www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 25 kwietnia 2024, w 116 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Jarosława, Erwiny, Kaliksta.
Kwietniowe przysłowia: Sprzyja nam rok, gdy kwiecień wilgotny, nie bardzo słotny. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Ulica Poetycka - Nowe Miasto

Zamojski Dom Kultury wspierany przez Stowarzyszenie Handlowców "Kupiec" w Zamościu zaprasza mieszkańców miasta i turystów do udziału w artystycznym przedsięwzięciu pn. "Ulica Poetycka - Nowe Miasto", które odbędzie się w czwartek 27 czerwca w ramach 38. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego.

PROGRAM

Godz.11.00
Goszczące w Zamościu, w targowy dzień "Wesołe Gosposie" ze śpiewem objadą ulice Nowego Miasta zapraszając na "Ulicę Poetycką".

ULICA MIKOŁAJA REJA - skwerek przy Przedszkolu nr 2
Godz. 12.00 - 14.00
Koncert Zespołu Śpiewaczo - Obrzędowego "Wesołe Gosposie" z Sitańca
Wypuszczenie gołębi za sprawą pasjonatów z Zamojskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego
Odczytanie fragmentu prozy Piotra Szewca "Listopadowa 45"
Koncert "Kresowe klimaty" Jurija Tokara - z wizualną oprawą mydlanych baniek przygotowaną przez Grupę "Utopia"

ZAMOJSKI DOM KULTURY
Godz. 16.00 "ulica pisze wiersz" futurystyczna akcja happeningowa realizowana na słupie koło Zamojskiego Domu Kultury przez AgnieSZkę, BaŚę, WojcieHa
Godz. 17.30 Turniej Literacki pod hasłem: MIEJSCE
Zapraszamy autorów do odczytywania utworów, publiczność do ich posłuchania - czytaniu towarzyszyły będą muzyczne aranżacje Tomasza Ziąbkowskiego
Godz. 19.00 Koncert "Stachura. Poematy" Lubelskiej Federacji Bardów

Informacje o realizatorach artystycznych przedsięwzięć "Ulicy Poetyckiej - Nowe Miasto"

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Wesołe Gosposie" z Kolonii Sitaniec istnieje od 21 lat.
W repertuarze ma pieśni ludowe, obrzędowe oraz okazjonalne, układane przez panie z zespołu. Występuje na wielu regionalnych imprezach. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Kierowniczka Zespołu pani Halina Bosiak jest laureatką także laureatką Festiwalu w Kazimierzu, zdobywczynią I miejsca w kategorii Śpiewaków Ludowych. Stroną muzyczną i repertuarową opiekuje się pan Czesław Bartnik.
"Wesołe Gosposie" znajdują oparcie w Urzędzie Gminy Zamość.

Piotr Szewc. Pisarz jest autorem m.in. trzech powieści o Zamościu - "Zagłady" (1987, drugie polskie wydanie 1993), która została przetłumaczona na kilka języków (francuski, włoski, niemiecki, angielski, węgierski i norweski); następnie "Zmierzchów i poranków" (2002) i "Bocianów nad powiatem" (2005).
Autor opowiada, w każdej z książek, o jednym dniu Zamościa z lat trzydziestych. Dzień od świtu do zmierzchu, przypada w środku upalnego lata. Najkrócej mówiąc: co kilka lat Szewc funduje swoim czytelnikom jednodniową wycieczkę do raju utraconego - pisze recenzent Dariusz Nowacki.
Motywy zamojskie są stale obecne w twórczości poetyckiej pisarza, także w tomikach poezji: "Całkiem prywatnie", "Moje zdanie".

