|
Znaleźli "pomysł na siebie" i wygrali nagrodyMarek Kornik z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Albert Paszko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie, Piotr Klich z Zespołu Szkół nr 3 w Tomaszowie Lubelskim, Krzysztof Chodara z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju i Helena Feliks z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie zostali laureatami tegorocznej edycji regionalnego projektu POMYSŁ NA SIEBIE zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego. Przedsięwzięcie, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Trzeci etap wraz z finałem konkursu odbył się 25 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Projekt został przygotowany z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych czterech powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego oraz nauczycielach zainteresowanych wprowadzaniem zagadnień ekonomicznych na lekcjach podstaw przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie. Głównym celem konkursu było inspirowanie młodzieży do podnoszenia wiedzy i umiejętności z zakresu nauk ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki współczesnej ekonomii.
Projekt miał charakter konkursu, składał się z 3 etapów i finału. Ponadto uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach "ABC przedsiębiorczości", przeprowadzonych przez Annę Dragan pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu. Zadaniem warsztatów było ukierunkowanie młodzieży na poznanie mechanizmów rządzących gospodarką rynkową oraz danie możliwości sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy.
W III etapie, który miał formę turnieju typu "Jeden z dwudziestu" wzięło udział 20 uczniów z najwyższą liczbą punktów z poprzedniej fazy eliminacji. Młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą ekonomiczną z zakresu gospodarki rynkowej i funkcjonowania przedsiębiorstw, ale również refleksem. Każdy uczestnik musiał zacząć swoją wypowiedź na zadane przez prowadzącego pytanie w ciągu 5 sekund od chwili jego usłyszenia. Trzecia faza rozgrywek trwała do momentu pozostania 10 uczniów. Każdy z nich miał 2 szanse, których wyczerpanie powodowało odpadnięcie z turnieju.
Wyłonione osoby przystąpiły do finału, który polegał na prezentacji przez 10 uczestników "pomysłu na własną działalność gospodarczą". Młodzież musiała wcześniej przygotować potrzebne dokumenty - wnioski pozwalające na pozyskanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Organizator założył, że każdy może otrzymać kwotę 40 000 zł. Ponadto zadaniem finalistów było przygotowanie biznesplanu, a także krótkiej prezentacji multimedialnej (do 5 minut), w której każdy określił zakres działalności i realność powodzenia w przyszłości.
W trakcie prezentacji młodzież wykazała się kreatywnością. Padły różne pomysły, m.in. propozycja założenia firmy "Sito" produkującej wyjątkowe pamiątki z regionu jak i reklamującej Roztocze w kraju i poza jego granicami, kompleksu usługowo-turystycznego "Reset" przy zbiorniku wodnym Biszcza-Żary, pola paintballowego - "Celownik", przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją pływających modeli zdalnie sterowanych, które transportowałyby zanętę dla ryb w wybrane miejsca zbiornika wodnego, stworzenia salonu stylizacji zwierząt "Cztery Łapy", restauracji "Zen Sushi" uzupełniającej kulinarną mapę Zamościa o kuchnię japońską, studia fotograficznego "Foto-Just", agencji zajmującej się organizacją ślubów i wesel "Bajkowy ślub Marta Krasowska", założenia sklepu owocowo-warzywnego "Ekofruit" oferującego owoce, warzywa i przetwory z produktów ekologicznych oraz otwarcia biura coworkingowego "New Office" oferującego wygodne miejsca pracy klientom.
Uczestnicy finału wykazali się nie tylko wiedzą ekonomiczną, ale również umiejętnością jej zaprezentowania i samodzielnością myślenia. Ich wystąpienia oceniło trzyosobowe Jury w składzie: przewodnicząca Dorota Mach - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Monika Skowron - dyrektor Alior Banku Oddział w Zamościu i Marian Hawrylak - dyrektor ds. Programów Rynku Pracy PUP w Zamościu.
Spośród 10 finalistów Jurorzy wyłonili "najlepszych z najlepszych" projektu edukacyjnego POMYSŁ NA SIEBIE, którzy zostali nagrodzeni:
za I miejsce - Marek Kornik z LO im. ONZ w Biłgoraju otrzymał laptop,
za II miejsce - Albert Paszko z ZSE w Tarnogrodzie dostał kamerę,
za III miejsce - Piotr Klich z ZS nr 3 w Tomaszowie Lubelskim uzyskał tablet.
Również osoby, które zajęły miejsca IV i V - Krzysztof Chodara z LO im. ONZ w Biłgoraju i Helena Feliks z ZSE w Tarnogrodzie otrzymały tablety.
Pozostali uczestnicy III trzeciego etapu projektu zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi i dyplomami. Organizator przedsięwzięcia docenił także trud nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie uczniów do konkursu i złożył im podziękowania. Natomiast opiekunowie finalistów otrzymali upominki w formie tabletów.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.autor / źródło: az dodano: 2012-04-26 przeczytano: 17304 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|