|
Pięć lat promocji karmienia piersią w "papieskim" "Rozumiejąc przeszłość planujemy przyszłość" - pod takim hasłem po raz piąty w SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu obchodzony był Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią.
Tydzień promocji karmienia piersią odbywał się od 25 maja do 1 czerwca br. na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Patologii Ciąży. Podczas inauguracji tegorocznej edycji organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy w sposób szczególny przez te wszystkie lata upowszechniali karmienie piersią i wspomagali organizacyjnie coroczne obchody.
Tradycyjnie w ramach akcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu, pod opieką nauczycielki Joanny Kaczebura odwiedzały mamy i ich pociechy. Uczniowie składali życzenia, recytowali wierszyki, wręczali prezenty i czerwone serduszka z napisem "Kocham Cię Mamo". Oprócz tego Mamy wraz z pociechami, uczestniczyły w spotkaniach z działającym przy szpitalu Kołem Wsparcia Matek Karmiących.
- Dotychczasowe hasła tygodnia promocji karmienia piersią podkreślały relacje pomiędzy mamą a jej narodzonym dzieckiem, czy też pomiędzy rodzicami a ich potomstwem. W tegorocznej edycji wyeksponowana została relacja pomiędzy personelem szpitala a rodzicami i ich maleństwem. Najważniejsze dla personelu medycznego jest zrozumienie rodziców co do ich potrzeb oraz chęci, a także szanowanie ich decyzji, np. nie przymuszanie mamy do karmienia piersią swojego dziecka. Zadaniem w takiej sytuacji personelu z oddziału neonatologii i położnictwa jest zachęcić mamę do karmienia naturalnego pokazując jej jakie korzyści osiągnie ona i jej dziecko. Nasz personel posiada wiedzę, i wie że naturalne karmienie jest jedyną, słuszną i najzdrowszą metodą karmienia dziecka. W związku z tym naszym głównym zadaniem jest pomóc mamom aby rozwinąć laktację i ją utrzymać, a także przekazać pełną wiedzę z zakresu karmienia naturalnego jak również technik karmienia. Mamy powinny mieć możliwość świadomego wyboru. Jest to proces trudny, a zarazem długotrwały. I nie jesteśmy w stanie w ciągu trzech dni pobytu mamy na oddziale w pełni to zrealizować. Chciałbym zwrócić uwagę, że ważną relacją jest kontakt personelu medycznego z rodzicami dziecka przedwcześnie urodzonego i chorego. W takiej sytuacji "wypada" nam okres najważniejszy do stymulowania i nawiązywania więzi rodzicielskiej. W przeciwieństwie do dzieci zdrowych, które bezpośrednio po urodzeniu stykają się z ciałem matki. I kiedy pierwsze karmienie odbywa się najpóźniej do dwóch godzin po urodzeniu dziecka. Chciałabym zaznaczyć, że jest to niezwykle ważny okres w stymulacji nie tylko laktacji, ale również więzi rodzicielskich. Tegoroczne hasło tygodnia karmienia piersią nawiązuje właśnie do tych więzi i relacji personel - rodzice. Niewątpliwie łatwiej pracuje się nam z mamami, które już mają wcześniejsze pozytywne doświadczenia, a trudniej z tymi, które rodzą po raz pierwszy lub są obciążonego negatywnymi wspomnieniami. Zawsze jednak tłumaczę rodzicom, że pierwsze dzieci wychowują rodziców, rodzice wychowują dopiero drugie dziecko - powiedziała lek. med. Hanna Orjanik, zastępcą Ordynatora Oddziału Neonatologii.
Jak podkreśliła Barbara Musiej-Erdmann, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny - położna - mamy mogą zawsze liczyć na wsparcie i fachową pomoc położnych. W kontakcie z mamą położne starają się być cierpliwe. Z wielkim spokojem i cierpliwością podchodzimy do problemów jakie dotykają mamy w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Stosujemy w takich sytuacjach metodę "małych kroczków". I do tego typu spraw zaliczamy m.in. karmienie i laktację. Z mamami po prostu trzeba rozmawiać. Uświadamiać ich, że naturalne karmienie jest najlepsze dla ich pociech. Ważne jest to, że o wyborze karmienia naturalnego czy sztucznego, mamy mają zdecydować same. Rolą położnej jest zastosowanie różnych metod, które ułatwią taką decyzję, m.in. poprzez rozmowę, pomoc i nadzór w ułożeniu dziecka do karmienia itd. Położna musi często "wchodzić" w różne role, np. psychoterapeuty czy psychologa. W pracy z mamami często powtarzam, że karmienie piersią jest pięknym świadectwem przekazania miłości.
Zdobytym doświadczeniem w zakresie promocji karmienia piersią, szpital dzieli się z innymi, m.in. uczestnicząc w regionalnych szkoleniach organizowanych przez Fundację "Rodzić po ludzku". Dwa lata temu uczestniczyliśmy w Warszawie na ogólnopolskiej konferencji, po której zostaliśmy wysoko ocenieni za realizację czwartego kroku do karmienia piersią, tj. w jaki sposób nasz szpital umożliwia matce pierwszy kontakt z dzieckiem po urodzeniu, niezależnie od tego jaką drogą ten poród się odbył.
Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią corocznie jest organizowany na całym świecie. Po raz pierwszy obchodzono go 1 sierpnia 1990 r., kiedy 29 państw ,w tym Polska, podpisało tzw. Deklarację Innocenti WHO i UNICEF - w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W Polsce jest organizowany od 18 lat. Termin obchodów akcji w naszym kraju w dniach 26 maja - 1 czerwca "spina" dwa ważne święta - Dzień Matki i Dzień Dziecka.
Pobyt w szpitalu "papieskim" matki z dzieckiem zorganizowany jest w systemie rooming-in, tzn., że noworodek i jego mama przebywają razem na jednej sali od chwili narodzin do dnia wypisu. Sale są jedno i dwuosobowe. W opiece nad matką i dzieckiem szpital realizuje zasady "Szpitala przyjaznego dziecku". Zarówno w trakcie pobytu w szpitalu jak i po wypisie, rodzice mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia i poradnictwa laktacyjnego przez wykwalifikowany personel. Przy szpitalu działa Punkt Porad Laktacyjnych, w oparciu o Poradnię Neonatologiczną. Porad udzielają lekarze neonatolodzy i Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny. Porady laktacyjne są bezpłatne - dodaje Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. autor / źródło: Teresa Madej, fot. R.Pankiewicz dodano: 2012-06-03 przeczytano: 17383 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|