|
Ułanom 1920 roku - "Namysłowiacy"Niezwykle wzruszający koncert pieśni patriotycznej i legionowej "Przybyli ułani...", w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, pod batutą Rafała Rozmusa, odbył się w kościele p.w. Świętej Trójcy w Komarowie, w 92. rocznicę Bitwy pod Komarowem (25.08.).
W piękną tradycję uroczystości upamiętniających jedną z ważniejszych bitew Europy XX wieku, czyli zwycięskiej Bitwy pod Komarowem 1920 roku, kultywowanej przez Parafię Świętej Trójcy w Komarowie i Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem", wpisują się corocznie występy artystyczne, koncerty oraz montaże poetycko-muzyczne w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Komarowa i zespołów działających przy miejscowym ośrodku kultury. W komarowskiej świątyni występowali także artyści scen warszawskich. W roku 2010 odbył się koncert znakomitego Warszawskiego Chóru "Polonia" im. Ignacego Jana Paderewskiego z udziałem aktorki Grażyny Barszczewskiej i solistki Opery Narodowej Magdaleny Idzik. W 2011 r., po mszy św., odbył się koncert w wykonaniu zespołu "Lechici" z Hrubieszowa, a poezję patriotyczną recytował wybitny aktor Jerzy Zelnik.
W przededniu 92. rocznicy Bitwy pod Komarowem, w kościele p.w. Świętej Trójcy, w intencji poległych bohaterów z 1920 r., Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. płk dr hab. Stanisław Gulak z Krakowa. Koncelebrowali: ks. kan. Grzegorz Pruszkowski z Zubowic, ks. Błażej Górski - kapelan formacji kawaleryjskich ze Zwierzyńca, o. Jacek Skupień - dominikanin, ks. Tadeusz Maciejko i ks. kan. Tomasz Bomba - miejscowy proboszcz.
Następnie prezbiterium kościoła p.w. Świętej Trójcy w Komarowie wypełnili doborowi muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Wyjątkowy koncert "Przybyli ułani..." z udziałem solistów: Elżbiety Kozyry, Barbary Rabiegi, Dariusza Sobczaka i Tomasza Nadolskiego poprowadził znakomity dyrygent, już wcześniej współpracujący z "Namysłowiakami" - Rafał Rozmus.
W programie pieśni patriotycznej i legionowej znalazły się między innymi: Taki kraj - muzyka. Ray, słowa J. Pietrzak, Rozłączenie (Za Niemen hen precz) - muz. Anonim, sł. T. Biesowski, Bywaj dziewczę - muz. i sł. Anonim, Wojenko, wojenko - muz. Anonim, sł. H. Zbierzchowski, Białe róże - muz. Kozar-Słobucki M., sł. Wroczyński K. oraz O Panie, który jesteś na niebie - muz. i sł. Anonim.
Ogromne wzruszenie wzbudziły znane wszystkim kompozycje: Pierwsza kadrowa - muz. Anonim, sł. T. Oster-Ostrowski, Maki - muz. S. Niewiadomski, sł. K. Makuszyński, O mój rozmarynie - muz. i sł. Anonim, Piechota - muz. i sł. Anonim, Pierwsza brygada - muz. Anonim, sł. T. Biernacki.
Wyjątkowe pieśni wykonane zostały przez solistów, których wsparł gościnnie jako tenor Wojciech Miazga z opery w Niemczech. Świetnym wykonawcom towarzyszyła nasza Orkiestra Symfoniczna. Koncert wzbogaciły recytacje nawiązujące do przesłania uroczystości w wykonaniu Tomasza Nadolskiego, a były to: Harfę pieśniarza, A choćbym chciał, Kiedy zginę, Wieczorny apel, Hymn do Boga, Polsko nie jesteś już niewolnicą oraz A teraz jęła nam się marzyć Polska.
Na zakończenie, wraz ze zgromadzonymi w świątyni słuchaczami, "Namysłowiacy" i soliści wykonali Rotę - muz. F. Nowowiejski, sł. M. Konopnicka oraz jedną zwrotkę Hymnu Państwowego - muz. Anonim, sł. J. Wybicki. Koncert spotkał się z bardzo serdecznym przyjęciem publiczności. Oklaskom i prośbom o bis nie było końca.
Z uwagi na zainstalowaną kamerę w kościele - Msza św. oraz koncert pieśni patriotycznej i legionowej "Przybyli ułani..." transmitowano on-line także poza granice naszego kraju. Koncert odbierany były także w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Wysłuchał go między innymi były mieszkaniec Komarowa, aktualnie mieszkający w Stanach, uczestniczący w pierwsze obchodach rocznicowych Bitwy pod Komarowem w latach 80-tych. Po zakończonym koncercie wraz z kawalerią przemaszerowano na mogiłę ułanów na cmentarzu parafialnym, gdzie odbył się apel poległych w 1920 r.
Koncert wsparli: NSZZ "Solidarność" Zarząd Oddziału Zamość, ŚZŻ AK Koło Rejonowe Komarów, NSZZ "Solidarność" RI Komarów, Stowarzyszenie "Zachować Pamięć" im. Senatora Wiesława Lipko, J. A. Kaczorowscy, A. J. Jachymkowie, T. J. Jabłońscy, A. A. Sułkowie.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2012-08-31 przeczytano: 18121 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|