www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Świętego Marka - ostatek grochu do garnka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




O fortecy zamojskiej w Muzeum Zamojskim

Wystawę "Zamość - miasto twierdza. Forteca zamojska na tle europejskiej Architectury Militaris XVI-XIX w." zaprezentowano w salach wystaw czasowych Muzeum Zamojskiego w Zamościu (12.10.). Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się z udziałem: przedstawicieli muzealnictwa polskiego na czele z dr Piotrem Majewskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, prof. Jerzego Stępnia, władz Miasta Zamościa - Prezydenta Miasta i Przewodniczącego rady Miasta, przedstawicieli Marszałka Województwa, Starostwa Zamojskiego i przyjaciół Muzeum. Oprawę dla uroczystości stanowili członkowie Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, którzy kultywują zamojskie tradycje wojskowe, tradycje garnizonu twierdzy Zamość. Zbrojni wystąpili w strojach XVII w. oraz autoramentu cudzoziemskiego.



- Jest mi miło brać udział w otwarciu wystawy, która następuje bezpośrednio po debacie poświęconej rozwojowi muzeów. Spotykamy się w miejscu, gdzie mogę powiedzieć, że ten rozwój dokonuje się tak, jak by w wielu ośrodkach samorządowych chciano. Z tą wystawą wiąże się moje osobiste doświadczenie badacza historii. Jako historyk z zawodu miałem przyjemność zajmować się losami polskich konserwatorów i historyków, którzy w okresie wojny zajmowali się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego. Jedną z takich wybitnych osób, o której zapewne badacze dziejów Zamościa wiedzą - jest prof. Jan Zachwatowicz, który zarówno przed wojną jak i w okresie samej wojny zajmował się pracami resturatorskimi, badawczymi dotyczącymi tej twierdzy, której poświęcona jest dzisiejsza wystawa - powiedział dr Piotr Majewski.



Eksponatów na wystawę użyczyli: Archiwum Państwowe w Zamościu, Książnica Zamojska, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które wypożyczyło srebrne klucze, symboliczne klucze do Twierdzy Zamość, które według tradycji zostały przekazane carowi Aleksandrowi I kiedy wizytował Zamość oraz przyrząd mierniczy, używany podczas modernizacji twierdzy w XIX w. Są też eksponaty z zasobów naszego Muzeum, a m.in. model Zamościa i twierdzy, wykonany przez pracowników Muzeum Arsenał, prezentujący rozwój dzieł obronnych według planu z roku 1856.



Na temat eksponatów, rozwoju zamojskiej twierdzy opowiadał autor scenariusza wystawy dr Jacek Feduszka, kustosz Muzeum Zamojskiego. Jak podkreślił - inspiracją dla scenariusza, całego układu wystawy oraz konfrontacji historii Zamościa na podstawie charakterystyki Zamościa jako obiektu fortecznego inspiracją było znakomite dzieło dwóch historyków - prof. Stanisława Herbsta i prof. Jana Zachwatowicza pt. "Twierdza Zamość". Dzieło opublikowano w 1936 r. kiedy Zamość został wpisany do rejestru zabytków przedwojennej Polski.



- Na wystawie obok oryginalnych eksponatów (starodruków, tekstów traktatów fortyfikacyjnych XVI-XIX w., broni i elementów technicznych używanych przy wznoszeniu twierdzy), znajdujemy także plany twierdz i plansze poglądowe obejmujące ewolucję teorii fortyfikacyjnych, odnoszących się bezpośrednio m.in. do epoki w której powstawał Zamość, jak i okresów modernizacji i rozbudowy twierdzy w XVII i XIX stuleciu. Obok tego zaprezentowany został również obraz historycznego Zamościa z początków XIX stulecia, kiedy to w pełni ukształtował się charakter miasta jako twierdzy, co podkreślają wszystkie widoki i opisy Zamościa z tej epoki - podkreślił wymiar wystawy dr Jacek Feduszka.



Wielce interesująca wystawa czynna będzie w salach Muzeum Zamojskiego do 31.12.2012r.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-10-16 przeczytano: 12272 razy.



Zobacz podobne:
     430. lat istnienia Ordynacji Zamojskiej w Muzeum Zamojskim / 2019-10-10
     Wystawa "Ordynacja Zamojska 1589-1944. Organizacja -Dzieje - Likwidacja" / 2019-10-03
     XI Zamojska Noc Muzeów / 2019-05-12
     Wystawa "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówki Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" / 2019-01-08
     Zamojska droga do wolności. Listopad 1918 roku w Zamościu - wystawa / 2018-09-27
     Wystawa "Emancypantki i Patriotki..." / 2018-09-05
     "Między Paryżem a Krzemieńcem,Malarstwo Jana Cybisa" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2018-04-14
     "Świat Zmysłów" zaproszenie na wystawę / 2018-01-16
     Otwarcie wystawy "Lwów w grafice XVII - XX wieku ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego" / 2018-01-16
     "Nabytki numizmatyczne i medalierskie ostatniego dwudziestolecia 1996-2016" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2016-10-02
     Podsumowanie 19. edycji Konkursu Wiedzy o Zamościu / 2014-05-01
     Forteca zamojska na tle europejskiej "Architectury Militaris" XVI-XIX w. / 2012-10-17
     "Zamość - miasto twierdza" - wystawa w Muzeum Zamojskim / 2012-10-09
     Architectura Militaris w Muzeum Zamojskim / 2012-10-04

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet