|
Działa Forteczne Centrum Informacji Historycznej i TurystycznejW zrewitalizowanym obiekcie po dawnych koszarach kozackich (powierzchnia 640 m kw.), usytuowanym za Bastionem VII, w sąsiedztwie dużego parkingu, od połowy kwietnia rozpoczęło działalność Forteczne Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej w Zamościu.
Obok informacji turystycznej znajdzie się tu m.in.: biuro Koła Przewodników Terenowych PTTK i LOT, sala konferencyjna oraz punkt gastronomiczny. Po dobrze prezentujących się wnętrzach oprowadza mnie Joanna Liberadzka-Duras, kierownik Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Jak objaśnia - obsługą punktu informacji turystycznej, mieszczącego się w części środkowej budynku, przy głównym wejściu, zajmą się dwie pracownice i będzie to taka sama działalność jak ZOIT. Obok organizacji zwiedzania Zamościa i Roztocza z przewodnikiem, prowadzona jest tu sprzedaż pamiątek, wydawnictw związanych z miastem i regionem (mapy, przewodniki, albumy i pocztówki).
Turyści otrzymają tu również informację na temat możliwości zakwaterowania w mieście i w regionie, informację o połączeniach - busami, PKS, PKP. Będą również informowani o atrakcjach i wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie miasta w danym dniu, repertuarze kina.
- Szukamy też nowych pamiątek z Zamościa i współpracujemy nie tylko z firmami z naszego regionu. Będą też nowości wydawnicze - przyobiecuje Joanna Liberadzka-Dubas. W nowym punkcie i podobnie w ZOIT każdy podmiot turystyczny może zaprezentować swoje materiały reklamowe. W Fortecznym Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej znajdują się cztery info kioski, które są podłączone do Internetu, a turysta może sprawdzić połączenia PKS, PKP i pozyskać informacje na temat miasta Zamościa i jego atrakcji. Korzystający wchodząc na stronę www.turystyka.zamosc.pl będzie mógł wybrać opcję z językami obcymi. Bezpłatne korzystanie z dostępu do Internetu jest już możliwe od ubiegłego roku w ZOIT, Rynek Wielki 13.
W obiekcie znajdują się również pomieszczenia pod wynajem. Przetargi zostaną ogłoszone z myślą o dwóch biurach, których działalność będzie nakierowana na obsługę ruchu turystycznego. Oznacza to, że podmioty, które zdecydują się na wynajęcie pomieszczeń w Fortecznym Centrum powinny służyć turystom. Z kolejnego pomieszczenia będzie korzystać Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze" oraz Koło Przewodników Terenowych PTTK.
Wrażenie robi przestronna sala konferencyjna wyposażona w multimedia, która może pomieścić 80 osób. Na pytanie, kto może z niej skorzystać - pani kierownik odpowiada, że każdy, czyli przewodnicy spotykający się z grupami turystycznymi, ale może być wykorzystana przez inne podmioty, nie związane z turystyką. Są plany, że będzie wynajmowana. Odbyło się już w niej jako spotkanie Miejskiej Rady Pożytku Publicznego jako inaugurujące otwarcie tego budynku. Już 2 maja br. zostanie w niej zorganizowany Turniej Szachowy.
Po prawej stronie od wejścia znajdują się duże pomieszczenia, które zgodnie z projektem przeznaczone są na działalność gastronomiczną. To sala konsumpcyjna ze szklaną antresolą i barem oraz zapleczem gastronomicznym z możliwością wyjścia na patio. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższej przyszłości. Cena jest zachęcająca. Ku wygodzie turystów, którzy pojawią się w punkcie informacji bezpośrednio po wyjściu z autokaru, pomyślano także o toaletach ogólnodostępnych i bezpłatnych. Jedna z nich dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Rozciągający się przed obiektem wspaniały widok na panoramę Zamościa zachęca do poznania twierdzy i Starego Miasta. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-04-25 przeczytano: 3649 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|