www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej poleje, poprószy - cały rok nie w porę rolę moczy, suszy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Ulica poetycka - podróż z bagażem słów - program

piątek, 29 sierpnia

godz. 17.00 Klub Jazzowy im. M. Kosza, ul. Szczebrzeska 3

Z Hiobów w Konrady/ szaleni przez wielkość - koncert pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego.
Wiersze Leona Zdzisława Stroińskiego - instalacja Darka Łukasika.
Słowa wiersza Leona Zdzisława Stroińskiego nadały tytuł koncertowi przygotowanemu przez zamościan w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Stroiński był absolwentem I Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Jana Zamoyskiego . Zdążył wydać cykl liryków "Okno". Pisał: Śmierć jest ze mną i we mnie/ Chodzę w niej jak w płaszczu za dużym na mnie. Zginął w powstaniu. Miał 22 lata. Podzielił los Tadeusza Gajcego, Krzysztofa K. Baczyńskiego.
W programie m.in. pieśni powstańcze oraz piosenki z "Zakazanych piosenek" w wykonaniu zaproszonych gości.

sobota, 30 sierpnia

godz. 12.00 BWA Galeria Zamojska, ul Staszica 27

Poistnieć z Leśmianem : Turniej Literacki im. Bolesława Leśmiana, opowieść Cecylii Galilej o leśmianowskich neologizmach.
Wystawa ilustracji do dzieł klasyków literatury polskiej- ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej.
Koncert gitarowy - Andrzej Fil & Andrzej Gondek
Bolesław Leśmian, wirtuoz słowotwórczej inwencji patronuje konkursowi literackiemu, w którym autorzy prezentują teksty nawiązujące do leśmianowskich neologizmów. Poeta mieszkał siedemnaście lat na Zamojszczyźnie, tu tworzył swe najważniejsze zbiory poezji: w Zamościu powstały wiersze do tomu" Napój cienisty", wcześniejszą "Łąkę" napisał w Hrubieszowie. Pełnił urząd rejenta. Nieliczni wiedzieli, że jest poetą. Promotorem twórczości Leśmiana był Adam Szczerbowski, autor pierwszych omówień krytycznoliterackich, dyrektor zamojskiego gimnazjum.
Książkowym białym krukiem miały szansę się stać wydane w 275. egzemplarzach "Ballady" ( Zamość w 1926 r.), gdyby nie zniszczono nakładu !
Cecylia Galilej (KUL) wygłosi odczyt o neologizmach w twórczości Leśmiana, zapisał ich aż 747- np. skrzyście- zieleniście- wniebowzbity- oddaleniec.
Zamościanin Andrzej Fil, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i pochodzący ze Zwierzyńca Andrzej Gondek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach zagrają w duecie standardy jazzowe i latynoskie.

godz.13.0- 15.00 Księgarnia/Kawiarnia Szkoła Życia, ul. Bazyliańska 3

Projekcje filmów: Adama Kulika, Aleksandry Szymańskiej, Młodzieżowego Klubu Filmowego CKF Stylowy.
Adam Kulik pisarz, dziennikarz Lubelskiego Ośrodka TV. Zrealizował blisko trzysta filmów. Największą uwagą otoczył zapomniane, ważne kulturowo i historycznie ziemie wschodniego pogranicza. Wśród siedemdziesięciu filmów biograficznych znajdziemy znane nazwiska: Szymonowic, Leśmian, Klukowski obok nazwisk zapomnianych , np. bohaterów filmu "Fotografowie prowincjonalni".
Aleksandra Szymańska jest reżyserem i autorką scenariusza do filmu inspirowanego wierszem Bolesława Leśmiana "Panna Anna". Jeden z pierwszych widzów, Marian Polak- Chlabicz tłumacz wierszy Leśmiana na język angielski, napisał: To piękny i wzruszający film o samotności i silnej potrzebie kontaktu z innym człowiekiem. Młodzieżowy Klub Filmowy CKF Stylowy w Zamościu - "Po co nam literatura?" - reporterski zapis ulicznego sondażu .

godz. 15.00 Ulica Poetycka, podwórka u zbiegu ulic Bazyliańskiej i S. Staszica

Koncert piosenki poetyckiej- Voice & Music Studio.
W wykonaniu Magdy Wojciechowskiej (śpiew), Bartłomieja Rusztyna (gitara), Joanny Przekocińskiej (instrumenty klawiszowe) usłyszymy piosenki Joanny Włodarczyk, Dawida Podsiadły oraz muzyczne interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta i Krzysztofa K. Baczyńskiego.
Literki na cztery fajerki, Zagadki wesołej gromadki, ekspedycja poszukiwaczy zaginionych słów - spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą.
Zbigniew Dmitroca jest poetą, bajkopisarzem, tłumaczem , satyrykiem i dramaturgiem. Debiutował w miesięczniku "Odra". Tłumaczy poetów rosyjskich. Jest autorem sztuk teatralnych. Pierwszą (z dwudziestu dwóch) książką napisaną dla dzieci była" Rozbrykana bryczka". Bajkopisarz utworzył "Teatrzyk jak się patrzy" i w nim występuje, opowiada ułożone przez siebie wierszowane bajki i zagadki oraz wspólnie z dziećmi poszukuje tajemniczych słów.
Czego Jaś się nauczy - rozwiązanie konkursu na książkę napisaną przez dzieci wspólnie z rodziną.

