|
Dziękczynny ukłon za 15 lat wsparciaNiewiele jest wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszym mieście, które potrafią wypełnić salę do ostatniego miejsca. Ale jeśli występuje "Zamojszczyzna", to o frekwencję można być spokojnym. I tak też było podczas sobotniego koncertu w Zamojskim Domu Kultury, w którym członkowie zespołu śpiewem i tańcem dziękowali tym, bez których działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" byłaby mocno ograniczona.
W pierwszej kolejności podziękowania należą się członkom powstałego w 1996 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", którego głównym działaniem jest wspieranie działalności zespołu.
I właśnie koncert "Z ukłonem dla przyjaciół" był podziękowaniem dla członków stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi jubileusz XV-lecia.
W bardzo dynamicznym i widowiskowym koncercie wystąpiło 6 grup tanecznych. Na scenie pojawiały się grupy w kolejności od najstarszej do najmłodszej. W sumie około 200 tancerzy.
Ale tym razem to nie tancerze byli głównymi bohaterami widowiska, a ci, którym występ był dedykowany.
Za pracę i działalność na rzecz zespołu życzenia, kwiaty i upominki dla stowarzyszenia przekazali Zamojski Dom Kultury, "Zamojszczyzna" oraz Starostwo Powiatowe w Zamościu.
Dyplomy i albumy z podziękowaniami i życzeniami od prezydenta Zamościa otrzymali twórcy stowarzyszenia i członkowie pierwszych zarządów oraz obecnego zarządu.
Koncert był również okazją do podziękowań dla sponsorów i darczyńców, którzy wspierają wszystkie przedsięwzięcia stowarzyszenia, a tym samym i zespołu. Podziękowania otrzymali sponsorzy 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk". Im zadedykowana została wiązanka piosenek różnych narodów. Sponsorzy dzięki którym zespół otrzymał nowe stroje zadedykowane zostały Mazur ułański w wykonaniu grupy I oraz wiązanka walców w wykonaniu grupy II i III.
- Dzień Jubileuszu to czas zarezerwowany na wspomnienia, to szczególna okazja, by zatrzymać się i spojrzeć wstecz na to, co było... Podsumowując życzymy sobie, aby członkowie stowarzyszenia ciągle czerpali radość z bycia razem, by niezmiennie chcieli współpracować na rzecz swoich dzieci tańczących w "Zamojszczyźnie" oraz aby ci ludzie o wielkich sercach, którym dziś dziękujemy za wsparcie, zechcieli nam towarzyszyć w przyszłości - powiedziała Anna Polska przewodnicząca stowarzyszenia.
Początki Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" - jedynego na terenie miasta zespołu kultywującego tradycje ludowe i regionalne - sięgają roku 1985.
Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Jolanta Kalinowska - Obst. Działalność zespołu wspomaga założone w 1996 roku z inicjatywy rodziców członków zespołu Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
Oprócz wspierania działalności "Zamojszczyzny" stowarzyszenie podejmuje różne działania zmierzające do podtrzymywania tradycji narodowej, ochrony dóbr kultury, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez popularyzację muzyki i tańca ludowego.
Twórcy stowarzyszenia i członkowie pierwszych zarządów:
Janusz Dziurawiec - w latach 1991-1996 przedstawiciel Rady Rodziców przy zespole; założyciel stowarzyszenia; przewodniczący stowarzyszenia w latach 1997 -2001; współpracuje ze stowarzyszeniem i "Zamojszczyzną" do dnia dzisiejszego (pomoc przy realizacji i realizacja wydawnictw na Eurofolk; wydawnictw okolicznościowych zespołu, itp.); pozyskał dla zespołu kilkadziesiąt kostiumów ludowych
Stefan Gościcki - założyciel stowarzyszenia; członek zarządu stowarzyszenia od 1997; w latach 2001-2006 - przewodniczący Zarządu; w latach 1996 - 2001 tancerz grupy dorosłych, a od 2001 do 2007 społeczny muzyk w kapeli (bębenek); współtwórca Eurofolku
Jacek Szkałuba - w latach 2000 - 2004 aktywny członek zarządu stowarzyszenia; współtwórca Eurofolku; pozyskał dla zespołu kilkadziesiąt kostiumów ludowych
Alina Wnuk - w latach 2000 - 2008 skarbnik stowarzyszenia; współtwórca Eurofolku
Anna Tront - w latach 2001 -2007 członek zarządu; współtwórca Eurofolku; pozyskała dla zespołu kilkadziesiąt kostiumów ludowych
Obecny zarząd:
Anna Polska - od 2008 przewodnicząca zarządu; działa w stowarzyszeniu od 1998; wielokrotny wychowawca i opiekun dzieci i młodzieży na warsztatach artystycznych; w latach 2004 - 2008 członek zarządu; wykonawca wielu elementów strojów dla zespołu; aktywnie uczestniczy przy organizacji Eurofolku; prowadzi w formie kroniki dokumentację
Eurofolku;
Anna Konior - od 2008 sekretarz stowarzyszenia; od 2007 tancerka grupy dorosłych;
Zygmunt Choma - działa w stowarzyszeniu od 2003; wielokrotny wychowawca i opiekun dzieci i młodzieży na warsztatach artystycznych; wykonawca wielu elementów strojów dla zespołu; od 2008 członek zarządu
Anna Majzer - związana z zespołem od 1988 (tancerka w latach 1988 -1997 i od 2010); w latach 1996-98 sekretarz stowarzyszenia; od 2008 z-ca przewodniczącej zarządu
Leszek Wojnarowski - członek zarządu od 2008
Monika Łapa - skarbnik stowarzyszenia od 2010
Monika Pawłowska- członek zarządu od 2010
autor / źródło: wald, fot. Renata Bajak dodano: 2011-11-04 przeczytano: 6123 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|