|
11 listopada: Odezwa uczestników II Zamojskiego Marszu NiepodległościOdezwa uczestników II Zamojskiego Marszu Niepodległości do społeczności zamojskiej, odczytana na Rynku Solnym w Zamościu 11 listopada.
* * *
11 listopada to dzień, w którym słowa takie jak patriotyzm, braterstwo, honor, wiara i Ojczyzna nabierają głębszego znaczenia dla każdego z Nas. Dla każdego Polaka. Niemniej jak wszystkie słowa, również i te jeśli nie są poparte czynami przebrzmią i ulecą na wietrze, nie zmieniając niczego.
Wracamy do nich w sposób szczególny w dniu dzisiejszym. W dniu Naszego narodowego święta. To właśnie dziś już po raz 95 wspominamy odzyskanie niepodległości, którego dokonali żołnierze Legionów pod dowództwem Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudzkiego.
Musimy jednak pamiętać, że czyn ten byłby niemożliwy gdyby nie wcześniejsze zrywy narodowe. Pamięć o uczestnikach insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego. Żywe zainteresowanie początkami powstania państwa polskiego sięgające Piastów i Jagiellonów były siłą napędową walczących pod rozkazami Marszałka. Gdyby nie zakorzenione w sercach walczących wartości chrześcijańskie, miłość do Ojczyzna oraz silna tradycyjna rodzinna, Polska prawdopodobnie do dziś nie byłaby wolna.
Zauważmy wszyscy tu zgromadzeni jak bardzo wyblakły w dzisiejszych czasach pojęcia tradycji, wiary i Ojczyzny.
Są to przecież wartości ponadczasowe. Podwaliny Naszego Państwa, bez których nie bylibyśmy prawdziwymi Polakami. Powinny być pieczołowicie przekazywane i umacniane wśród młodzieży, od której zależy przyszłość nasza i naszej Ojczyzny.
Niestety współczesna, zjednoczona Europa wymyśliła dla Polski inną wizję przyszłości niż nasi dziadkowie. Zamiast dumnych, pewnych siebie i swojej wartości Polaków, wolą dobrze wykształconych tanich pracowników, przekonanych że w rodzimym kraju czeka ich tylko głodowa pensja i brak perspektyw własnego rozwoju.
Wiara, nadzieja, miłość do Ojczyzny i znajomość historii są niezbędne w procesie tworzenia prawa i sprawowania władzy w każdym kraju. Mam jednak nieodparte wrażenie, że właśnie tych podstawowych pojęć coraz częściej zaczyna nam brakować w polskim parlamencie i sądownictwie. Co gorsza są one jakby specjalnie usuwane z naszego otoczenia. Głównie za pośrednictwem mainstremowych mediów. Jak to możliwe, że coraz częściej wstydzimy się przyznać we własnym kraju do tego, że Jesteśmy katolikami i patriotami?
My Polacy zawsze miłowaliśmy wolność! My Polacy niejednokrotnie oddawaliśmy za wolność to co najcenniejsze - własne życie. My Polacy częściej niż jakikolwiek inny europejski naród, pomagaliśmy braciom innych narodowości w walce o niepodległość.
My Polacy byliśmy zdolni do tych wielkich czynów tylko dlatego, że kierowały nami takie ideały jak Bóg, honor i Ojczyzna. Ideały, które nie są i nigdy nie będą na sprzedaż!
Polska zawsze była wielkim i liczącym się na arenie międzynarodowej krajem europejskim. Taką widzieli ją nasi dziadowie z legionów, żołnierze podziemia, żołnierze Armii Krajowej i żołnierze wyklęci.
Dziś wspólnym obowiązkiem każdego z nas jest zrobić wszystko, aby nasze dzieci również mogły cieszyć się życiem w wolnej i silnej Polsce. Polsce, która zawsze słynęła ze swojej otwartości, mądrości i tolerancji. Polski będącej krajem wielonarodowościowym i wielokulturowym, ale zawsze opierającym się na podstawach takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna. Taka Polskę musimy tworzyć.
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze! Pamiętając o historii naszej Ojczyzny myślmy o jej przyszłości. Polacy już nie raz udowodnili, że nawet nieliczni lecz zdeterminowani i uzbrojeni w wiarę, nadzieję, miłość do kraju i najbliższych, możemy osiągnąć każdy, nawet najodleglejszy cel.
Celem Nas wszystkich tu zgromadzonych jest kraj silny, nowoczesny i sprawnie zarządzany, pozbawiony korupcji i kolesiostwa. Kraj w którym słowa patriotyzm, braterstwo, honor, wiara i Ojczyzna, nie są tylko pustym gadaniem, ale mają swój realny wymiar.
Nie czekajmy, aż inni zrobią coś za nas. Polska to nasza Ojczyzna. Moja, Twoja naszych dzieci i ich dzieci. Jej kształt i wygląd zależy od nas wszystkich. Więc jeśli uważasz, że jest coś co można w niej zmienić, zmień to! Jeśli uważasz, że coś możemy zmienić razem, zróbmy to razem! Nie oddawajmy przyszłości naszej i naszych dzieci w obce ręce.
autor / źródło: dodano: 2013-11-12 przeczytano: 5479 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|