www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Do Trzech Króli od Nowego Roku przybyło dnia o baranim skoku. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Goście XIII MFF Eurofolk 2014

- Dla nas taniec to życie, życie to taniec - mówi kierownik zespołu z Tajwanu Liu Yu-jia. - Ghańczycy tańczą już w łonie matki - zauważa Krystyna Choszcz, prezes Fundacji Freespirit Art Group. Od wtorku taniec ludowy z całego świata króluje na Rynku Wielkim w Zamościu.

Wśród uczestników - gości XIII edycji MFF Eurofolk - Zamość 2014 znalazły się zespoły prezentujący swój folklor na doskonałym poziomie. Podziwiamy tancerzy i muzyków z Europy, Ameryki Południowej, zachodniej Afryki, Ameryki Północnej i z Azji, dla których taniec ludowy i muzyka ludowa stały się największą pasją.

Oto krótka prezentacja zespołów, których występy zachwycają ekspertów CIOF, turystów oraz mieszkańców Zamościa.

Białoruś: Krupitskye muzyki z Krupicy


fot: Ewa Misińska


fot: Ewa Misińska


Zespół "Krupitskye muzyki" rozpoczął działalność w 1982 r. za sprawą Vladimira Groma, dyrektora centrum kultury w wiosce Krupica. Razem z choreografem Georgim Chornym stworzyli oni jeden z najlepszych amatorskich zespołów ludowych na Białorusi. Na jego repertuar składają się tradycyjne białoruskie pieśni i tańce ludowe wykonywane w pokazowy sposób: fascynujące instrumentalne melodie, żartobliwe i liryczne pieśni, oryginalne układy choreograficzne i tradycyjne tańce. Zespół koncertował wielokrotnie na Białorusi i poza jej granicami, zdobywając liczne nagrody na festiwalach i konkursach. Akompaniująca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: akordeon, skrzypce, cymbały, basetla, piszczałki, bębny i tamburyn. Zespół prowadzi Natalia Lisitsa, a choreografem jest Heorhi Chorny.

Chile: Taller Calahuala z Santiago





Zespół Calahuala, kierowany przez Jorge Toro Silva, rozpoczął działalność w 1988 roku podczas letnich warsztatów Wikariatu ds. Duszpasterstwa. Jego celem jest badanie tradycyjnej kultury i zrozumienie różnorakich chilijskich obyczajów oraz ich elementów artystycznych poprzez spotkania z lokalnymi społecznościami w różnych częściach kraju. Jego członkowie, głównie nauczyciele, wykształceni w różnych dziedzinach sztuki, dzielą się swoją wiedzą podczas organizowanych cyklicznie warsztatów. Na repertuar zespołu składają się formy muzyczne i choreograficzne poznane dzięki badaczom kultury oraz farmerom. Na przestrzeni 20 lat swojej kariery zespół wystąpił na wielu scenach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, prezentując cały urok tradycyjnych tańców i pieśni, w tym także na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych: w 1996 roku w Hawanie na Kubie podczas festiwalu "Casa de Las Américas", w 1999 roku w Zacatecas w Meksyku na festiwalu "IV Festival Zacatecas del Folklore Internacional" i w 2000 roku na 33. Festival Nacional del Malambo w Córdobie w Argentynie. Towarzysząca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: gitara, skrzypce, arpa, mandolina, tarcas, tamburyn, grzechotka, zampona, quena, redoblante, tiple, traversa, rebels i hype.

Ghana: Freespirit Art Group z Moree


fot: Iwona Pieczykolan


fot: Iwona Pieczykolan


Zespół ludowy "FREESPIRIT" jest wynikiem projektu kulturalnego wspieranego przez Fundację Freespirit, która od 2007 r. pracuje z dziećmi i młodzieżą z Moree w celu poznawania i pielęgnowania kultury Ghany, szczególnie tradycyjnych miejscowych tańców. Repertuar zespołu zawiera liczne tradycyjne tańce ludowe pochodzące z różnych części Ghany i innych państw Afryki, takich jak Togo, Senegal i Uganda. Od momentu założenia zespół wziął udział w wielu imprezach kulturalnych i festiwalach, w tym w renomowanym festiwalu Panafest, a we wrześniu 2012 w bardzo ważnym festiwalu Fetu Afahye w Cape Coast, stolicy Regionu Centralnego Ghany, przy obecności władz regionu i prezydenta Ghany. W 2013 r. zespół uczestniczył w 3 międzynarodowych festiwalach w Europie: w XXVI Festival des Enfants du Monde w Saint-Maixent L'Ecole we Francji, w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu oraz w XII Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze. Podczas występów używane są tradycyjne afrykańskie bębny fontomform, atumpan, kpanlogo, ewe, dundu, dondo, jembe, blekete oraz instrument gukogui i rogi, których używa się podczas specjalnej ceremonii królewskiej. Kierownikiem i choreografem jest John Mensah.

Macedonia: Ansambl Toska ze Sztipu





Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Toska powstał w 1992 r. na bazie założonego w 1944 roku stowarzyszenia Vanco Prke. Obecnie liczy on ponad 300 członków w sekcjach zespołu ludowego, orkiestry narodowej, grupy wokalnej i innych. Zespół daje liczne koncerty w Macedonii, biorąc również udział w wielu międzynarodowych i interkontynentalnych festiwalach organizowanych przez CIOFF, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował m.in. w Portugalii (Porto w 1990 r. i Santarem w 2010 r.), Anglii (w 1986 r.), Niemczech (w 1987 r.), Finlandii, Francji, Polsce, Belgii oraz Luksemburgu. Jego repertuar obfituje w dynamiczne tańce i melodyjne pieśni, w tym pieśni i tańce ze Skopje oraz egejskiej części Macedonii. Ponadto organizuje liczne państwowe festiwale i posiada własną rozgłośnię radiową i telewizję. Przygrywająca mu kapela gra na takich instrumentach jak: harmonijka, klarnet, bęben, gitara i kontrabas. Toska jest prawdziwym reprezentantem macedońskiej kultury, jak również ambasadorem Macedonii w Europie i na całym świecie. Kierownikiem i choreograf zespołu jest Baze Dzodzev.

Meksyk: Ballet Folklórico Tlalolini (Tierra en Movimiento) z Buenavista de Cuellar





Zespół folklorystyczny "Ballet folklorico TLALOLINI" tierra en movimento ("ziemia w ruchu"), został założony 21 listopada 1998 roku w Buenavista de Cuellar w stanie Guerrero w Meksyku, aby kultywować i promować piękno folkloru meksykańskiego. Kierownikiem, choreografem i założycielem zespołu jest prof. Carlos Uribe Garcia. Zespół pracuje w 3 grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej oraz w grupie seniorów, którym akompaniuje grupa muzyków mariachi. W ciągu tych szesnastu lat zespół brał udział w licznych festiwalach i koncertach na terenie całego Meksyku oraz poza jego granicami, m.in. we Włoszech. W swoim repertuarze ma tańce reprezentujące niemal wszystkie stany Meksyku prezentowane w pięknych, różnobarwnych i autentycznych strojach, jak również tańce przedhiszpańskie. Jego kapela ludowa gra na takich instrumentach jak: skrzypce, vihuela, trąbka, guitarrón i gitara. Kierownik zespołu to prof. Carlos Uribe García, choreografem jest prof. Yadira Ayala Elizalde.

Rumunia: Szarkalab Hungarian Folkdance Group z Kluż-Napoki





Zespół został założony w 1995 r. przez Liceum im. Jánosa Apáczaja Csere jako drugi zespół tańca ludowego w Kluż-Napoce reprezentujący mniejszość węgierską w Rumunii. Obecnie większość składu stanowią absolwenci i uczniowie liceum, łącznie 10-13 par tanecznych. Jednym z głównych celów zespołu jest praktykowanie tradycyjnych transylwańskich tańców i prezentowanie ich na scenie w ich pierwotnej postaci. Szarkaláb regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych programach i festiwalach. Od 1995 roku dał ok. 340 występów. Tańczył w wielu miejscowościach Transylwanii, jak również w ponad 16 państwach europejskich, w tym na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Grecji I Portugalii. Zespół jest wspierany przez Fundację Biblioteczną im. Gáspára Heltaja. Jego muzycy grają na takich instrumentach jak: skrzypce, kontra, kontrabas, akordeon. Kierownikiem i choreografem jest Pillich Balázs.

Tajwan: Taiwan Folk Music Ensemble z Tajpej





Założony we wrześniu 2007 zespół składa się z wysokiej klasy muzyków, nauczycieli i uczniów w wieku 12-22 lat. Jego celem jest propagowanie tradycyjnego tajwańskiego folkloru na imprezach międzynarodowych. Są to tańce stylizowane oparte na tradycyjnych tańcach ludowych, którym towarzyszy akompaniament tradycyjnych chińskich instrumentów: liuye chin, erhu, di, liuqin, chińskiego fletu oraz chińskich skrzypiec. Zespół reprezentował swój kraj w 2008 r. podczas trasy we Włoszech, a także międzynarodowych festiwali folklorystycznych w Portugalii i Hiszpanii (2009), Belgii (2010), Francji (2011), Szwajcarii (2012) oraz USA (2013). Kierownik zespołu to Liu Yu-jia, a choreografem jest Chiou Ying-jie.

Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
XIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość 2014"


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2014-07-20 przeczytano: 4929 razy.



Zobacz podobne:
     XVII Eurofolk: Spotkanie narodów w Zamościu / 2018-07-18
     17. Eurofok - barwny korowód na ulicach Zamościa / 2018-07-12
     XVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK" - program / 2018-07-08
     XVI Eurofolk: Folklor świata królował w Zamościu / 2017-07-19
     XVI Eurofolk: Roztańczony korowód w Zamościu / 2017-07-14
     XVI MFF EUROFOLK - uczestnicy / 2017-07-05
     XVI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK - program / 2017-07-05
     15. Eurofolk: Ekwador zatańczył w Morandówce / 2016-07-13
     XIV Eurofolk: Gala folkloru świata / 2015-07-29
     XIV Eurofolk: Zespoły o sobie i Zamościu / 2015-07-27
     XIV Eurofolk: Miss z USA, Mister z Francji / 2015-07-23
     XIV Eurofolk: Oblicza folkloru, czyli podróż po pięciu kontynentach / 2015-07-20
     Zamość żyje Eurofolkiem - rozmowa z Jolantą Kalinowską-Obst / 2015-07-17
     XIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk" - program / 2015-07-10
     Folklor z pięciu kontynentów zagości w Zamościu / 2015-06-18
     XIII Eurofolk: Więcej niż folklor / 2014-07-31
     XIII Eurofolk: Dzieci Ghany / 2014-07-28
     Folklor ponad podziałami - konferansjerzy o Eurofolku / 2014-07-24
     XIII Eurofolk: Krupnicka polka i chilijski cueca / 2014-07-23
     XIII Eurofolk: Miss i Mister Eurofolku / 2014-07-22

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet