|
Mistrzowskie aplikacje Swavy LaunayPo wystawach w Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, USA, Ukrainie i Litwie "Tkanina artystyczna" Swavy Launay, która jako Stanisława Bartosiewicz urodziła się w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie, zawitała do Zamościa. Wernisaż z udziałem artystki odbył się w BWA Galeria Zamojska (2.03.).
Do sal wystawowych BWA zawitała wiosna. Jednak nie ta kalendarzowa lecz ta o wymiarze artystycznym za sprawą prac - tkanin artystycznych Swavy Launay z Francji. Zanim artystka wyjechała do Francji marzyła o niej jako mała Stasia pod wpływem opowiadań nauczycielki. Już od dziecka dysponowała wybitnymi zdolnościami manualnymi ale zapewne przez myśl jej nie przeszło, że zostanie sławną, znaną w świecie mistrzynią artystycznych aplikacji.
- To, że tworzę zawdzięczam wyjazdowi do Francji. Cały koloryt moich prac to również zasługa Francji - mówiła Swava Launay na wernisażu w BWA Galeria Zamojska.
Najpierw studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Po wyjeździe do Francji studiowała literaturę na paryskiej Sorbony. Już z mężem przeniosła się na Lazurowe Wybrzeże, do Prowansji.
W malowniczo położonym Mougins Swava Launay rozpoczęła swoją drogę artystyczną. Uczęszczała na wykłady i zajęcia praktyczne do Ecole de Beaux Arts w Vallauris. Najpierw były akwarele i malarstwo olejne a potem przyszło zainteresowanie tkaniną. Niezwykła twórczość szybko zyskała uznanie, nie tylko we Francji. Tkaniny artystyczne Swavy trafiły do wielu renomowanych galerii świata. Dopiero później została odkryta dla Polski zgodnie z pokutującą zasadą, że najpierw musi się na artyście poznać świat a dopiero potem kraj jego urodzenia.
Prawie każdy z nas wie, że namalować dobry obraz nie jest łatwo. Zdecydowanie jednak trudniej jest go "uszyć ze skrawków tkanin", aby nie pozostał zwykłym patchworkiem lecz stał się dziełem sztuki. Swava Launay w swojej twórczości doszła do mistrzostwa. Jak podkreśla - to we Francji narodziła się jako artystka.
Jej dorobek to kilkaset prac wykonanych z niezwykłą pasja i precyzją. Tematy w tkaninach Swavy Launay nabrały nie tylko bajecznych barw ale także głębszego znaczenia bowiem artystka podbudowała je bujną fantazją.
Tkaniny charakteryzują się bogactwem i intensywnością kolorów. Są nastrojowe, pełne symboliki i myśli twórczej. Zatrzymują wrażliwego widza by nacieszył zmysły ich pięknem oraz na chwilę refleksji. Mistrzyni aplikacji zszywając i naszywając poszczególne skrawki różnych gatunków tkanin łączy je w jedną całość. Tak powstają niezwykłe obrazy. Swoje prace Swava Launay ujmuje w grupy tematyczne. Są to sceny rodzajowe, historyczne, mitologiczne, widoki miast i wspomnienia z podróży, krajobrazy, kwiaty, martwa natura, motywy ogrodu i morskie, metafizyczne i postacie.
- W twórczości Swavy widać wpływy sztuki francuskiej: średniowiecza, impresjonizmu i kubizmu. W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia - wynik literackiego wykształcenia artystki. Część z nich zawiera głębokie treści, przemyślenia artystki, a niektóre są swoistym pamiętnikiem artystki z odbytych po świecie podróży - pisze Barbara Typek historyk sztuki, która odkryła Swavę Launay dla Zamojszczyzny i tym samym przyczyniła się do wystawy artystki w BWA Galeria Zamojska.
Zdaniem Barbary Typek - Oglądając prace Swavy, nie można nie zauważyć wpływu sztuki francuskiej na jej twórczość. Począwszy od średniowiecznych gobelinów (Jeźdźcy, Ogród rozkoszy), w których niewątpliwie można doszukać się wpływu poezji prowansalskiej, na malarstwie impresjonistycznym i kubistycznym kończąc. Szczególnie wyraźny jest wpływ takich malarzy jak: Cezanne (Martwa natura), Gauguin (Zwierzenia), Picasso (Rodzina, Scytowie, Koguty, Krokus, Kobiety, Picasso - południe, Trzy gracje). W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia - wynik literackiego wykształcenia artystki we Francji (Charakter, Upadek, Wezwanie).
Tkaniny Swavy były i są wystawiane w wielu prestiżowych galeriach świata oraz w kilku miastach Polski - Kazimierz Dolny, Kraków, Wałbrzych. Znajdują się także w prywatnych kolekcjach, głównie we Francji i USA. Zaprezentowane w Zamościu prace są znikomą częścią dorobku artystki.
Każdy, kto chciałby radować oczy niezwykłym pięknem, jakie wyczarowuje Swava Bartosiewicz-Launay z tkanin tworząc swoje gobeliny, może obejrzeć je w BWA Galeria Zamojska. Wystawa prac Swavy Launay pt." Tkanina Artystyczna" potrwa do 1 kwietnia br. Następnie zostanie zaprezentowana w Tyszowcach.
* * *
Barbara Typek - absolwentka PLSP w Tarnowie, kierunek tkactwo artystyczne, historyk sztuki (KUL), historyk (UMCS), regionalistka. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za opiekę nad zabytkami". Pasjonatka rękodzieła, w tym również aplikacji.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jansz Zimon dodano: 2012-03-04 przeczytano: 4190 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|