www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 25 kwietnia 2024, w 116 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Jarosława, Erwiny, Kaliksta.
Kwietniowe przysłowia: W dzień Wojciecha świętego ptaki przylatują jego. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




"Kalino malino czerwona jagodo", Kurpie w Zamościu!

Zapraszamy na spektakl "Kalino malino czerwona jagodo" Studia Teatralnego KOŁO i Teatru Ochoty w Warszawie. Spektakl jest kolorową, radosną i  wzruszającą opowieścią o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii.

Przedstawienie w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



KALINO MALINO CZERWONA JAGODO

"Kalino malino czerwona jagodo" to efekt etnograficznej wędrówki czterech młodych aktorek na Kurpiowszczyznę. Siłą napędową przedstawienia jest unikalny scenariusz powstały na bazie wspomnień mieszkających tam kobiet oraz oryginalne melodie ludowe wykonywane na żywo w zaskakujących aranżacjach na melodykę i ukulele.
Cztery stare kobiety narzekające na zdrowie na przydrożnej ławce, na oczach widzów zamieniają się w młode dziewczyny, które opowiedzą historie stare jak świat: o pierwszym zauroczeniu, zalotach, miłości, małżeństwie i życiu, które nie zawsze było tylko "długie i szczęśliwe". Wspomnienia podziałają na nie jak eliksir młodości. W umownej przestrzeni stworzą na powrót świat, który istnieje wyłącznie w ich pamięci. Znów przeżyją i odegrają to, co minione.
Kiedy opowieść dobiegnie końca, z powrotem wrzucą na barki sto przeżytych lat. Komizm i refleksyjność spektaklu Igora Gorzkowskiego sprawia, że wytarte powiedzenie "mądrość ludowa" nabiera zupełnie nowego, przejmującego sensu.

"Podczas spektaklu jesteśmy świadkami powrotu młodości . Z początku tylko w żarliwości, z jaką bohaterki przedstawienia walczą o to by wszystko opowiedzieć dokładnie tak jak było. W błysku oka. W jednym geście. Widzimy jak ich ciała prostują się, nabierają dynamiki, sprężystości i wtedy orientujemy się, że pod kilkoma warstwami ubrań ukryte są cztery młode dziewczyny. Cztery młode aktorki" - opowiada reżyser.

Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora, Diana Zamojska - kobiecy kwartet marzeń pod przewodnictwem Igora Gorzkowskiego wędruje na Kurpie, gdzie kocha się i śpiewa jak nigdzie indziej. Opowieść o życiu i miłości, daleka od swojskich klimatów, za to bez wylewania za kołnierz i z prawdziwie babskim pazurem.
(z recenzji komisji artystycznej projektu Teatr Polska 2013)

Przedstawienie nie tylko sięga do źródeł teatru, ale pokazuje go w najczystszej postaci. Młode aktorki świetnie łączą talent dramatyczny i wokalny. Klimat doskonale buduje dwuosobowy zespół muzyczny grający na egzotycznych instrumentach: melodionie i ukulele.
(Jan Bończa- Szabłowski Rzeczpospolita)

scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
obsada: Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora, Diana Zamojska
scenografia i kostiumy: Joanna Gawrońska
muzyka: Piotr Tabakiernik, Bartosz Ługowski
dramaturgia: ruchu Iwona Pasińska
produkcja: Katarzyna Krapacz
asystent reżysera: Olga Stefańska
konsultacje etnograficzne: Marcin Lićwinko
warsztaty muzyczne: Weronika Grozdew - Kołacińska
producent: Studio Teatralne Koło
koproducent: Teatr Ochoty

Zamojski Dom Kultury 3 grudnia (wtorek) godz. 18.00 bilety: 10 zł

* * *

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez "Redutę" Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 104 miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.

W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne "Koło" z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Wrocławski Teatr Lalek.

Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl


autor / źródło: mat. promocyjne
dodano: 2013-11-05 przeczytano: 4951 razy.



Zobacz podobne:
     "Żniwa" w listopadzie, tego jeszcze nie było! / 2017-10-19
     Jesień Teatralna: Ostatnia miłość / 2015-09-06
     Warsztaty teatralne z Teatrem Polska / 2015-08-29
     Jesień Teatralna - trzy spektakle w ZDK / 2015-08-23
     Warsztaty teatralne dla dzieci / 2014-10-08
     Jesień Teatralna: "Bóg Niżyński" Teatru Wierszalin w Supraślu / 2014-10-05
     O "Burzy" i teatrze z Henrykiem Talarem i Igorem Gorzkowskim / 2014-09-28
     Jesień Teatralna: Henryk Talar na początek / 2014-09-09
     Jesień Teatralna w Zamościu - program / 2014-09-01
     TEATR POLSKA zagości w Zamościu / 2014-07-31
     "Jedziemy z Teatrem" w ZDK - rozmowa z Januszem Nowosadem / 2012-11-18
     Jesień teatralna / 2012-10-07

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet