|
Wystawa "Dyplom 2012" w BWAPrace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu zaprezentowano, w ramach corocznej współpracy, w salach wystawienniczych BWA Galeria Zamojska. To najlepsze prace z pracowni: Reklamy Wizualnej, Snycerstwa i Ceramiki. Wernisaż wystawy odbył się 19.04.
Od 2002 roku Liceum Plastyczne to szkoła czteroletnia. Poza podstawowymi przedmiotami artystycznymi: historia sztuki, malarstwo i rysunek, rzeźba, podstawy projektowania, podstawy filmu i fotografii, uczniowie kształcą się w czterech pracowniach specjalistycznych: ceramika artystyczna, reklama wizualna, snycerstwo artystyczne i tkanina artystyczna. Niestety, w ostatnich latach nie utworzono w liceum klasy z pracownią Tkanina artystyczna.
Zgodnie z programem nauczania, absolwenci "Plastyka", zanim uzyskają maturę, muszą obronić prace dyplomowe. Taka obrona odbyła się kilka dni temu w szkole. Nagrodą, poza celującymi i bardzo dobrymi ocenami, jest prezentacja najlepszych prac na pierwszej poważnej wystawie w zaprzyjaźnionej BWA Galeria Zamojska.
- 40 prac dyplomowych uczniów wypełniło trzy sale wystawiennicze Galerii. W dwóch pierwszych pokazano prace z pracowni Reklamy Wizualnej i Snycerstwa, na II piętrze - z pracowni Ceramiki. Wystawa jest płaszczyzną wymiany pokoleń i elementem wzbogacającym działalność zamojskiego środowiska plastycznego - podkreślił Jerzy Tyburski, dyrektor BWA.
Uczniowie prowadzeni przez nauczyciela - artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę oraz nauczyciela zawodu Bogdana Naklickiego wykonali przedmioty ceramiczne, typowo użytkowe ("Lampy" - Joanna Gęborys i Anna Sidor) oraz małe miniatury dekoracyjne ("Harpie" - Marta Żary). Jak powiedział Bartłomiej Sęczawa - to przedmioty o zróżnicowanej tematyce i trudne do wykonania. Uczeń Rafał Mikulski hoduje jaszczury i ten motyw stał się inspiracją dla użytkowej mozaiki "Mistrzowie kamuflażu", którą można ozdobić wnętrze np. łazienki .
- Starałem się dostosować do pomysłu ucznia. Pracowaliśmy razem, ale uczeń miał dużą swobodę działania, nawet po to by mógł popełnić błąd, ponieważ więcej się nauczy jeśli może pokonać problem. Wówczas wie, że warsztatowo jest sprawny - podsumował prace swoich uczniów zadowolony z wyniku Bartłomiej Sęczawa.
Z prac uczniów pracowni Snycerstwa artysty rzeźbiarza Zygmunta Jarmuła i nauczyciela zawodu Stanisława Juszczaka zwracają uwagę: "Komoda Odyseja" Aleksandry Łasochy, "Ciągłe napięcia" - skrzynia - rodzaj obnośnego teatrzyku Macieja Nowickiego oraz płaskorzeźba Łukasza Zawiślaka - "Ostatnia wieczerza" i "Krucyfiks" Ewy Soszki. Z prac realizowanych pod kierunkiem nauczycieli Wojciecha Duklewskiego i Marcina Ciecierskiego wybija się "szóstkowa" rzeźba "Asceta" Macieja Malczewskiego, "Churchill" Andrzeja Wójtowicza, "Wiktoriański zegar" Izabeli Padjas oraz także na "szóstkę" płaskorzeźba Sylwii Owczarczyk - "Fotografia".
Z pomysłem znaczyła drogę do swojej instalacji "Nie ma drogi do szczęścia, szczęście jest drogą" - Joanna Kowalczuk z pracowni Reklamy wizualnej, uczennica Michała Mazurkiewicza. Olga Szubiak obroniła pomysł na projekt kampanii reklamowej, a Edyta Kopciuch na oprawę graficzną baśni "Kopciuszek", zaś Justyna Panas na "Bajki". W pracach widoczna jest duża sprawność warsztatowa, wiele z nich to także udany pomysł na dyplom, a przecież wszystko jeszcze przed absolwentami "Plastyka". Ekspozycja "Dyplom 2012" czynna będzie do końca kwietnia br.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janusz Zimon dodano: 2012-04-22 przeczytano: 17512 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|