www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin jedzie błoniem siwym koniem. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Rzeźbiarz prof. Marian Konieczny w Alei Sław

Rzeźby i monumentalne pomniki rozsławiły jego imię w Polsce i poza granicami naszego kraju. Prof. Marian Konieczny rozsławia także nasze miasto. Autor pomnika fundatora Zamościa i darczyńca autorskiej galerii rzeźby będzie siódmą osobą uhonorowaną przez PGE Obrót S.A w Alei Sław.



- Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że kolejną osobą, która w maju br. uhonorowana zostanie w Zamojskiej Alei Sław, jest światowej sławy rzeźbiarz prof. Marian Konieczny, autor spiżowego pomnika hetmana Jana Zamoyskiego z 2005 r. i fundator "Galerii rzeźby" w Zamościu, która będzie upamiętniać jego prace, jego twórczość. Partnerem projektu, honorującego ludzi kultury i nauki zasłużonych dla Zamościa, będzie Muzeum Zamojskie - powiedział Piotr Boratyn, dyrektor zamojskiego Oddziału PGE Obrót S.A., przedstawiciel organizatora i fundatora przedsięwzięcia podczas konferencji prasowej (28.03.).

Prace przy organizacji "Galerii rzeźby profesora Mariana Koniecznego" są już na ukończeniu. Jest szyld, na zewnątrz ustawiono trzy rzeźby" "Macierzyństwo I", "Macierzyństwo II" oraz "Wisła". Wewnątrz dawnych carskich koszar zostanie zaprezentowanych ponad 20 rzeźb prof. Koniecznego, m.in. cały cykl poświęcony jego rodzinie oraz fragmenty jego większych realizacji.

- Galeria zostanie udostępniona dla zwiedzających w kwietniu. Oczekujemy jedynie na przyjazd prof. Koniecznego aby dokonał ostatecznego ustawienia ostatnich rzeźb przywiezionych w połowie marca, m.in. z cyklu "Dedal i Ikar". Został już wydany katalog z rzeźbami znajdującymi się w galerii, tekstami o twórczości prof. Koniecznego i jego biografią oraz zdjęciami prac profesora autorstwa Henryka Szkutnika, kustosza Muzeum Zamojskiego. Pomysłodawczynią galerii jest Maria Sarnik-Konieczna, przez wiele lat miejski i wojewódzki konserwator zabytków Zamościa, która przekonała Marcina Zamojskiego, Prezydenta Zamościa do zorganizowania "Galerii rzeźby prof. Mariana Koniecznego" - relacjonował Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, w którego strukturze znajduje się nowa instytucja kulturalna Zamościa.

Prof. Marian Konieczny z ochotą przystał na propozycję, aby oficjalne otwarcie Galerii odbyło się w dniu odsłonięcia przez Artystę tablicy pamiątkowej w Alei Sław, czyli 30 maja br. Tablicę pamiątkową z brązu, tak jak poprzednie, wykona Bartłomiej Sęczawa, rzeźbiarz z Zamościa. Przypomnijmy, że w Alei Sław swoje tablice pamiątkowe odsłonili w l. od 2008 do 2013 r.: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt oraz prof. Jerzy Kowalczyk.



Podczas spotkania podkreślano, że w Alei Sław upamiętniono przedstawicieli różnych środowisk artystycznych, związanych z ważnymi dla miasta przedsięwzięciami kulturalnymi i naukowymi, zasłużonych dla promocji Zamościa. W przypadku prof. Marian Koniecznego otrzymaliśmy dodatkowo namacalne wytwory jego twórczości. Te dzieła/rzeźby pozostają w Zamościu i mają konkretną, wymierną wartość artystyczna i finansową.

Zanim tradycyjnie bohater siódmej edycji Alei Sław odsłoni tablicę ze swoim nazwiskiem, wcześniej dokona oficjalnego otwarcia "Galerii rzeźby" i wystawy plenerowej na Rynku Solnym. Spod Hotelu Mercure Państwa Marie i Mariana Koniecznych zabierze na przejażdżkę na ulicę Grodzką królewski powóz. Będzie czerwony dywan, szampan od zamojskich restauratorów, widokówka z pomnikiem hetmana Jana Zamoyskiego dla publiczności oraz tańce rzeszowskie i mazur w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyna".

* * *

Marian Konieczny urodził się 13.01.1930 r. w Jasionowie koło Brzozowa. Rysował od wczesnych lat. Po raz pierwszy w swoim życiu ulepił z gliny kilka ludzkich postaci mając 15 lat. Jesienią 1946 r. rozpoczął naukę w krakowskim Liceum Sztuk Pięknych.

W latach 1948- 1954 studiował u Xawerego Dunikowskiego w ASP w Krakowie, u którego w roku 1954 obronił pracę dyplomową. W latach 1954-1958 był doktorantem w Instytucie im. I. Repina w Leningradzie, a w 1958 r. został pracownikiem dydaktyczno-pedagogicznym Wydziału Rzeźby Krakowskiej ASP. W latach 1972-1981 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1988 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Brał udział w licznych konkursach na projekty pomników, za które zdobywał nagrody i wyróżnienia, m. in. I nagroda w konkursie na projekt pomnika Bohaterom Warszawy - "Nike Warszawska" 1959 r. (twarzy warszawskiej Nike "użyczyła" córka autora). Rzeźby zajmują znaczną część dorobku artystycznego Mariana Koniecznego. Rzeźby pomnikowe realizował przede wszystkim na zlecenia społeczne i to im poświęcił do tej pory najwięcej czasu.

Rzeźby wykonywał także na własne wewnętrzne zapotrzebowanie. Są to przede wszystkim cykle rzeźb pt.: Dedal i Ikar, Macierzyństwo i Taniec Życia. Trzecim nurtem są rzeźby portretowe. Są to nie tylko popiersia, ale także całe postacie. Rysunki są uzupełnieniem twórczości rzeźbiarskiej M. Koniecznego.

Marian Konieczny jest też autorem m. in. pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii (1979r.), Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1981 r.), Chwały i Męczeństwa w Algierze (1982r.), Wincentego Witosa w Warszawie (1985r.), Abdel Kadera w Algierze (1987r.), Jana Matejki w Warszawie (1989r.), Bartosza Głowackiego pod Racławicami (1994r.), Epitafium Królewskiego w Katedrze w Poznaniu (1995r.), Jana Pawła II w Licheniu (1998r.), fontanny z rzeźbą Apollina w Poznaniu (2002 r.). Rzeźbiarz zaprojektował też pomnik Lenina, postawiony w 1973 r. w Nowej Hucie, a zdemontowany po upadku PRL. Aktualnie pracuje nad pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego dla Suwałk. Profesor Marian Konieczny to nie tylko wybitny pedagog i artysta ale także człowiek o duszy społecznika.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Henryk Szkutnik
dodano: 2014-03-29 przeczytano: 14430 razy.



Zobacz podobne:
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Maria Sarnik-Konieczna w zamojskiej Alei Sław / 2020-08-16
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2020 / 2020-08-03
     XIII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2020-06-27
     Urszula Kozioł zostanie uhonorowana w Alei Sław / 2019-01-02
     Zaproszenie na odsłonięcia tablicy pamiątkowej zespołu VOX w Alei Sław / 2018-05-27
     XI edycja Alei Sław z zespołem Vox / 2018-04-06
     Nie żyje prof. Marian Konieczny / 2017-07-25
     Tadeusz Wicherek w Alei Sław 2017 / 2017-05-26
     Jan Englert: Czuję się zamościaninem! / 2016-06-27
     Ścibakówna i Englert na tysiąc lat w Alei Sław w Zamościu / 2016-06-20

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet