www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 października 2018, w 293 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ireny, Kleopatry, Budzisławy.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Wiele pracy za nami, jeszcze więcej przed. Echa konferencji o Konwencji

Choć 6 września Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście podpisał Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, osoby zajmujące się tą tematyką wiedzą doskonale, że zasadnicza część pracy rozpoczyna się dopiero teraz. Z myślą o tych działaniach 19 i 20 października w hotelu "Artis" w podzamojskim Sitańcu odbyła się konferencja otwierająca partnerski projekt "Sprawni w sieci".

- To pierwsza taka konferencja, ale mam szczerą nadzieję, że nie ostatnia - mówiła Maria Król, Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu, jednego z organizatorów spotkania. Jego zamysłem było pełne podkreślenie czym w istocie jest Konwencja, jakie niesie za sobą skutki i jakie daje instrumenty w walce o prawa osób z niepełnosprawnością.

Inaugurację wydarzenia zaszczycili swoją obecnością m.in. starosta powiatu zamojskiego Henryk Matej oraz była wojewoda naszego województwa, a obecnie posłanka na Sejm Genowefa Tokarska. Miasto Zamość reprezentowała Małgorzata Żołyńska, wicedyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Organizatorzy zadbali więc, aby właśnie na samym początku przedstawić notablom kwintesencję problemu. Odbyło się to w formie panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Barbarę Sińczuk, w którym wzięli udział nie tylko wychowankowie SPDN "Krok za Krokiem", ale także absolwenci Instytutu Petö w Budapeszcie - Tomasz Rudnicki i Mateusz Sińczuk. W swoich wystąpieniach podkreślali, że osoby niepełnosprawne mają swoją godność i wartość należną wszystkim innym ludziom, dlatego należy respektować również ich podstawowe potrzeby. Właśnie te sprawy reguluje Konwencja, a o jej tworzeniu oraz przesłaniu, jakie za sobą niesie, szeroko opowiadała Krystyna Mrugalska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Podkreślała, że ten dokument zawiera elementy, dzięki którym niepełnosprawni z powodzeniem mogą walczyć o prawo do m.in. edukacji, pełnej ochrony zdrowia oraz uczestnictwa w życiu publicznym i politycznym, a także do pracy. - Jeszcze niedawno przy orzekaniu o niepełnosprawności w rubryce "Praca" wpisywano: "Nie dotyczy". Przecież to jest absurd! - wskazywała Krystyna Mrugalska, a Maria Król niejako nawiązała do tego w swoim wystąpieniu na temat problematyki niepełnosprawności w klasyfikacji ICF. - Ten system nie jest w Polsce obowiązujący, a szkoda. Mógłby on na pewno uregulować wiele spraw z orzecznictwem o niepełnosprawności włącznie - stwierdziła Przewodnicząca SPDN "Krok za krokiem".

Podczas konferencji poruszano również stricte praktyczne kwestie życia osób niepełnosprawnych. Rozmawiano m.in. o potrzebie zatrudniania asystentów dla osób z cięższymi dysfunkcjami, wspieranym mieszkalnictwie i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, roli uprawiania sportu w ich życiu oraz o komunikacji alternatywnej, potrzebnej ludziom mającym trudności z tradycyjnym porozumiewaniem się. Warto dodać, że ta ostatnia kwestia została przedstawiona zarówno od strony teoretycznej przez Agnieszkę Pilch, jak i praktycznej. Ten drugi wykład wygłosił Michał Woźniak - młody mężczyzna, który sam wymaga alternatywnych metod komunikacyjnych, lecz zarazem świetnie sobie radzi w życiu m.in. bez problemów prowadząc samochód. - To osoby, które doskonale pojmują co się do nich mówi i nie trzeba im tłumacza. Należy im jedynie pomóc przekazywać swoje myśli otoczeniu w sposób dla tego otoczenia zrozumiały - wyjaśniała Agnieszka Pilch.

Nie zabrakło także tematów bardziej organizacyjnych. Mówił o nich Kamil Kabasiński, który przedstawił wykład poruszający kwestię współpracy międzysektorowej. - Najważniejsze to przełamać barierę wzajemnej nieufności, która w Polsce jest jedna z najwyższych w Unii Europejskiej - podkreślał. Dużo mówił o potrzebie przeprowadzania rzeczywistych konsultacji społecznych przy opracowywaniu ważnych dokumentów. - Na pewno nie może być tak, że wysyła się gotowy projekt tylko do zaopiniowania. To musi być współpraca już samego początku jego tworzenia, nawet za cenę pewnych opóźnień - zaznaczał Kamil Kabasiński.

Piątkowo-sobotnią konferencję przybyli goście zgodnie ocenili jako bardzo udaną i wartą kontynuowania. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu oraz Ogólnopolska Federacja na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Sieć MPD" z siedzibą również w Hetmańskim Grodzie. Wszystko to w ramach projektu "Sprawnie w sieci" dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


autor / źródło: Robert Marchwiany
dodano: 2012-10-21 przeczytano: 2842 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet