www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi - to mu dopomoże. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Ilustracje Janusza Stannego w Galerii "Resursa"

Choć niesprzyjająca aura nie zachęcała do wyjścia z domów, to i tym razem mieszkańcy Żyrardowa nie zawiedli, przybywając do Galerii "Resursa". A okazja była szczególna. W sobotni wieczór 7 grudnia 2013 roku odbył się wernisaż prac jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego.



Zwiedzający mieli okazję podziwiać oryginały prac znanych z licznych publikacji książkowych i prasowych. Mistrz z równą swobodą i wirtuozerią od dziesięcioleci ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych, co znakomicie pokazuje żyrardowska wystawa.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej sali wystawiono prace dla dorosłych. Można tu zobaczyć wybrane prace do "Ubu Króla" Alfreda Jarry, "Mrówek" Antoniego Głowackiego i "Felietonów" Stefana Wiecheckiego "Wiecha" . Niewątpliwą atrakcją tej części ekspozycji jest "Dekalog" , będący jedną z najnowszych realizacji Mistrza.

W drugiej sali znajdują się ilustracje dla dzieci. Są to "Bajki" Jean'a de la Fontain'a, "Podróż do Żmirłacza" Lewis'a, Carrol'a i "Lis Przechera" Johana Wolfganga Goethego. Jest to skromny fragment twórczości Mistrza. W jednym z wywiadów profesor Janusz Stanny powiedział, że zilustrował wszystko, od Biblii i "Don Kichota" , po "Pana Tadeusza" . Może z wyjątkiem Joyce'a, bo po prostu sam nie chciał.



W swoich pracach swobodnie łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Doświadczeniem i umiłowaniem sztuki przez dziesięciolecia dzielił się ze swymi studentami w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzoną przez niego Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki ukończyło 250 wychowanków.

"Prace domowe IV" to kolejna wystawa zapoczątkowana ekspozycją w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007. Zbiegła się ona z rocznicą 75-lecia urodzin Artysty i 50-leciem pracy twórczej. "Prace domowe" zostały pokazane między innymi w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawę ilustracji Janusza Stannego "Prace domowe IV" można zwiedzać codziennie do końca 2013 roku, w godz. 10.00-18.00 (Resursa. 1 Maja 45, Żyrardów).

* * *

Janusz Stanny o sobie

Od 1975 roku przez ćwierć wieku kierowałem pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w której każdego roku byłem promotorem ok.10 osób, otrzymujących dyplom i tytuł magistra. Mam więc rozrzuconych po świecie 250 wychowanków, co dla mnie jest oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu iż tylu młodych ludzi obdarzyło mnie zaufaniem.



Moja twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku w którym otrzymałem dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonałem ogromną ilość okładek, opracowałem ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii.

Napisałem i zilustrowałem trzy autorskie książki dla dzieci a także wydałem 100 stronnicową książkę moich rysunków. Ilustrowałem wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej. Oto niektóre z nich: Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki), Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante, Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse). Ilustrując zawsze byłem wierny tekstowi i służebny wobec literatury którą opracowywałem, a do literackiego przekazu odnosiłem się z szacunkiem i nigdy nie zamierzałem być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł. Złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie.



O formalnych zaletach lub niedostatkach moich prac niczego nie powiem, ponieważ wiem jak bezsilne jest słowo którym próbujemy opisać obraz. W konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku" otrzymałem nagrody za ilustracje do książek: "Przygody Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana (Czytelnik) w 1965, "Awantura o kapcie" J. Wilkowskiego (Ruch) w 1968, "Deszczowa muzyka" J. Kulmowej (Ruch) w 1971, "Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni..." M. Michałowskiej (KAW) w 1975, "Gdybym miał konia" A. Onichimowskiej (KAW) w 1980, oraz wiele wyróżnień: 1990 - "Lis Przechera" J. W. Goethego (Wyd. PTWK), 1996 - "Rozmawiała gęś z prosięciem" J. Brzechwy (Świat Książki).

Za granicą między innymi: II nagrodę w konkursie w Buenos Aires/1966 za ilustracje do "Don Kichota" M. Cervantesa, "Premio Grafico" na MTK w Bolonii/1968 za ilustracje do "Zaczarowanego krawca" H. Januszewskiej (Nasza Księgarnia, 1967), Złoty Medal IBA w Lipsku/1971 za projekty ilustracji do "Przygód Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana, Srebrny Medal na targach w Moskwie/1972 za "Baśń o królu Dardanelu" (Ruch, 1971, nowe wydanie), Medal BIB w Bratysławie/1975 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), "Premio Europeo" w Padwie/1976 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), Medal BIB w Bratysławie/1977 za "Baśnie" H. Ch. Andersena (PIW, 1975), Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY/1998 za ilustracje do książki "Pchła Szachrajka" J. Brzechwy (Świat Książki, 1996).



Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości prof. Janusz Stanny otrzymał: w roku 1987 nagrodę PTWK, w 1999 nagrodę Ministra Kultury, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY. W roku 2006 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został uhonorowany Złotym Medalem GLORIA ARTIS. Od roku 2003 prowadzę Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

* * *

Profesor Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. - ilustrator, grafik, pedagog. Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmuje się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Jest też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: "Baśń o królu Dardanelu" , "O malarzu rudym jak cegła" , "Koń i kot" . Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należy do grona mistrzów gatunku - najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych. Od 2003 r. prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.



Niestety, Mistrz Stanny nie był obecny na wernisażu z powodów zdrowotnych. Życzymy dużo zdrowia Panie Profesorze!

Od redakcji

Z dziennikarskiego obowiązku przypomnimy, że za ogromne zasługi dla promocji Zamościa - przekazanie około stu ilustracji do kolekcji BWA Galerii Zamojskiej oraz promocji Zamojszczyzny poprzez kierowanie i uczestnictwo w Plenerach Ilustratorów odbywających się w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu i Kawęczynku (od 1986 r.) - prof. Janusz Stanny został uhonorowany w 2011 roku tablicą pamiątkową w Alei Sław w Zamościu.

* Zdjęcie Janusza Stannego Zbigniew Kołaczek wykonał w maju br.


autor / źródło: Zbigniew Kołaczek
dodano: 2013-12-08 przeczytano: 5900 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet