|
Wieczór poetycki z Katarzyną ŁaniewskąOrganizatorzy VII FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ "Per Artem ad Astra" zapraszają na wieczór poetycki pt. "Porozmawiajmy o miłości" z udziałem wybitnej polskiej aktorki KATARZYNY ŁANIEWSKIEJ. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu Kultury w czwartek 22 sierpnia o godzinie 17.30. Spotkanie poprowadzi aktorka Teatru Polskiego w Warszawie- Ewa Domańska.
Również tego wieczoru o godzinie 19.00 będzie miał miejsce "Wieczór poezji" w wykonaniu uczestników Warsztatów Teatralnych, które odbywały się w ramach wydarzeń festiwalowych i prowadzone były przez prof. Łucję Rećko-Żarnecką z Warszawy.
Na oba wydarzenia towarzyszące festiwalowi "Per Artem ad Astra" wstęp wolny.
* * *
Katarzyna Łaniewska
Wybitna aktorka mająca w swym dorobku artystycznym kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. W swej blisko 60-letniej pracy zawodowej związana była z warszawskimi teatrami m.in. z Polskim, Narodowym, Ateneum i Ochoty. Przez kilkanaście lat występowała w programie telewizyjnym "Ziarno" w roli Babci oraz kreowała postać Babci Józi, gospodyni księdza w serialu "Plebania".
W 2007 roku za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowaniu z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej", została odznaczona
przez ś. p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jako wielki dar w swoim życiu uznaje spotkanie bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i udział w mszach św. za Ojczyznę. W swoich występach, gdy prezentuje ulubioną i ważną polską poezję patriotyczną i religijną, obdarza publiczność ogromnym ładunkiem miłości do Polski i Polaków. W swych wypowiedziach zawsze podkreśla, że musimy troszczyć się o nasz język i nasz kraj, gdyż winni to jesteśmy przeszłym i przyszłym pokoleniom
Prof. Łucja Rećko-Żarnecka
Ur. 13.XII.1948 r. w Suwałkach. Studia na Wydziale Aktorskim w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna) ukończyła z wyróżnieniem w 1974 r. Debiutowała po drugim roku studiów rolą Joanny w
oratorium Artura Honeggera "Joanna d`Arc na stosie" z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Kazimierza Korda, w reżyserii Aleksandra Bardiniego.
Związana kolejno z teatrami: Teatrem Współczesnym w Warszawie (pod dyr. Erwina Axera), Teatrem Nowym w Łodzi (pod dyr. Kazimierza Dejmka), a od 1981r. Teatrem Polskim w Warszawie (obecnie pod dyr. Andrzeja Seweryna).
Ważniejsze role teatralne to: Jadwinia ("Dzika kaczka" H. Ibsena), liczne role w przedstawieniach staropolskich K. Dejmka, Greta ("Szalona Greta" S. Grochowiaka), Pani Dyndalska ("Damy i Huzary" Al. Fredry), Masza ("Rewizor" A. Gogola), Walentyna ("Gwiazdy na porannym niebie" Al. Galina), Emilia ("Nondum" L. Amejko), Niania ("Wujaszek Wania" A. Czechowa). Eletta ("Kraina Kłamczuchów" M. Wojtyszki). Wykonawczyni piosenek G. Brassensa. Kilkakrotnie nagradzana za osiągnięcia artystyczne sezonu przez Dyrekcję Teatru.
W 2002 r. uhonorowana odznaką "Zasłużona dla Teatru Polskiego w Warszawie". Od 1977 r. zajmuje się też pracą pedagogiczną. Jest doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki teatralnej. Pracuje na Wydziale Aktorskim w Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Za działalność pedagogiczną w 2003 r. odznaczona Medalem Edukacji Narodowej przez Ministra Edukacji i Sportu.
W 2011 r. (z okazji 200-lecia utworzenia Szkoły Dramatycznej przez Wojciecha Bogusławskiego) odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za wkład w rozwój szkolnictwa teatralnego w Polsce.
autor / źródło: MK dodano: 2013-08-21 przeczytano: 3521 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|