|
"Kolekcje i dary" w Muzeum Zamojskim. Wystawa jubileuszowaMuzeum z okazji 85-lecia powstania przygotowało wystawę "Kolekcje i dary".
Na podstawie zapisów, korespondencji, rachunków, pokazano jak dużo muzealiów z pierwszych kolekcji przetrwało do dnia dzisiejszego. Efekty widoczne są na wystawie czasowej i na wystawach stałych.
minister W. Świetosławski, wojewoda J.Tramecour
Podczas wystaw jubileuszowych przedstawiamy sylwetki współtworzących muzeum. Tym razem Muzeum przypomniało Stanisława Przybyłowicza, nauczyciela, kierownika Szkoły Powszechnej nr 3 w Zamościu, organizatora działu przyrodniczego, autora licznych fotografii Zamościa i Roztocza w tym zdjęć do przewodnika Michała Pieszki. Wielkiego orędownika ochrony przyrody. W swej kolekcji posiadał bogate zbiory biblioteczne i przyrodnicze między innymi zielnik. Opracował ćwiczenia biologiczne dla uczniów szkół podstawowych. W czasie II wojny światowej wszedł w struktury Związku Walki Zbrojnej, aresztowany przez Niemców w czerwcu 1940 roku w ramach akcji A-B, (wyniszczenia inteligencji polskiej), osadzony w Zamojskiej Rotundzie, więziony na Zamku z Lublinie, następnie przetransportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau. Skąd wywieziony transportem śmierci 23 lutego 1942 roku zginął w komorze gazowej w Hartheim k. Linzu.
minister H. Świątkowski z gośćmi
W historii swojego istnienia Muzeum przeżywało czasy świetności i popularności. Takim okresem był rok 1939, w czerwcu odbyły się "Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny", podczas których na Rynku Wielkim zaprezentowano "Żywe szachy" , w parku "Noc wenecką". Muzeum odwiedziło wiele znakomitych gości. Wśród wpisów w księdze gości poznajemy autografy Wojciecha Świętosławskiego, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, Jerzego Albina de Tramecourd, wojewodę lubelskiego, Mariana Szaynowskiego naczelnika Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, dr Jana Danielskigo naczelnika Wydziału Pracy Opieki i Zdrowia w Lublinie i wielu wielu innych z Warszawy, Lublina, Lwowa, Łucka.
gen. J. Kuropieska
Lata wojny dzięki staraniom Władysława Kabata, kustosza i kierownika Muzeum Regionalnego udało się przetrwać bez większych strat. Okres od 1945 do 1950 roku jest niezwykle ożywiony w działalności, przybywają eksponaty, powstają nowe wystawy. Muzeum i tym razem odwiedzają znakomici goście o czym świadczą wpisy w księdze gości. Wśród nazwisk ministrowie, ambasadorzy, biskupi, konserwatorzy sztuki, generał Józef Kuropieska.
publikacja S. Przybyłowicza; otwarcie muzeum po wojnie
Ważnym wydarzeniem w tegorocznym świętowaniu jubileuszu były liczne nagrody i odznaczenia którymi uhonorowano pracowników.
Odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" otrzymali: Mirosław Bańkowski,Irena Cecot, Dorota Łysiak, Jolanta Puźniak-Głąb, Henryk Szkutnik
Złotą odznakę "Za opiekę nad zabytkami"otrzymali: Jacek Feduszka, Piotr Kondraciuk, Jerzy Kuśnierz, Maria Rzeźniak
Srebrną odznakę "Za opiekę nad zabytkami" otrzymali: Maria Dudziak, Waldemar Maziarczyk
Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego otrzymał Piotr Kondraciuk
Odznakę honorową "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego" otrzymali: Piotr Kondraciuk, Jerzy Kuśnierz, Andrzej Urbański
Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymała Maria Rzeźniak
Dyplom Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymała Ewa Molas
Były nagrody i medal Prezydenta miasta Zamość, podziękowania. Wizytę złożył prezydent Polski Bronisław Komorowski z małżonką.
prymas Polski, ks. kardynał A.Hlond i biskup lubelski S. Wyszyński
Zachęcam wszystkich czytelników do odwiedzenia Muzeum Zamojskiego w Zamościu, być może odnajdą Państwo autograf swój lub bliskich, jeżeli nie to może warto zostawić swój ślad w jubileuszowej księdze.autor / źródło: Maria Rzeźniak dodano: 2011-10-20 przeczytano: 17885 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|