|
Zamojski Kiermasz i Konkurs WielkanocnyTradycyjnie, od 36 lat, Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Zamojsko Roztoczański Związek Gmin i Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Zamościu byli organizatorami Kiermaszu Wielkanocnego i Konkursu Wielkanocnego na Palmę i Pisankę. Dla zamościan i gości to przedsmak świąt (1.04.).
Choć pogoda spłatała figla handlującym i kupującym to nie zabrakło ani jednych ani drugich. Na kiermaszu zaprezentowali się twórcy ludowi z pisankami, palmami wielkanocnymi, barankami, stroikami i ozdobami wielkanocnymi. Wystawiano się w podcieniach oraz na Rynku Wielkim. Atmosfery dopełniły występy zespołów ludowych: "Wesołych Gospoś" z Kolonii Sitaniec oraz Moniki Hildebrand i Barbary Rabiegi z towarzyszeniem Kapeli Ludowej Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
Podsumowania i ogłoszenia wyników 36. Konkursu Wielkanocnego na Palmę i Pisankę dokonano w Muzeum Zamojskim. W konkursie wzięło udział 38 twórców z Zamojszczyzny. Komisja pracowała w składzie: Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego (przewodniczący) oraz Elżbieta Gnyp - artystka malarka, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Ewa Kowalczyk - Rada Programowa STL, Irena Kozubowska - Rada Programowa STL. W ocenie prac uwzględniono: wartości artystyczne, staranność wykonania pod względem technicznym i kultywowanie ludowej tradycji wielkanocnej. Zgodnie z regulaminem konkursu komisja oceniała prace w dwu kategoriach: tradycyjnej twórczości ludowej oraz współczesnej twórczości artystycznej nawiązującej do obrzędowości ludowej.
Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zamościu oraz Zamojsko Roztoczański Związek Gmin wręczali: Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa, Jerzy Sobczuk Wicestarosta Zamojski, Janusz Nowosad dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.
W kategorii tradycyjnej twórczości ludowej komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne pierwsze nagrody. Ich laureatki to: Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego, Stanisława Rozmiarkowska z Tereszpola i Teresa Runo z Tereszpola.
Jury przyznało także trzy równorzędne drugie nagrody. Odebrały je: Helena Prus z Dołhobyczowa, Krystyna Sioma z Dąbrowy Tarnawackiej i Alfreda Urbańska z Hrubieszowa. Z kolei laureatki dwóch nagród trzecich to: Henryka Gancarz ze Strzyżowa i Elżbieta Dudek z Rozdołów. Jak ustalili członkowie komisji, za tradycyjne palmy wielkanocne nagrody otrzymują: Kazimiera Greszta z Zamościa, Krystyna Sioma z Dąbrowy Tarnawackiej i Alfreda Urbańska z Hrubieszowa.
Wyróżnienia otrzymali: Agatka Zygmunt z Korytkowa Dużego (za udane próby odtworzenia tradycyjnego zdobnictwa pisanek) oraz Piotr Buczko z Grabnika (za rzeźbę). W kategorii współczesnej twórczości artystycznej dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały: Izabela Kalenowska z Zamościa i Agnieszka Hacia z Krynic. Laureatki dwóch równorzędnych drugich nagród to: Jolanta Kliszcz z Tyszowiec i Agnieszka Ryńko z Krynic. Z kolei na wyróżnienia zasłużyły sobie: Małgorzata Salitra z Biłgoraja i Barbara Czerniak z Zamościa.
Komisja oceniając prace podkreśliła, że zauważa zanikającą tradycję wykonywania palm z wykorzystaniem rodzimych surowców. Podtrzymanie tej dziedziny twórczości ludowej zasługuje na szczególne uznanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń. Ponadto komisja stwierdza, że dostarczone na konkurs prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2012-04-04 przeczytano: 19593 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|