|
Nagrodzeni w 37. Konkursie na Palmę i Pisankę WielkanocnąW konkursie, towarzyszącym Kiermaszowi Wielkanocnemu, pierwszą nagrodę w kategorii tradycyjnej twórczości ludowej przyznano Katarzynie Zygmunt z Korytkowa Dużego, w kategorii współczesnej twórczości artystycznej pierwsza nagroda przypadła Izabeli Kalenowskiej z Zamościa (23.03.).
W 37. Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną, któremu honorowo patronuje Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamościa, zorganizowanym przez Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców ludowych, wzięło udział 31 twórców z terenu Zamojszczyzny. Podsumowania wyników konkursu dokonano w samo południe Niedzieli Palmowej, w reprezentacyjnej komnacie Muzeum Zamojskiego.
Komisję oceniającej twórców tworzyli: Andrzej Urbański - dyrektor Muzeum Zamojskiego, Elżbieta Gnyp - artystka malarka, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Zamościu, Ewa Kowalczuk i Irena Kozubowska z Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Członkowie tradycji dokonali oceny prac uwzględniając wartości artystyczne, staranność wykonania pod względem technicznym, kultywowania ludowej tradycji wielkanocnej. Zgodnie z regulaminem konkursu oceniano prace w dwu kategoriach - tradycyjnej twórczości ludowej oraz współczesnej twórczości artystycznej nawiązującej do obrzędowości ludowej.
Komisja przyznała nagrody w kategorii twórczości ludowej: pierwszą nagrodę Katarzynie Zygmunt z Korytkowa Dużego, dwie równorzędne drugie nagrody: Stanisławie Rozmiarkowskiej z Tereszpola i Alfredzie Urbańskiej z Hrubieszowa. Trzy równorzędne trzecie nagrody w tej kategorii przypadły: Teresie Runo z Tereszpola, Elżbiecie Dudek z Rozdołów i Marianowi Adamczukowi z Podlodowa. Wyróżniono prace: Agatki Zygmunt z Korytkowa Dużego (za udane próby odtworzenia tradycyjnego zdobnictwa pisanek), Henryki Gancarz ze Strzyżowa i Kazimiery Greszty z Zamościa (za tradycyjne palmy zamojskie). Specjalne wyróżnienie za tradycyjne palmy - przyznał Wójt Gminy Zamość dla Leokadii Pomarańskiej z Płoskiego.
W kategorii współczesnej twórczości artystycznej pierwsza nagroda przypadła Izabeli Kalenowskiej z Zamościa, a dwie równorzędne drugie nagrody przyznano: Agnieszce Haci z Krynic i Bronisławie Ostrówka z Tyszowiec. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali z rak organizatorów dyplomy.
Jak podkreślił Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury - Komisja podtrzymała swoje ubiegłoroczne spostrzeżenie odnośnie zanikającej tradycji wykonywania palm z wykorzystaniem rodzimych surowców. Ta dziedzina twórczości ludowej zasługuje na szczególne uznanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń. Ponadto komisja stwierdziła, że dostarczone na konkurs prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny.
Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Zamościu oraz Wójt Gminy Zamość. Oprawę muzyczną wykonał Zespół śpiewaczo-obrzędowy "Wesołe Gosposie" z Kolonii Sitaniec, kierowany przez Czesława Bartnika, przygrywającego chórzystkom na akordeonie. Obok pieśni wielkopostnych, mogliśmy także posłuchać utworów sławiących piękno Zamojszczyzny i Roztocza.
Za budowanie naszej pięknej tradycji Zespołowi "Wesołe Gosposie" podziękował Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa. Przekazał również najlepsze życzenia radosnych, pogodnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych. Tradycyjny wielkanocny poczęstunek przygotowały panie z KGW w Pniówku i panie z KGW Sitaniec Błonie.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-03-25 przeczytano: 14251 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|