|
"Turandot" wyprawa do krainy umarłychZamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl "Turandot" neTTheatre z Lublina i Grupy Coincidentia z Białegostoku.
Przedstawienie dla młodzieży licealnej i dorosłych w ramach projektu TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego MkiDN rozpocznie się 14 października (piątek) o godz. 12 w sali widowiskowej ZDK.
Czas trwania: 70 minut, cena biletu: 12 zł
Scenariusz i reżyseria : Paweł Passini
Obsada:
Mariusz Laskowski - Puccini/Kalaf,
Paweł Chomczyk - Mandaryn,
Katarzyna Gacal (ATB) - Doria Manfredi/Liu,
Iga Załęczna - Elwira/Turandot,
Katarzyna Tadeusz - Pomocnica Mandaryna -Mandarynka,
Paweł Passini - Narrator
uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Lublinie - Chór głuchoniemych/Chór Chińczyków
Paweł Passini - twórca "Turandot" jest jedną z ciekawszych osobowości teatralnych ostatnich lat. Spektakl jest kolejną wyprawą reżysera do krainy umarłych. Wykorzystując biografię Giaccomo Pucciniego i obraz współczesnych Chin jako jądra ciemności, Passini pokazuje świat, w którym cierpienie pozbawione jest głosu. Reżyser nie transponuje opery Pucciniego na scenę teatralną, ale tworzy oryginalną fabułę z listów kompozytora, strawestowanych fragmentów "Turandot" i prowadzonej z offu narracji.
Kiedy Puccini pisał operę o chińskiej księżniczce Turandot, wiedział już, że ma raka krtani i że ściga się ze śmiercią. Skazany przez chorobę na milczenie, przełożył na dźwięki temat odchodzenia w bólu - i nie dotyczył on wyłącznie jego własnego cierpienia.
Libretto opowiada historię okrutnej księżniczki zadającej zagadki i skazującej na ścięcie kolejnych swoich zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Dla Passiniego kluczową postacią tej historii jest niewolnica Liu, która aby uratować ukochanego pana i księcia dobrowolnie poddaje się torturom a w końcu odbiera sobie życie. Reżyser łączy Liu z inną tragiczną postacią, tym razem jak najbardziej realną, wydobytą z życia Pucciniego ( służąca w domu kompozytora Doria Manfredi, posądzona przez żonę o romans z Maestrem, najpierw głodowała, a następnie wypiła truciznę).
Spektakl ma strukturę nielinearną, wręcz oniryczną, sceny z ostatnich tygodni życia Pucciniego przeplatają się z wizjami z "imperium zła", a wszystkiemu towarzyszą fragmenty arii wyśpiewywane przez aktorów i fragmenty opery grane i miksowane na żywo przez reżysera. Ramę tej niezwykle precyzyjnej konstrukcji stanowi chór - jedyny, który ma racje bytu w tym spektaklu - bo złożony z głuchoniemych.
Spektakl nagrodzony na 51 Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, 46 Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie, IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010) oraz złotą statuetką Herald Angel (19.08.2011) i trofeum Total Theatre w kategorii "Teatr fizyczny i wizualny" na Edinburg Fringe Festival (25.08.2011).
UWAGA! Po spektaklu, o godz. 13.30 odbędą się warsztaty dla 20 - osobowej grupy młodzieży prowadzone przez aktorów. ZDK przyjmuje zapisy. autor / źródło: Lili Mach dodano: 2011-10-04 przeczytano: 3575 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|