Jurij Tokar - z zawodu lekarz i muzyk. Od kilku lat mieszka i występuje w Polsce. Śpiewa, co oczywiste dumki ukraińskie, piosenki lwowskie, romanse rosyjskie itd. Istotną część jego repertuaru stanowią pieśni Bułata Okudżawy. Do artysty ze jak ulał pasuje określenie człowiek - orkiestra. Nie tylko bowiem śpiewa, ale akompaniuje sobie na gitarze, harmonijce ustnej oraz tamburynie. Poza tym jest znakomitym gawędziarzem.
Powiada: Moja ukochana piosenka kresowa - dziecko wielu kultur, narodziła się dzięki lwowskim batariom, ukraińskim kozakom, polskim bardom, którzy kształtowali kulturę kresową. Gdy czuję jak moja pieśń trafia w serca, uskrzydla duszę, porywa słuchacza do galopu wraz z jej melodią, jestem szczęśliwy.

Lubelska Federacja Bardów Oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Sposobem organizacji pracy przypominająca piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu. Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot - Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję". Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie, i wielokrotnie w Londynie. Najczęściej jednak w Polsce i ze szczególnym umiłowaniem w lubelskiej Kawiarni Artystycznej Hades. Swoje płyty grupa nagrywała (m. in.) w studio pr. III PR im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków. Wszystkie fonogramy były promowane przez PR, a większość przez TVP pod postacią rejestrowanych koncertów. (informacja ze strony Federacji)

Jan Kondrak napisał w książeczce dołączonej do płyty "Stachura - Poematy": Osiem lat trwała praca Lubelskiej Federacji Bardów nad tym materiałem. Osiem lat w przeświadczeniu, że zbliżamy się do powiedzenia czegoś najważniejszego o człowieku zglobalizowanym, uwikłanym w świat współczesny.

Edward Stachura: poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz. Legendarna postać polskiej literatury.
Chciałem i nawet jeszcze chciałbym zaczepić się jakoś o ten świat, ale ciągle nie udaje mi się to. Dni mijają, a mnie się to nie udaje. Co mogę zrobić?


autor / źródło: Lili Mach
dodano: 2013-06-20 przeczytano: 10768 razy.



Zobacz podobne:
     47. ZLT: "Bóg mordu" rządzi / 2022-07-14
     47. ZLT: Popisowi "Oszuści" / 2022-07-07
     47. ZLT: "Wstyd" po polsku / 2022-07-06
     47. ZLT: Widowiskowy "Przystanek Klaunada" / 2022-06-29
     47 ZLT: W Zamościu zainaugurowano Święto Teatru / 2022-06-28
     47 Zamojskie Lato Teatralne / 2022-06-19
     46. ZLT: Spełniona "Boska" Teatru Ludowego / 2021-08-04
     46. ZLT: "Wall Cracks", czyli ostatni wyścig ku wolności / 2021-07-21
     46. ZLT: Demoniczny "Faust" - rozmowa z reżyserem Marcinem Herichem / 2021-07-06
     46. ZLT: "Rok nieistnienia" - wystawa Teatru FOTOgrafii w ZDK / 2021-07-01
     46. ZLT: Za taborem, czyli "Drom - ścieżkami Romów" / 2021-06-25
     46. ZLT: Inauguracja z Teatrem Migro z Krakowa / 2021-06-22
     46. ZLT: Siła opowieści - rozmowa z Grażyną Kawalą / 2021-06-20
     Lato z 46 Zamojskim Latem Teatralnym / 2021-06-08
     45. ZLT: Skrzypek opętany i Inny Kwartet na podsumowanie święta teatru / 2020-10-22
     Ocalenie świata - "Zagłada" Piotra Szewca w sztuce Fundacji Banina / 2020-09-22
     45. ZLT: "Zagłada" w Zamościu - rozmowa z reżyserem Bartłomiejem Miernikiem / 2020-09-17
     Medal Województwa Lubelskiego dla Grażyny Kawali / 2020-09-15
     Ulica Literacka - program / 2020-09-09
     45. ZLT: Rozmowa z reżyserem "Komediantów" - Bartłomiejem Ostapczukiem / 2020-08-25

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet