|
"Roztoczan" dla Zamościa, czyli podsumowanie sezonu turystycznego 2013Na spotkaniu podsumowującym sezon turystyczny 2013, zorganizowanym przez Miasto Zamość i Lokalną Organizację Turystyczną Zamość i Roztocze, wyróżniono produkt turystyczny roku oraz nagrodzono za aktywną działalność w sektorze usług turystycznych (18.10.).
Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Turystyki, który obchodzony był pod hasłem: "Turystyka i zrównoważona energia siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju". Jako miejsce spotkania wybrano Forteczne Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej, które od tego roku pełni rolę nowego punktu informacji turystycznej w Zamościu. Jest to pierwsze miejsce spotkań turystów z przewodnikami.
- Cały czas ta marka - "miasto idealne" czy "Zamość i Roztocze", które staramy się jak najszerzej propagować - powiększa nam liczbę turystów. Naszą bolączką było, że turyści przyjeżdżają tylko na jeden dzień. To się zmieniło. Hotele zanotowały największy wzrost przyjazdów gości ok. 12 - 15 proc., chociaż hoteli przybywa. To jest nasz duży sukces. To zasługa wszystkich tych, którzy tworzą klimat Zamościa - od taksówkarza, po restauratora i hotelarza, przewodnika. Istotne jest to, że wszyscy turyści pozytywnie wypowiadają się o klimacie Zamościa, który został tu stworzony - powiedział Marcin Zamoyski, prezydent Miasta Zamość.
Zaapelował do wszystkich o uśmiech i przyjazne "Dzień dobry" - nawet do nie znanych sobie osób - co może stanowić remedium na postrzeganie społeczności Zamościa jako ludzi otwartych i życzliwych światu i ludziom, czekających na turystów. Tym bardziej, że takie zachowanie "nic nie kosztuje". Swoje wystąpienie skwitował stwierdzeniem, że "kryzysu nie ma, i jest to raczej wymysł dziennikarski". Jako przykład podał dochody mieszkańca Zamościa, które się zwiększyły, także ilość miejsc pracy i liczba spółek w Zamościu. Prezydent Marcin Zamoyski podziękował i gratulował odniesionego sukcesu w sektorze turystycznym, wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili. Pod uwagę poddał ocenę wymiaru promocji Zamościa, nie wykluczając zwiększenia obecności Zamościa m.in. w targach.
Prezydent Marcin Zamoyski wręczył nagrody dla osób i instytucji szczególnie zaangażowanych w promocję miasta i rozwój turystyki na turystycznej mapie Polski. Nagrody otrzymali: Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej za profesjonalną, pełną pasji pracę na rzecz obsługi ruchu turystycznego; Leszek Sobuś, Firma "Zbyrczyk" za wkład w rozwój oferty turystycznej Miasta poprzez kreowanie nowych produktów turystycznych; Panowie - Kazimierz Szady i Krzysztof Wiatrzyk w podziękowaniu za wieloletnią pracę hejnalistów miejskich oraz Pani Dominka Lipska za wprowadzenie nowej jakości w pracy przewodnickiej.
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" Marek Jawor wręczył nagrody LOT, które otrzymali: Pan Krzysztof Kołtyś Burmistrz Janowa Lubelskiego - za wkład w rozwój turystyki w regionie, a zwłaszcza wielkie zaangażowanie w budowę marki Janowa Lubelskiego jako ważnego produktu turystycznego południowo-wschodniej Polski; Pan Robert Rabiega - za wkład w rozwój turystyki w regionie, a zwłaszcza modelowe pogodzenie kierowniczej funkcji w samorządzie z ogromnym zaangażowaniem w działalność społeczną i kreowanie marki Józefowa jako Rowerowej Stolicy Roztocza; Pani Agnieszka Wyłupek - za wkład w rozwój turystyki w regionie, a zwłaszcza zaangażowanie w rozbudowę infrastruktury zalewu w Nieliszu; Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem - za wkład w rozwój turystyki w regionie, a zwłaszcza inicjatywę i prowadzenie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem; Państwo Maria i Stanisław Fostakowscy - za propagowanie regionalnej kuchni wśród turystów odwiedzających Zamość i Roztocze w roku jubileuszu 25-lecia restauracji "Padwa" oraz Pan Andrzej Bulak - za propagowanie Zamościa i Roztocza wśród polskich podróżników oraz organizację "Slajdowisk" popularyzujących ideę podróżowania.
Podczas spotkania wręczone zostały także certyfikaty LOT "Zamość i Roztocze", które otrzymali: PTTK Oddział w Zamościu - Pan Edward Słoniewski; Firma "U Zbysia" z Bondyrza - Pan Zbigniew Teterycz; Firma Usługowo-Handlowa "Magdalena" z Zamościa - Pani Magdalena Myka; "Karczma nad Szumem" z Górecka Kościelnego - Państwo Zofia i Jan Rawiakowie; Zamojskie Rancho Debry z Lipiny Nowej - Pani Magdalena Ryczek; P.H.U "Relaks" ze Zwierzyńca - Pan Mariusz Szymański oraz Pan Konrad Gontarz z Malewszczyzny.
Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze" przyznała "Roztoczana" - nagrodę za produkt turystyczny 2013 roku. Otrzymało ją Miasto Zamość za Stare Miasto z uwagi na przeprowadzenie w ostatniej dekadzie rewitalizacji co miało decydujący wpływ na zwiększenia ruchu turystycznego w regionie.
- Był to dobry rok. Jak wynika z danych, którymi dysponuje Biuro Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora, otrzymanych z restauracji, hoteli, instytucji obsługującej turystów - więcej osób nocuje w Zamościu i korzysta z bazy gastronomicznej. Mamy niewielki spadek jeśli chodzi o korzystanie z oferty instytucji, co może oznaczać, że turyści organizują się sami. O mieście dowiadują się przed przyjazdem, np. z Internetu, od znajomych i dlatego mniej osób skorzystało z usług ZOIT. Nadal rewitalizujemy Stare Miasto, więc myślę, że kolejne lata będą powodowały, że ilość osób odwiedzających miasto nie będzie spadała a będzie rosła. Będziemy się starać aby nasze działania jeszcze bardziej skorelować z działaniami restauratorów i hotelarzy abyśmy mogli przedstawić nową ofertę dla potencjalnych turystów, np. wydłużyć sezon turystyczny proponując Zamość w innej odsłonie. Będziemy też poszukiwać najlepszej metody dotarcia do turystów ze Wschodu. Mamy dwa punktu obsługi turystów - jeden jest wyspecjalizowany w obsłudze grup, a drugi - w obsłudze turystów indywidualnych. I niewiele jest miast, które mogą się tym pochwalić - powiedział sekretarz Miasta Zamość Karol Garbula, kierujący Biurem Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora UM Zamość. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-10-20 przeczytano: 10878 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|