www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 26 kwietnia 2024, w 117 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marzeny, Klaudiusza, Wiliama.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień gdy deszczem plecie, maj ustroi w kwiecie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Robert Cray przed Rawa Blues Festival: "To siła współczesnego bluesa!"

Robert Cray, pięciokrotny zdobywca Grammy, żywa legenda bluesa, będzie główną gwiazdą październikowej, 32. edycji Rawa Blues Festival. Mieliśmy okazję z nim porozmawiać przed jego pierwszym występem dla polskiej publiczności.

Na kilka dni przed premierą najnowszej płyty artysty dowiedzieliśmy się jakie są jego plany dotyczące koncertu w Spodku, poznaliśmy jego zdanie na temat kierunków rozwoju współczesnego bluesa, a także kogo uważa za nadzieję młodego pokolenia bluesmanów. Premiera jego nowego albumu w Europie (a także w Polsce) zapowiadana jest na 28 sierpnia. Recenzje szczęśliwców którzy mogli usłyszeć nową płytę przed jej premierą są bardzo pozytywne. Koncert artysty w sobotę 6 października w katowickim Spodku będzie finałem 32. Rawa Blues Festival.

- Witaj Robert. Jesteś ostatnio dość zajęty... masz pewnie sporo zajęć przed premierą nowego albumu. Jak sobie radzisz?

- Tak, w ostatnich latach nie przywykliśmy do aż takiego zainteresowania mediów. To nie jest coś, co robi się każdego dnia. Obecnie udzielamy wielu wywiadów, trochę koncertujemy i mamy jeszcze kilka innych zajęć, które wypełniają nasz czas w związku z premierą nowej płyty. Cieszymy się teraz naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem dziennikarzy, a po ukazaniu się albumu na dobre zacznie się nasza trasa koncertowa.

- No właśnie, co możesz nam powiedzieć o nowym albumie "Nothin But Love", który ukaże już wkrótce? Z fragmentów dostępnych w internecie wynika że zabierzesz nas z powrotem w lata 80.

- Tak, jestem bardzo szczęśliwy że nagraliśmy ten materiał. Ten album to będzie tak naprawdę cały Robert Cray. Płyta jest wynikiem połączenia różnych stylów i naszego podejścia do muzyki. Jest tam przede wszystkim blues, ale również trochę eksperymentalnych nut. Na liście utworów jest m.in. "Side Dish", osadzony w klimacie rock'n'rolla lat 50.

- W zeszłym roku zostałeś wprowadzony do Bluesowej Izby Sław (Blues Hall of Fame), w trakcie swojej kariery pięciokrotnie otrzymałeś nagrodę Grammy. Co tak naprawdę te osiągnięcia oznaczają dla ciebie jako artysty?

- Wiesz, to nie jest coś o czym myślisz na co dzień. Statuetki stoją na półce w biurze, na nieszczególnie wyróżnionym miejscu. To dla mnie ważne osiągnięcia, ale ważniejsze jest to, że przed nami wciąż kolejne dni. A w tym biznesie nigdy nie wiesz czy będziesz w grze, na jakimkolwiek poziomie.

- Grałeś i nagrywałeś z wielkimi gwiazdami - Johnym Lee Hookerem, Muddy Watersem, Steviee Ray'em, Ericem Claptonem, Tiną Turner - by wymienić tylko niektórych z nich. Które z doświadczeń współpracy z innymi muzykami i gwiazdami bluesa najbardziej zapisało się w Twojej pamięci?

- Szczególnie wspominam Johna Lee Hookera. Był ciepłą i bardzo otwartą osobą. Mieliśmy okazję zagrać naprawdę bardzo dużo wspólnych koncertów, a także nagrywać w studiu... John Lee był po prostu moim dobrym przyjacielem, bardzo często rozmawialiśmy przez telefon. Swoją drogą wczoraj były jego urodziny... (wywiad przeprowadzano 23 sierpnia - przyp. red.)

- A kto miał na Ciebie największy wpływ?

- Albert Collins. Miałem okazję go usłyszeć podczas imprezy z okazji ukończenia szkoły średniej, ale kto by wówczas pomyślał że kilka lat później będziemy grali z nim i jako jego support. To był również wyjątkowy człowiek. Traktowaliśmy go jak swojego opiekuna, był dla nas jak ojciec, prawdziwy mentor. Mieliśmy niesamowitą okazję, bardzo wiele się od niego nauczyliśmy.

- Czy uważasz że to dobra metoda dla młodych muzyków - uczyć się od mentorów?

- Tak, ale wiadomo że nie każdy ma taką możliwość i sprzyjające okoliczności. Uważam że dla młodych artystów ważne jest grać wspólnie, rozmawiać o muzyce, uczyć się wzajemnie od siebie. Poznawać różne techniki gry i przede wszystkim ćwiczyć.

- Wprawdzie w swojej muzyce łączysz wiele różnych stylów, ale fundamentem jest blues. Jak uważasz, co jest przyszłością bluesa? W jakim kierunku będzie podążał?

- Wiesz, blues to wyjątkowy gatunek muzyki. Muzycy bluesowi w zasadzie nigdy nie mogli liczyć na dużo czasu antenowego w radiu czy telewizji. Ale fenomenem bluesa jest to, że jest bardzo wiele bluesowych kapel. W Ameryce ale również i na świecie. Także w Europie. To jest współczesna siła bluesa! Wiele z tych zespołów szuka własnego stylu. Uważam, że silnym trendem jest łączenie wielu różnych stylów, a nie przywiązywanie się do jednej definicji bluesa.

- Miałeś okazję usłyszeć ostatnio jakiegoś młodego muzyka który wywarł na tobie wrażenie?

- Tak, Gary Clark Junior. Pokazał mi go pewnego razu Keb Mo na YouTube. To artysta młodego pokolenia, który wykorzystuje znakomicie możliwości współczesnego świata. I wyjątkowo łączy bluesa z gatunkami młodzieżowymi jak na przykład hip-hop. Z tego co wiem jest już bardzo popularny w internecie i wśród młodzieży słuchającej bluesa.

- W bluesie poezja i muzyka to jedność. Również w twojej twórczości teksty i muzyka są nieodłączne. Czy zdarza Ci się słuchać muzyki wykonawców innych niż anglojęzycznych?

- Tak oczywiście, bardzo często. Uwielbiam słuchać muzyki hiszpańskiej, wyjątkowa jest muzyka brazylijska której najczęściej słucham prowadząc samochód w drodze do domu. Oczywiście nie zawsze wszystko rozumiem z tekstów utworów w obcych językach. Myślę, że język w którym muzyk pisze teksty ma duży wpływ całokształt i to jak sama muzyka jest odbierana.

- Jesteś znany ze swojego słodkiego, czystego brzmienia gitary. Możesz zdradzić jakiej gitary obecnie używasz?

- Tak, gram na gitarze firmy Fender, model Robert Cray Signature Stratocaster.

- No właśnie, masz sygnowanego własnym imieniem Stratocastera legenedarnego producenta!

- Tak, jestem bardzo zadowolony zarówno z pełnej wersji jak i nieco tańszego modelu w wersji Standard. Firma Fender zaproponowała w 1989 stworzenie tego modelu. Od tamtej pory tak naprawdę gitara niewiele się zmieniała, powiedziałbym że wprowadzone zmiany były kosmetyczne.

- Co prawda Rawa Blues Festival odbędzie się dopiero za ponad miesiąc, ale może już masz jakiś plany na koncert dla polskiej publiczności? Zagrasz przekrojowy materiał czy głównie utwory z nowej płyty?

- Zdecydowanie stawiamy na przekrojowy materiał. Będą nasze największe przeboje, ale zagramy też kilka utworów z nowego albumu. Generalnie nie planujemy co dokładnie zagramy podczas koncertu. Bardzo wiele zależy od reakcji publiczności i od tego przy jakich utworach najlepiej będzie się bawić.

- To doskonała wiadomość! To będzie Twój pierwszy występ w Polsce.

- Tak, bardzo się z tego powodu cieszę. Mam wielu przyjaciół z Polski, dzięki nim z niecierpliwością oczekuje na tę pierwszą wizytę.

- Dziękuję Robert za Twój czas i do zobaczenia na Rawa Blues Festival!

- Dzięki!

* * *

Wywiad przeprowadził Remigiusz Orłowski. Pytania: R. Orlowski & Roland Krybus.

32. edycja Rawa Blues Festival odbędzie się w sobotę, 6 października w katowickim Spodku. Główną gwiazdą wieczoru jest Robert Cray Band, pięciokrotny zdobywca Grammy, wielki artysta bluesa który do Polski przyjedzie po raz pierwszy w miesiąc po premierze najnowszego albumu "Nothin But Love". Oprócz niego podczas koncertu finałowego zagrają Eric Sardinas & Big Motor, Roomful of Blues, The Reverend Peyton's Big Damn Band, Davina & The Vagabonds oraz Irek Dudek Big Band. W sumie przez 14 godzin na dwóch scenach zagra tego dnia 18 zespołów.


autor / źródło: mat. promocyjne
dodano: 2012-08-27 przeczytano: 14113 razy.



Zobacz podobne:
     "Chcę zabrać country bluesa w całkiem nowe miejsca" - Big Damn Band przed Rawa Blues Festival 2012 / 2012-08-17
     Obrazy 31. Rawa Blues Festival / 2011-10-11
     Marcia Ball bardzo ciepło o Rawa Blues Festival / 2011-10-05
     Shakin' Dudi: "...bo ładnym zawsze lżej..." / 2011-09-28
     31. Rawa Blues Festival - jedyny taki festiwal w Europie / 2011-09-22
     Rawa Blues Festival 2011 - skład skompletowany / 2011-05-11
     "Namysłowiacy" na bluesowo, koncert z Nocną Zmianą Bluesa / 2011-04-18
     Rozpoczyna się rekrutacja na Rawa Blues Festival / 2011-02-25
     Rawa Blues Festival obchodzi 30. urodziny! / 2010-08-27
     Obrazy największego festiwalu bluesowego w Polsce / 2009-10-14
     Rawa Blues zagra po raz 29 / 2009-09-15
     Jak to z Ziutą było. Rozmowa z Duszą / 2008-12-19
     Shakin' Dudi na 13 grudnia w Zamościu / 2008-11-22
     Spodek odleciał w krainę bluesa / 2008-10-19
     28. edycja Rawa Blues Festival! / 2008-09-15
     Chory na bluesa Sławek Wierzcholski / 2008-09-13
     Prorock nawiedzi Barwinek / 2008-08-06
     Teksasy zapraszają do "Barwinka" / 2008-06-17
     Teksasy ponownie zagrają na Rawie / 2008-05-12
     Kazek Baca blues session / 2008-01-16

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet