|
Międzynarodowy Dzień Tańca, czyli "taneczne wyżyny wiary"Koncertem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" oraz Zespołu Tańca Nowoczesnego "RAPTIS" z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca uczczono kanonizację Papieża Polaka Bł. Jana Pawła II (27.04.).
Jak mówi Jolanta Kalinowska-Obst, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" działającego przy Zamojskim Domu Kultury - przesłaniem koncertu stały się słowa Jana Pawła II w Liście do Artystów: "Taniec jest "epifanią" (objawieniem) piękna, która przez kontemplację estetyczną prowadzi na wyżyny wiary". Pani kierownik dodaje:
- Jednym z powodów organizacji koncertu była kanonizacja Jana Pawła II. Do tej wielkiej uroczystości nawiązywał tytuł koncertu oraz fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II " Taniec (...) ukazuje nam to, kim jest człowiek: jest kimś, kto mówi także poprzez swoje ciało. Jego ciało ma także swój
język, a język służy zawsze wyrażeniu jakiegoś przesłania. Także Człowiek jest słowem. Gdy tańczy -przemawia, wypowiada siebie".
Kolejnym powodem uroczystego koncertu był Międzynarodowy Dzień Tańca, święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod auspicjami UNESCO. Datę 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego - francuskiego tancerza i choreografa - Jeana-Georges'a Noverre'a.
Od tego czasu, co roku, tancerze, choreografowie oraz wszyscy ci, którzy kochają taniec, starają się - poprzez cykle wydarzeń, seminaria, koncerty - pokazać pozostałym, jak ważne miejsce zajmuje on w sztuce i kulturze. Już od kilku lat Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" organizując koncerty dołącza do tych tanecznych przedsięwzięć.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, każdego roku inny artysta związany z tą sztuką, przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W tym roku swoje przesłanie dla świata przygotował Mourad Merzouki, francuski tancerz i choreograf. Jego taneczną fascynację zapoczątkowało zetknięcie z kulturą hiphopową, dzięki której sam zaczął tańczyć i rozwijać tę formę sztuki ulicznej, jednocześnie eksperymentując z innymi stylami choreograficznymi.
- To właśnie działalność Mourada Merzouki zainspirowała nas, żeby w tym koncercie połączyć taniec ludowy, narodowy i towarzyski z tańcem nowoczesnym i hip-hopem - powiedziała Jolanta Kalinowska-Obst, autorka scenariusza koncertu.
Do udziału w koncercie organizatorzy zaprosili więc Zespół Tańca Nowoczesnego "Raptis" z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, który zaprezentował w hip-hopie formacje dziecięce i mini formację seniorzy oraz razem z "Zamojszczyzną" wykonał oberka i polkę. Ale bogactwa tańca można było doświadczyć do woli.
Na otwarcie kurtyny, jako wstęp muzyczny, z impresją taneczną wystąpili tancerze grupy III. Następnie grupa dorosłych tancerzy zaprezentowała, noszącego cechy heroiczne, okazałego Poloneza A-dur Fryderyka Chopina. Stroje szlacheckie i mazurowe mówiły same za siebie, czyli zaświadczały o uroczystym charakterze kompozycji. Warto podkreślić, że początek utworu jest sygnałem Programu I Polskiego Radia. Podczas kampanii wrześniowej Polskie Radio codziennie nadawało tę kompozycję, jako symbol narodowego protestu oraz mobilizacji Polaków.
Jak zwykle wdzięcznie prezentowały się grupy dziecięce w krakowiaku i okazałym finale szopenowskim. Po raz kolejny grupa dorosłych i znakomity pokaz Mazura "Fiu - Fiu". Oberka z kujawiakiem wywijała grupa III i II tancerzy Zespołu "Zamojszczyzna". Kolejno nawiązanie do fascynacji Mourada Merzouki i przed publicznością doskonale roztańczona formacja dziecięca Hip-hopu Zespołu Raptis z Młodzieżowego Domu Kultury. Doskonała polka to zasługa par turniejowych i także tancerzy Hip-hopu. Organizatorzy pamiętali także o wprowadzeniu do programu koncertu tańców naszego regionu - w biłgorajskich strojach i układach choreograficznych prezentowała się grupa I i II, a w tańcach lubelskich - grupa IV dziecięca.
Zamojska publiczność mogła zachwycać się również kunsztem wykonania tańców opoczyńskich w najlepszym wydaniu grup tanecznych II i I. Tańce opoczyńskie są bardzo żywiołowe, szybkie, zazwyczaj wirowe, z częstymi zmianami kierunku, przeplatane przyśpiewkami. Choć występowało w Opocznie wiele typów tańców, jak polki, mazurki czy walczyki, to jednak najbardziej charakterystyczne dla tego regionu są siarczyste oberki, pełne silnych, akcentujących przytupów. Wyjątkowy oberek - tym razem odtańczony z wdziękiem przez Zespół Tańca Nowoczesnego Raptis i tancerzy grupy II młodzieżowej. Po raz kolejny najlepsze pary turniejowe i znakomita polka. W tańcach łowickich wdzięcznie prezentowała się grupa IV dziecięca.
Nie zabrakło także nowego tańca jakim była "Polka Zegar", otańczona niejako po tarczy zegara. Zawsze mocno oklaskiwane i zawadiacko prezentujące się na scenie tańce warszawskie wykonali tancerze grup I i II. I ponownie nawiązanie do przesłania Międzynarodowego Dnia Tańca poprzez układy taneczne Zespołu Raptis, tym razem za sprawą mini formacji seniorów. Przepiękny walc w wykonaniu aż trzech najstarszych grup Tancerzy "Zamojszczyzny" zakończył uroczysty koncert.
Podczas koncertu wspominano również niezapomniane dla tancerzy i kierownictwa spotkanie z
Papieżem Janem Pawłem II. Ten historyczny moment miał miejsce we wrześniu 2002 roku, kiedy ZPiT "Zamojszczyzna" dostąpił zaszczytu i wystąpił przed Janem Pawłem II w Watykanie.
Zamojski Dom Kultury, organizując koncert "Człowiek jest Słowem - gdy tańczy - ... wypowiada siebie" (Jan Paweł II) z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" oraz Zespołu Tańca Nowoczesnego "RAPTIS" z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu niezwykle pięknie wpisał się nie tylko w tradycję Międzynarodowego Dnia Tańca, ale także ważnego dla świata dnia kanonizacji Papieża Polaka - wznosząc się na "taneczne wyżyny wiary".
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Renata Bajak dodano: 2014-04-29 przeczytano: 4897 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|