godz. 16.00

A może Ty, drogi Czytelniku/ wejdziesz w moje / stare buty i pomaszerujesz/dalej. Czytanie wierszy Tadeusza Różewicza z tomu "Kup kota w worku" i rozmowa o współczesnej poezji z redaktorami Kwartalnika literacko- artystycznego "Fraza".
Spotkanie z twórczością Tadeusz Różewicza - komentatora naszej współczesności, nawiązującego z poczuciem humoru dialog z nowomową w książce "Kup kota w worku". Z tytułowego worka wysypują się widma popkultury. To niebanalna opowieść o banale, który toczy współczesny świat (wg M. Orlińskiego). Widzów zapraszamy do rozmowy.
Zaproszenie przyjęli redaktorzy "Frazy" : Magdalena Rabizo - Birek, Zenon Ożóg, Jan Wolski.
Fraza jest pismem ogólnopolskim, ukazuje się w Rzeszowie. Redakcja wypracowała "model pisma zdystansowanego wobec politycznego, doraźnego wymiaru życia, przemijających mód artystycznych i intelektualnych, usytuowanego poza koteriami i salonami, budowanego przez bliskie interpersonalne więzi z twórcami odległych miejsc Polski i świata".

godz. 18.00 Księgarnia/ Kawiarnia Szkoła Życia, ul. Bazyliańska 3

Urszula Kozioł - spotkanie autorskie
Urszula Kozioł jest poetką, autorką opowiadań, powieści, dramatów, felietonów, redaktorką działu literackiego Odry, doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pani Urszula Kozioł pochodzi z Rakówki (nieopodal Księżpola), w Zamościu mieszkała do matury w 1950 r. Opis tego czasu znajdziemy w autobiograficznej powieści "Postoje pamięci". - To tu po raz pierwszy odważyłam się zanieść swój kajecik wczesnych wierszy do pani Lucyny Kniaziowej, ukochanej wychowawczyni i polonistki. Najnowsze publikacje to książki poetyckie:"
Horrendum", "Klangor" i zbiór wierszy "Fuga". Pisarka o tajemnicy tworzenia : Kiedy jesteśmy z białą kartką i wiemy, że ta kartka do kogoś dotrze- to jest najbardziej bliskie porozumienie, i na tym to polega...

godz. 20.00 Ulica Grodzka

Koncert. Zespół Quasimodo - piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Trzej muzycy: Adam Jarząbek (gitara, śpiew) Piotr Szelest (gitara basowa), Paweł Wądołowski (perkusja) tworzą zespół- Quasimodo duszę ma poety, gardło bluesmana, w oczach rockowe ogniki. Sercem wybija rytmy z głębi ludzkiej egzystencji. Wykonują piosenki Jacka Kaczmarskiego we własnych aranżacjach muzycznych.
Jacek Kaczmarski - poeta, prozaik, kompozytor, pieśniarz, twórca tekstów piosenek . Najbardziej znane: "Obława", "Mury", "Nasza klasa", "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego" - porywają serca pokoleń. Pani bagien, mokradeł i śnieżnych pól/ Rozpal w łaźni kamienie na biel!/ Z ciał rozgrzanych niech się wytopi ból... Do posłuchania i przeczytania poeta zostawił sześćset wierszy.

Wystawy Ulicy poetyckiej:
Darek Łukasik - instalacja "Wiersze Leona Zdzisława Stroińskiego".
Dagmara Turek - instalacja "Drabiny poezji"
Tomasz Radej- dyptyk "Prywatność psychiki". Fotograf i nauczyciel, założyciel ĆMA Gallery, mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem The Arts Universyty Bournemouth na kierunku fotografia.
Zbiory BWA Galerii Zamojskiej- wystawa ilustracji do dzieł klasyków literatury polskiej: Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima.
Liceum Plastyczne w Zamościu - aranżacja przestrzeni Ulicy poetyckiej.
Literaci Zamościa - instalacja dźwiękowa.
Plenerowe czytelnie ze zbiorem książek autorów goszczących na Ulicy poetyckiej oraz czasopism: "Akcent"," Egeria", "Fraza"," Kozirynek", "Nestor", "Zamojski Kwartalnik Kulturalny".

Wstęp na Ulicę poetycką jest wolny.

Zapraszamy.


autor / źródło: org.
dodano: 2014-08-20 przeczytano: 12241 razy.



Zobacz podobne:
     14. Ulica Poetycka z Leśmianowskim "Znikomkiem" wg Bartłomieja Sęczawy / 2021-09-16
     Ulica Literacka - program / 2020-09-09
     Zamojskie urodziny Leśmiana '2020 / 2020-01-25
     Festiwal Ulica Poetycka cz.II / 2019-08-26
     Ulica Poetycka 2019 - program / 2019-05-16
     "Urodziny Przyjaciół" - Bolesława Leśmiana i Stefana Milera w CKF "Stylowy" / 2019-01-16
     Nowe obrazy w zbiorach "Leśmianowej Kolekcji Sztuki" / 2019-01-14
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     11. Ulica Poetycka - nie tylko dla miłośników poezji, literatury, muzyki... / 2018-09-03
     Bolesław Leśmian w ilustracji / 2018-08-15
     Ulica Poetycka 2018: Wieczór Autorów Zamościa / 2018-05-31
     Ulica Poetycka 2018: Zamość niezwykły w powieściach i poezji Piotra Szewca / 2018-05-29
     Zamościowi przybył Leśmianowy Srebroń / 2018-05-28
     Ulica Poetycka - Literacki Zamość / 2018-05-24
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     "W szumie gwiazd jestem" - premiera filmu o Bolesławie Leśmianie / 2018-01-17
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     "Rok z Leśmianem" - wystawa ZGF / 2018-01-01
     Album "Dwa światy Leśmianowi" wyróżniony w Konkursie "Książka Roku 2016" / 2017-12-10
     Album Leśmianowa Kolekcja Sztuki / 2017-11-30

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet