www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Prezydent Zamościa o budowie Pomnika Dawida Psalmisty

Poniżej przedstawiamy oficjalne stanowisko Prezydenta Miasta Zamość, dotyczące budowy w Zamościu Pomnika Dawida Psalmisty. List jest odpowiedzią na pismo jakie złożyło Stowarzyszenie "Wspólna Sprawa" oraz Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Zamościu.

* * *

Z przykrością przyjęliśmy stanowisko Stowarzyszenia "Wspólna Sprawa" oraz obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Zamościu w sprawie budowy pomnika Dawida Psalmisty w Zamościu.

Zamość od początków swego istnienia był miastem wielonarodowym i wielowyznaniowym. W 1585 roku prawo osiedlania się otrzymali Ormianie, którzy razem z możliwością osiedlania się otrzymali przywilej wzniesienia świątyń. Takie same przywileje otrzymali w 1588 roku Żydzi, rok później zgodę na budowę cerkwi otrzymali Grecy. W Zamościu mieszały się kultury, narody i religie, jednak nie dochodziło do waśni ani sporów na tle kulturowym czy religijnym.

Dziwi i jednocześnie smuci Państwa stanowisko mówiące o "obcości kulturowej" oraz "braku uzasadnienia społecznego" budowy Pomnika, który może stać się symbolem kontynuowania chlubnych tradycji Zamościa jako miejsca otwartego i przyjaznego dla innych kultur.

W żadnym przypadku nie możemy zgodzić się z tezą, że "tolerancja ma swoje granice, poza którymi sprawy ojczyste tracą swój wymiar". Z tego typu retoryką mieliśmy do czynienia podczas II Wojny Światowej, kiedy hitlerowski oprawca w imię "ograniczonej tolerancji dokonał holocaustu ludności żydowskiej.

Kultura żydowska wpisuje się w historię Polski od niemal 700 lat, a w kulturę Zamościa od ponad 400 lat. Stąd inicjatywa Fundacji "Karta z dziejów", aby w Zamościu powstał pomnik Dawida Psalmisty.

Fundatorem tego pomnika jest Fundacja "Karta z dziejów". Powstała w 1991 roku, jako prywatna inicjatywa grupy Polaków zamieszkałych w Polsce i w Londynie. Ma ona na celu upamiętnienie wkładu Żydów w historię i kulturę Polski. Fundacja w 1995 roku była fundatorem Pomnika Dekalogu, przedstawiającego Mojżesza niosącego Kamienne Tablice, który stanął w Łodzi, w 2002 roku odsłonięta została tablica upamiętniająca wybitnego poetę i eseistę Pawła Hertza, a w 2004 roku miasto Szydłów otrzymało kompozycję 18 płaskorzeźb przedstawiających sceny ze Starego Testamentu.

W skład Fundacji wchodzą takie autorytety jak prof. Jacek Kochanowicz - Przewodniczący Rady Fundacji, Jacek Pomian - założyciel Fundacji, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Andrzej Ciechanowiecki, prof. Andrzej Rottermund, którzy tworzą Komitet Artystyczny. Członkami Rady Fundacji są m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Zdzisław Najder, Michał Radziwiłł, Maria Sapieżyna, ksiądz prof. Jacek Salij OP, Adam Zamoyski.

Twórcą pomnika Dawida Psalmisty jest prof. Gustaw Zemła wybitny artysta rzeźbiarz, który zrealizował ok. 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w pokazach sztuki polskiej m.in. w Sztokholmie, Londynie, Paryżu, Dusseldorfie i w wielu wystawach międzynarodowych rzeźby. Jest laureatem nagród i odznaczeń za prace rzeźbiarskie. Stworzył m.in. takie dzieła sztuki jak pomnik "Powstańców Śląskich" w Katowicach, "Wł. Broniewskiego" w Płocku, "Jana Pawła II" w Mistrzejowicach. Całkowity koszt pomnika w kwocie 176 tysięcy złotych został pokryty ze środków Fundacji "Karta z dziejów" i w ramach darowizny przekazany Miastu Zamość.

Głęboko wierzymy, iż przytoczone powyżej fakty pozwolą na szersze spojrzenie na sprawę budowy pomnika Dawida Psalmisty i pozwolą na weryfikację Państwa stanowiska.

Prezydent Miasta Zamość, Marcin Zamoyski


autor / źródło: korespondencja
dodano: 2007-05-06 przeczytano: 12361 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet