyczną, która teraz nieco zarzuciłam bo mam w zespole wspaniałego gitarzystę. Potem zajęłam się śpiewem. Studiowałam drogą własną, indywidualną - w różnych ośrodkach poza granicami kraju, drążąc tematykę muzyki dawnej i tradycyjnej. Byłam w Hiszpanii, byłam w Anglii, ucząc się indywidualnie u różnych mistrzów, aby robić to, co mi się najbardziej podoba.

Teresa Madej - Co tak urzekło Panią w tej muzyce? Mozaika wielokulturowości, która już odeszła a Pani chce ją przywrócić?

Anna Jagielska-Riverio - Myślę, że dobrze jest sięgać do muzyki korzeni, do tradycji, które były, ale trochę zaginęły. Muzyka sefardyjska, co jest ewenementem, w zasadzie przetrwała do naszych czasów - w ogóle kultura sefardyjska. Sefardyjczycy byli wygnani pod koniec XV w. z Hiszpanii, ale osiedlili się w różnych krajach, głównie wokół Morza Śródziemnego. Do tej pory jest dużo wspólnot i ta kultura żyje przekazywana drogą ustną. Także język - ladino, w którym śpiewałam podczas koncertu. Język ladino jest językiem żywym, co jest niesamowite, ponieważ pochodzi ze średniowiecza.

- Drążenie tradycji stało się moim ulubionym zajęciem. Jest we mnie potrzeba przechowania tej tradycji i pokazania, że to nadal jest żywe i nadal tego możemy dotknąć. Cenna jest w tym mozaika, bo to jest różna muzyka od tej, którą znamy na tych terenach - muzyki klezmerskiej. Są elementy arabskie, są elementy hiszpańskie, a wszystko razem daje niepowtarzalny klimat i różne możliwości wykonawcze, ponieważ z różnymi muzykami wykonywałam te utwory.

- Zainteresowanie muzyką sefardyjską wynika z mich kolei życiowych i mojej kariery muzycznej. Zawsze bardzo interesowałam się muzyką hiszpańską, także muzyką żydowską. Kiedy pojechałam do Hiszpanii na kursy wokalne związane z muzyką dawnej Hiszpanii to zetknęłam się tam z muzyką sefardyjską. To było kilkanaście lat temu i zakochałam się w tym temacie. Od tego czasu drążę, ciągle robię nowe projekty. Wydałam kilka płyt z tą tematyką. Myślę, że to jest bardzo piękny temat muzyczny, gdzie łączą się wątki żydowskie, hiszpańskie i arabskie. Ta muzyka daje szereg możliwości wykonawczych, i dla wokalisty i dla muzyków, i też obsady muzycznej z jaką się to wykonuję.

- Jeśli chodzi o muzykę sefardyjską to myślę, że jestem jedyną śpiewaczką w Polsce, w aspekcie tak dogłębnego zajmowania się tą kulturą. Znam ten język i posiadam ogromną kolekcję tych pieśni. W tej chwili muzycy sięgają do tych tematów ponieważ zaczęło to być bardziej dostępne w Polsce.

Teresa Madej - Bez wątpienia ważną rolę mają niecodzienne instrumenty.

Anna Jagielska-Riverio - Instrumenty zespołu to nawiązanie do dawnych czasów, czyli lutnia, oud. Na płycie to jest santur i cymbały. Podczas koncertu wystąpił lutnista. Mamy różne flety, niektóre są bardzo stare, a nej to jest instrument starożytny, lutnia arabska - także. Muzycy od lat się w tym specjalizują. Te bębny, na których grała koleżanka - to też są specjalne bębny obręczowe. One także mają dawne korzenie. I jest jeszcze moja gitara klasyczna, która nawiązuje do mojej Hiszpanii i moich innych miłości muzycznych.

* * *

Największy wpływ na rozwój głosu Anny Jagielskiej-Riveiro miała praca z wybitnymi śpiewaczkami: Jadwigą Dzikówną (Polska), Evelyn Tubb i Vivien Ellis (Anglia) oraz Montserrat Figueras (Hiszpania). Artystka stale koncertuje w Polsce i zagranicą (koncertowała m in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, we Włoszech, w Niemczech i na Litwie). Nagrywała dla radia i telewizji, dokonała też nagrań fonograficznych, w tym płyt: "DOS AMANTES - Sephardic songs" (Riveiro Music 2011), "LUNAS OLVIDADAS - Zapomniane księżyce - Pieśni sefardyjskie" (Riveiro Music 2009), "CANTIGAS DE AMIGO - Songs to a lover" (Riveiro Music 2008) "NOCHA LATINA" - "Noc latynoska" (2001), "CANTOS DE LA ESPANA ANTIGUA" - "Pieśni dawnej Hiszpanii" (2000) i "ARVOLICOS D'ALMENDRA" - "Drzewka migdałowe - Pieśni sefardyjskie" (2000).

Wkrótce będzie można posłuchać ponownie pieśni w wykonaniu Anny Jagielskiej-Riverio podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie "Warszawa Singera" z zespołem najnowszym, który stworzyła "Maayan" (Źródło - w j. hebrajskim).


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Jerzy Cabaj
dodano: 2011-08-23 przeczytano: 12541 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet