www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: W listopadzie grzmi, rolnik dobrze śpi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość: Nagrodzono za wielkanocną twórczość ludową i artystyczną

Niepodzielnie od lat status artystki ludowej wykonującej najpiękniejsze pisanki na Zamojszczyźnie utrzymuje Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego. W tym roku drugą równorzędną pierwszą nagrodę przyznano Stanisławie Rozmiarkowskiej z Tereszpola. Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną rozstrzygnięto po raz trzydziesty ósmy (13.04.).



Na wielkanocnym jarmarku niepodzielnie królowały pisanki. Były tradycyjne wykonane na bazie kurzych jaj, nieco większe i te największe, ze strusich jaj. Pomysłowość technik zdobienia pisanek była przeogromna, toteż chętnych do ich zakupu nie brakowało. Można było cieszyć oczy i zakupić także palmy, choć jak podał podczas oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury - komisja podtrzymała swoje ubiegłoroczne spostrzeżenie odnośnie zanikającej tradycji wykonywania palm z wykorzystaniem rodzimych surowców. Padło też stwierdzenie, że ta dziedzina twórczości ludowej zasługuje na szczególne uznanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń. Nie mniej jednak, palm na zamojskim Rynku Wielkim było także pod dostatkiem. Były bardzo duże, średnie za kilka złotych i całkiem malutkie dla dzieci.



Poza tym handlowano stroikami, serwetkami, koszyczkami na święconkę, świątkami oraz wiejskim chlebem i wędlinami według tradycyjnej receptury. O oprawę artystyczną Wielkanocnego Kiermaszu zadbał Zespół Śpiewaczy "Wesołe Gosposie" z Kolonii Sitaniec, kierowany przez Czesława Bartnika, przygrywającego chórzystkom na akordeonie.

Zgodnie z tradycją, w samo południe Niedzieli Palmowej, w XVII-wiecznej wielkiej izbie przedniej Muzeum Zamojskiego spotkali się uczestnicy, organizatorzy i fundatorzy 38. Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Zgodnie z regulaminem nagrodzone prace można było podziwiać na wystawie. Symbole Wielkanocy, najpiękniejsze z pięknych, pokazano na parterze Muzeum. Bez wątpienia prace twórców ludowych prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. W 38. Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną, któremu honorowo patronuje Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamościa, udział wzięło 36 twórców z terenu Zamojszczyzny.



W kategorii tradycyjnej twórczości ludowej dwie równorzędne pierwsze nagrody wręczono: Katarzynie Zygmnunt z Korytkowa Dużego i Stanisławie Rozmiarkowskiej z Tereszpola. Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano: Alfredzie Urbańskiej z Hrubieszowa i Elżbiecie Dudek z Rozdołów. Wyróżnienia otrzymały: Krystyna Sioma z Dąbrowy Tarnawackiej, Henryka Gancarz ze Strzyżowa i Teresa Runo z Tereszpola. Nagrody wręczyli: Arkadiusz Bratkowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz starosta zamojski Henryk Matej i wicestarosta Jerzy Sobczuk. Ryszard Gliwiński, wójt Gminy Zamość przyznał wyróżnienie za palmy dla Leokadii Pomarańskiej z Płoskiego.



W kategorii współczesnej twórczości artystycznej Marcin Zamoyski, Prezydent Zamościa wręczył dwie równorzędne pierwsze nagrody Danucie Płoucha z Biszczy i Jolancie Kliszcz z Tyszowiec. Również dwie równorzędne drugie nagrody trafiły do Agnieszki Hacia z Dąbrowy i Bronisławy Ostrówka z Tyszowiec. Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Ryńko z Krynic.



Prace konkursowe oceniali: Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, Elżbieta Gnyp, artystka malarka, przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Zamościu, Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i Bożena Sokołowska reprezentująca Stowarzyszenie Twórców Ludowych O/Zamość. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Zamościu, Wójt Gminy Zamość, Zamojski Dom Kultury i Muzeum Zamojskie. Dla zgromadzonych grała Kapela Ludowa oraz śpiewali tancerze Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", działającego przy Zamojskim Domu Kultury.

Śniadanie Wielkanocne, w zacnych XVII-wiecznych progach, przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żdanówku. Wszyscy wszystkim złożyli życzenia - Wesołego Alleluja!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2014-04-14 przeczytano: 12638 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet