www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Pogody kwietniowe, słoty majowe. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




11 Listopada: Wystąpienie Prezydenta Zamościa

Wystąpienie Marcina Zamoyskiego, Prezydenta Miasta Zamość, wygłoszone podczas Manifestacji patriotycznej z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Rynek Wielki w Zamościu, 11 listopada 2013 r.

* * *

Mieszkańcy Zamościa i Wielce Szanowni Goście!

Być Polakiem, to zaszczyt i honor. To duma z uczestnictwa w dziedzictwie pisanym szlachetnym życiem, nauką i uczciwą pracą wielu pokoleń. To świadomość tożsamości, która zobowiązuje, i odpowiedzialności za przyszły kształt Rzeczypospolitej, przekazywanej dzieciom i wnukom.

Być Polakiem, to być częścią Polski uświęconej w ceremonii chrztu, wniesionej na wyżyny w blaskach koronacji i napełnionej chwałą bitew polskiego oręża, umęczonej w miejscach zesłań i kaźni. Być Polakiem, to mieć swój udział w bohaterskiej walce o zachowanie języka polskiego, w marzeniach o wolności powstańców, zesłańców i emigrantów, w wizjach poetów i wielobarwnej palecie tradycji i kultury.

Być Polakiem, to być dumnym z tego, że bez względu na okoliczności, różnice, podziały i spory - wartością jednoczącą społeczeństwo jest Polska. Jej umiłowanie, wysiłek i troska o dobro wspólne.

- Bo Ojczyzna - jak pisał Tadeusz Różewicza - kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia to jest ta mała najbliższa Ojczyzna, Miasto, miasteczko i wieś, ulica, dom, podwórko, pierwsza miłość, las na horyzoncie.



Narodowe Święto Niepodległości jest przywołaniem jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Polski. 11 listopada 1918 roku, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, po długiej, ciężkiej nocy cierpień, Polska stała się na nowo wolnym i niepodległym państwem.

Droga do suwerenności wiodła przez pełną poświęcenia i bohaterską walkę żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej, Księstwa Warszawskiego, Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów, Powstania Styczniowego. Podczas I wojny światowej niepodległościowy czyn zbrojny podjęły Legiony Piłsudskiego, Legion Puławski, Błękitna Armia Hallera, Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy. Nasi rodacy w ciężkich bojach wytyczali granice Polski w 1918-1921 r., w tym, w zwycięskiej wojnie z bolszewikami.

Dzień 11 listopada jako data symbolizująca odzyskanie wolnej Ojczyzny był obchodzony nie tylko w II Rzeczypospolitej. Pamiętano o nim podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach II wojny światowej. Nie wydarły go z serc straszliwe doświadczenia obozów Auschwitz, Majdanka, Zbrodni Katyńskiej i Golgoty Wschodu. Nie przepadł także wówczas, gdy komunistyczna propaganda próbowała nadać mu karykaturalny charakter. Trwał, jako wyraz pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za niezawisłą Polskę, jako symbol niezłomności ducha narodu i siły, jaką niesie orzeł biały. Polska jest budowana twórczym wysiłkiem kolejnych pokoleń, z których każdy zostawia swój konkretny akcent na jej wspólnym malowanym obrazie. Odwoływanie się do Narodowego Święta Niepodległości pozwala nam więc pamiętać, że każdy z nas jest ważnym elementem podejmowanego dzieła.

Dlatego dziś, w dzień rocznicy odzyskania suwerenności przez nasz kraj, warto zapytać: Czy jesteśmy godnymi następcami tych, którzy w 1918 r. przywitali wolną Rzeczypospolitą? Wywalczona niepodległość nie jest bowiem jednorazowym aktem, wspomnieniem utrwalonym na kartach podręczników historii, czy dokumentem spisanym przy biurku. Niepodległość to rzeczywistość wciąż aktualna i nieustannie tworzona, to gorące pragnienie, działanie i wierne zobowiązanie narodu, któremu zależy na kraju lat dziecinnych.

Narodowe Święto Niepodległości łączy pokolenia, we wspólnej radości i refleksji spotykają się rodzice i dzieci, kombatanci i młodzież szkolna. Jest to więc święto jak każde inne, obchodzone nie tylko z przyzwyczajenia i tradycji, nie jest to wyłącznie okazja do tworzenia rzeczywistości symbolicznej, kiedy przywołujemy wydarzenia i bohaterów minionych lat. Nie chodzi tylko o wspomnienie, ale przyjęcie uroczystości jako własnej i zapisanie jej w kalendarzu jako najważniejszych świąt rodzinnych, bo to dzień dedykowany tej jednej, jedynej, szczególnej wartości nazywanej Matką, Ojczyzną, Rzeczypospolitą.

Dążąc do niepodległości, Polacy mimo różnic, bez względu na przynależność polityczną, religijną czy światopoglądową, jako wartość nadrzędną uznali Ojczyznę. Odłożyli urazy i kierując się wyłącznie dobrem kraju podali sobie ręce w zgodnej służbie dla Rzeczypospolitej. Dlatego my, pokolenie bogatsze mądrością rodaków, nie możemy pozwolić na to, by wolna Polska nam spowszedniała, by jej suwerenność stała się dla nas czymś oczywistym.

Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wyrażamy radość z Polski współczesnej, odrodzonej, nowoczesnej, silnej. Jednoczymy się wokół Ojczyzny, wartości stanowiącej przestrzeń naszego życia, warunkującej zachowanie pamięci i tożsamości narodowej. To ważne, aby w zmieniających się okolicznościach i różnych konstatacjach, umieć i pragnąć wyrazić miłość do Niepodległej Polski oraz szacunek do siebie nawzajem.

Dziękuję, za udział w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada, wspólnego Święta wszystkich Polaków - mieszkańcom Zamościa, młodzieży szkolnej, akademickiej, kombatantom, pracownikom i przedsiębiorcom, reprezentantom wolnych zawodów, rolnikom, przedstawicielom partii politycznych i organizacji społecznych, służb mundurowych państwowych i samorządowych.

Niech wyrazem naszej jedności, ale także wdzięczności wobec pokoleń, które dla wolności Ojczyzny złożyły daninę z krwi są wywieszone biało-czerwone flagi. Niech staną się one znakiem naszej świadomej obecności w życiu Polski, odpowiedzialności za jej przyszłość oraz patriotyzmu. Niech nasz udział w uroczystości narodowego Święta Niepodległości stanowi świadectwo tego, że być Polakiem to zaszczyt i honor.


autor / źródło: spisała Teresa Madej
dodano: 2013-11-13 przeczytano: 3657 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet