|
Oda dla św. Cecylii - rozmowa z Alicją SaturskąPo raz dziesiąty rozbrzmiewać będzie w Zamościu muzyka ku czci św. Cecylii, patronki muzyki. Jubileuszową edycję Triduum Caecilianum organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans", w dniach 20-21-22 listopada br., w Katedrze Zamojskiej.
Z Alicja Saturską, muzykologiem, muzykiem, nauczycielem, założycielem i dyrygentem chóru "Rezonans", głównym inicjatorem i dyrektorem artystycznym Triduum Caecilianum - rozmawiam o zbliżającym się wydarzeniu artystycznym.
- Podsumujmy, proszę dziewięć edycji Triduum Caecilianum.
Alicja Saturska - Pod nazwą "Triduum Caecilianum kryje się cykl koncertów ku czci św. Cecylii. Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2004 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans". Triduum Caecilianum, w pewien sposób, wypełnia lukę kulturalną w listopadzie.
Ideą naszego Triduum Caecilianum jest propagowanie muzyki chóralnej, muzycznej kultury religijnej, także w wymiarze ekumenicznym. Celem jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami, w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Podczas dziewięciu edycji odbyło się 27 koncertów. Wykonywana była muzyka religijna w aspekcie historycznym i formalnym. Wystąpili wykonawcy m.in. z Ukrainy, Belgii, Niemiec, Polski i Zamościa.
- Myślę, że śmiało można mówić o sukcesie Triduum.
Alicja Saturska - Z perspektywy czasu można stwierdzić iż jest to wielki sukces artystyczny, a co ważne, wielki sukces frekwencyjny. Triduum Caecilianum spowodowało, że pomyślane jako jednorazowe przedsięwzięcie muzyczne - przekształciło się w coroczny, o imponujących rozmiarach, festiwal o zasięgu nie tylko krajowym ale i międzynarodowym. Także na trwałe wpisało się do kalendarza życia kulturalno-muzycznego Zamościa. Cieszy fakt, że Triduum Caecilianum stało się prestiżowym przedsięwzięciem artystycznym w naszym mieście, które łączy bardzo wysoki poziom artystycznych prezentacji z wyjątkowo szerokim odbiorem społecznym.
- Za sukcesem stoją wspaniali wykonawcy, dobry program i sprawna organizacja Triduum.
Alicja Saturska - W dziewięciu edycjach Triduum Caecilianum wzięło udział wielu doskonałych artystów krajowych i zagranicznych. Wykonywano tu utwory od średniowiecznych śpiewów gregoriańskich, poprzez muzykę epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu do muzyki XX- wieku. Były to dzieła zarówno kompozytorów polskich jak i obcych. Dobór wykonawców, podobnie jak skoordynowanie części muzycznej i strony technicznej - to ogromne wyzwanie logistyczne. Zdarza się, że kiedy wszystkie te kwestie są dopracowane - wykonawca np. z przyczyn losowych - odwołuje swój udział i wówczas też trzeba umiejętnie zapanować na daną sytuacją. Taki przypadek mieliśmy w 2008 roku, i podobnie zdarzyło się w tym roku. Z przyczyn losowych nie dojedzie chór z Anglii. Cóż, może dojedzie w przyszłym roku.
- Wartością dodaną przedsięwzięcia jest promocja młodych.
Alicja Saturska - Jubileuszowa edycja " X Triduum Caecilianum -Zamość 2013", podobnie jak w latach ubiegłych - zgodnie z celami Statutowymi Stowarzyszenia - stwarza możliwość promocji młodych, utalentowanych artystów. W poprzedniej edycji zaprezentowała się - w partii solowej - uczennica wydziału wokalnego PSM I i II st. w Zamościu. Tym razem, podczas tzw. "Dnia Zamojskiego" - wystąpi Zespół Wokalny "Rezonans", zaś swoje prace malarskie o wymiarze sacrum zaprezentuje utalentowany uczeń PLSP w Zamościu.
- Kogo jeszcze usłyszymy w tym roku?
Alicja Saturska - Zapewniam, że każdy z koncertów X Triduum Caecilianum będzie wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniem muzycznym i religijnym, które moim skromnym zdaniem przyczyni się do integracji lokalnej społeczności oraz promocji miasta. Wystąpi m.in. Ewa Uryga, Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
- Przedsięwzięcie jest wyzwaniem. Czy Stowarzyszenie podtrzymuje plany kontynuacji Triduum Caecilianum?
Alicja Saturska - Jako organizatorzy jesteśmy dumni, że od początku Honorowy Patronat nad Triduum Caecilianum sprawują JE Ks. Biskup Ordynariusz i Prezydent Miasta, a w bieżącym roku również Poseł do Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy dumni, ze kolejna edycja jest innowacyjna i liczymy, że spełni oczekiwania słuchaczy.
Od 30 lat działam jako animator kultury, i nie da się ukryć, że profesjonalne przygotowanie takiego wydarzenia wymaga zarówno ogromnego doświadczenia, dopracowania logistycznego jak i środków finansowych, których sami nie jesteśmy w stanie zdobyć, gdyż nie prowadzimy działalności komercyjnej. Dlatego zwracamy się o dofinansowanie do terytorialnych jednostek samorządowych i do sponsorów. Pragnę w tym miejscu podziękować Wszystkim Darczyńcom za okazaną pomoc.
- Proszę zachęcić zamościan do udziału w koncertach Triduum.
Alicja Saturska - Fragmentem "Ody Do Radości" Fr. Schillera z IX symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena zapraszam serdecznie na koncerty "X Triduum Caecilianum -Zamość 2013".
" O radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich Pól, święta na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos".
- Dziękuję za rozmowę i zaproszenie.
Alicja Saturska - Dziękuję bardzo.
Zamość onLine jest patronem medialnym 10. Triduum Caecilianum
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-11-14 przeczytano: 13304 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|