www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Grzmot listopada dużo zboża zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Mazur prof. Mariana Koniecznego w Alei Sław

Światowej sławy rzeźbiarz, autor spiżowego pomnika hetmana Jana Zamoyskiego i darczyńca rzeźb do "Galerii Rzeźb prof. Mariana Koniecznego", działającej przy Muzeum Zamojskim, odsłonił tablicę pamiątkową ze swoim nazwiskiem w Alei Sław, fundowanej przez PGE Obrót S.A. (30.05.).



Prof. Mariana Koniecznego i jego małżonkę Marię Sarnik-Konieczną w Alei Sław, w ul. Grodzkiej w Zamościu, witały tłumy i ... deszcz. Jak się wkrótce okazało, niesprzyjająca aura nie miała większego wpływu na przebieg uroczystości. Królewski powóz, który przywiózł Państwa Koniecznych, po raz pierwszy od siedmiu lat miał podniesiony dach. Zasłużonych dla Zamościa Gości do miejsca, w którym posadowiono tablicę pamiątkową z nazwiskiem prof. Mariana Koniecznego, prowadzili członkowie Zamojskiego Bractwa Rycerskiego.

Przypomniano, że Aleja Sław jest wyrazem szacunku dla artystów, ludzi kultury i nauki, którym składamy podziękowania za ich serce i unikatowe dzieła dla Zamościa, a naszą powinnością jest uhonorowanie ich za życia. Podkreślone zostały zasługi kolejnej wielkiej Osobowości, upamiętnionej w Alei Sław: - Jego imię sławi nasze miasto w kraju i na świecie. Monumentalny pomnik założyciela Zamościa budzi zachwyt turystów i napawa dumą mieszkańców "idealnego miasta". Oficjalnie otwarta "Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego", działająca przy Muzeum Zamojskim w Zamościu, jest jedyną w świcie galerią autorską Mistrza "dzieł boskich". Ten dar serca wszechstronnego artysty to nobilitacja dla Zamościa i wyjątkowa promocja "Grodu hetmańskiego".



- Gdyby urodził się pięćset lat wcześniej były zapewne uczniem Wita Stwosza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli późnego gotyku w rzeźbie. W związku z tym, że urodził się pięćset lat później został studentem samego prof. Xawerego Dunikowskiego, rzeźbiarza o międzynarodowej sławie, któremu, Mistrz Konieczny, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor znakomitych, monumentalnych rzeźb w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Afryce i Japonii, sławą dorównał, a może nawet przewyższył - takimi słowami witano prof. Mariana Koniecznego.



Wzruszonego Gościa, urodzonego w Jasionowie na Rzeszowszczyźnie, witano gorącymi oklaskami, rzeszowskimi przyśpiewkami wykonanymi przez tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" i kapelę ludową, zespołu działającego przy Zamojskim Domu Kultury. Hitem programu stał się mazur - polski taniec narodowy z udziałem Marii Sarnik-Koniecznej i prof. Mariana Koniecznego, w czasach studenckich tańczącego w zespole ludowym ASP w Krakowie. Dlaczego mazur? Bo jest on wspomnieniem dawnej, wielkiej świetności i przepychu Rzeczpospolitej szlacheckiej. Jako taniec sięga czasów Zygmunta III, króla, którego na tron obrał sam Jan Zamoyski.

Po raz pierwszy w dziejach Alei, wybitnie na cześć prof. Mariana Koniecznego, oddano salwę z armaty ustawionej przed pomnikiem hetmana Jana Zamoyskiego. Wykonawcą tego mocno ryzykownego aktu, z sukcesem, przy deszczowej pogodzie, był Leszek Sobuś, właściciel armat na Bastionie VII.



Profesor dokonał symbolicznego odsłonięcie tablicy pamiątkowej ze swoim nazwiskiem, której autorem, podobnie jak pozostałych, jest Bartłomiej Sęczawa, rzeźbiarz z Zamościa. Serdecznie dziękował sponsorowi strategicznemu i organizatorowi - Piotrowi Boratynowi, dyrektorowi PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu i pomysłodawcy projektu Alei Sław - piszącej te słowa. Następnie wraz z małżonką, zasłużoną dla Zamościa wieloletnią konserwator zabytków - przyjmował gratulacje, życzenia i kwiaty: od Marcina Zamoyskiego, Prezydenta Zamościa, Jadwigi Machulewskiej, dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, Piotra Boratyna, reprezentującego PGE Obrót S.A., Tomasza Pękalskiego, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz rodziny i przyjaciół z ASP w Krakowie, z Warszawy, Lublina, Wrocławia i wielu innych miast. Gratulacje Panu Profesorowi złożyli także uczniowie i pedagodzy z Liceum Plastycznego w Zamościu. Jak tradycja nakazuje, toast w Alei Sław wzniesiono lampką szampana, ufundowaną przez zamojskich restauratorów. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkową pocztówkę z Alei Sław - zdjęcie pomnika hetmana Zamojskiego z okolicznościowym stemplem i specjalnie wydany folder.



- Jestem lekko stremowany, ale nie dziwota. Prawda?! Dziękuję - powiedział Profesor Konieczny. - Pierwszy raz w życiu słyszę, że mój mąż jest tak stremowany, to wielkie przeżycie. On ma nie tylko wybitny talent rzeźbiarski i artystyczny, on fantastycznie śpiewał. Marian, zaśpiewajmy - przejęła sprawy w swoje ręce Maria Sarnik-Konieczna i zaintonowała: Słońce zaszło w dali i mgła się ściele do stóp, a następnie "Ach Zamojskie jakie cudne, tu przeżyłam życie cudne, tu przeżyłam życia maj". Pani Maryla dziękowała mężowi, że tak zaangażował się w jej ukochane miasto, a teraz jego również. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Oby tak dalej - mówiła Maria Sarnik-Konieczna. Małżonek zrewanżował się słowami: - Podziwiajcie moją żonę!

Wyjątkowy list od Barbary Wachowicz, polskiej pisarki, autorki biografii wielkich Polaków, scenarzystki i publicystki odczytała kuzynka Marii Sarnik-Koniecznej - Danuta Hanna Jakubowska, który pozwalam sobie przytoczyć:

Wielce Szanowny i Drogi Panie Profesorze,

Przekazano mi wieść radosną, że w Zamościu odbędzie się uroczystość odsłonięcia przypisanej Panu tablicy w Alei Sław. Jakże zasłużenie! Przecież swym mistrzowskim dłutem stworzył Pan Profesor prawdziwą Aleję naszych Sław Ojczystych. Dzięki Panu Warszawa może gościć kreatora tylu niezwykłych wizerunków naszych Bohaterów - Jana Matejki. To on natchnął Pana Profesora by stworzyć najpiękniejszy pomnik jaki stanął w Polsce po wojnie - Bartosa Głowackiego w Racławicach. Patrząc na ten pomnik, na którym Bartos frunie jak drapieżny ptak w rozwianej sukmanie słyszymy okrzyk Tadeusza Kościuszki: "Zabrać mi chłopcy te armaty! Bóg i Ojczyzna! Naprzód wiara!" To dzięki Panu mamy wspaniały symbol tryumfu owego dnia 4 kwietnia roku 1794, o którym Tadeusz Kościuszko pisał: "Narodzie, poczuj swą siłę, chciej być wolnym i niepodległym, jednością i odwagą dojdziesz do tego celu!".



Galeria Rzeźby Pana Profesora będzie otwarta przy ulicy Waleriana Łukasińskiego. To jeszcze jeden nasz niezwykły, a tak zapomniany bohater, który zasługuje na swój pomnik dłuta Mariana Koniecznego! Przypomnijmy, że po pół wieku męki w moskiewskich lochach napisał w swoim pamiętniku: "Moje ostatnie tchnienie będzie poświęcone Ojczyźnie i ostatnia modlitwa za jej pomyślność i pomyślność tych, który jej służyli, i zostali wiernymi w nieszczęściu. Umarłym za Nią wieczna pamięć!". Dziękujemy Panie Profesorze, iż jest Pan wiernym strażnikiem tej szlachetnej pamięci!


- Chciałbym, będąc pod ogromnym wrażeniem tego pięknego miasta, którego nie widziałem parę lat, zacytować słowa Adama Asnyka, które kieruję również do władz i Pana Prezydenta: Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! - mówił Jerzy Skrobot, publicysta i krytyk sztuki z Krakowa. Zwrócił się także do Profesora, swojego przyjaciela i mistrza: "Człowiek jest osobą czarującą, kiedy jest człowiekiem" - rzekł wielki Seneka. Ten Człowiek, którego Galeria zaczęła funkcjonować, jest godzien tego pięknego miasta - podkreślił Jerzy Skrobot, autor książki "Kształty pamięci. Rzecz o Marianie Koniecznym", przybliżającej Czytelnikowi postać wielkiego formatu człowieka i artysty oraz jego ogromny rzeźbiarski dorobek.



Maria Sarnik-Konieczna, uhonorowana przez Prezydenta Zamościa tytułem "Ambasador Kultury Zamościa" w 2007 r. - przywołała jeszcze postać kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego i zapytała: - Co by było, gdyby nie Jan Zamoyski, wielki hetman, kanclerz koronny? I ta nieustanna, rodzinna tradycja, która do tej pory trwa. Bardzo dziękujemy Wam, drodzy Zamoyscy - mówiła Pani Maria, architekt, która pełniła funkcję miejskiego, a następnie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Zamościu, a w latach 1980-1985 była bezpartyjną posłanką na Sejm PRL z Ziemi Zamojskiej. W 2013, za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dla Marii Sarnik-Koniecznej, dla prof. Mariana Koniecznego i wszystkich zgromadzonych w Alei Sław, w ekstremalnych warunkach, zagrał na akordeonie, młody muzyk, jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia, Paweł Janas. Fenomenalny akordeonista, jeden z najlepszych na świecie, oczarował jury i publiczność "Must Be The Music". Laureat wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, grający na włoskim instrumencie Bugari Bayan Selecta zrobionym na specjalne zamówienie, podobnie jak prof. Konieczny, pochodzi z Rzeszowszczyzny (urodził się w Jarosławiu). Zrobił ukłon dla Mistrza dłuta i specjalnie przyjechał na uroczystość - z Warszawy do Zamościa. Wielkie dzięki panie Pawle! Jeszcze pamiątkowe fotografie, podziękowania za udział w uroczystości i ... I zaproszenie od organizatorów gali na cześć prof. Mariana Koniecznego: Do zobaczenia za rok w Alei Sław!

Sponsor strategiczny i organizator przy współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Zamojskim - tą drogą składa podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji siódmej edycji Alei Sław. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za objęcie uroczystości otwarcia "Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego" i gali w Alei Sław z udziałem Mistrza Koniecznego patronatem honorowym.



Przekazuję podziękowania dla sponsora strategicznego i organizatora - PGE Obrót S.A. i sponsora - Krakowskiego Banku Spółdzielczego, a także dla stałych partnerów uroczystości, tym razem uhonorowania prof. Mariana Koniecznego, którymi byli: Hotel Mercure Zamość Stare Miasto, PPH Smakołyk, Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu, Restauracja Verona, Restauracja Bohema, Restauracja Skarbiec Wina, Restauracja Padwa, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza i Zamojski Dom Kultury wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Zamość onLine jest patronem medialnym projektu Prof. Marian Konieczny w Alei Sław


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2014-06-01 przeczytano: 13796 razy.



Zobacz podobne:
     17. edycja Alei Sław: Widowisko "Rzecz o Kisielinie i Zamościu" / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: String Connection / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Krzesimir Dębski z batutą / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: "Muzyka bez barier" / 2024-07-09
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2024 / 2024-06-25
     Scenariusz wydarzenia "Krzesimir Dębski w Alei Sław" / 2024-06-04
     XVII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2024-06-03
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet