www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się i sanie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




W Krasnobrodzie dziękowano za zebrane plony

Tradycyjnie już od wielu lat w drugą niedzielę września w Krasnobrodzie odbywa się Diecezjalne Święto Plonów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Do krasnobrodzkiego sanktuarium przybyło wielu wiernych, liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi oraz goście, aby u stóp Matki Bożej Krasnobrodzkiej podziękować za zebrane plony.



Delegacje z wieńcami już od godzin rannych gromadziły się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, skąd wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Wielopokoleniową Orkiestrę Dętą z Krasnobrodu. Następnie szli starostowie dożynek, zaproszeni goście oraz 60 delegacji z wieńcami z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.



Po przybyciu na plac przykościelny delegacje zostały przywitane przez kustosza sanktuarium ks. prałata Eugeniusza Derdziuka - proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie.

Czas oczekiwania na mszę świętą umilał koncert Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" z Krasnobrodu oraz Chóru "Sitanianie" z Sitańca.



O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta suma dożynkowa, której przewodniczył J.E. ks. Biskup Mariusz Leszczyński, a koncelebrowali ją także ks. kan. Józef Bednarski - Duszpasterz Rolników oraz ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Przed rozpoczęciem mszy św. starostowie dożynek przekazali bochen chleba Księdzu Biskupowi - Gospodarzowi Dożynek. W tym roku starostami dożynek byli: Bożena Kirsznik (wspólnie z rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 15 ha ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą związaną z tuczem trzody chlewnej w Szpikołosach - gmina Hrubieszów, parafia Szpikołosy) oraz Mateusz Baraniuk (mieszkaniec Kopyła w gminie i parafii Horodło, od 2008 roku wspólnie z rodzicami prowadzi w miejscowości Matcze gospodarstwo sadowniczo-ogrodnicze o powierzchni 330 ha ukierunkowane na produkcję borówki amerykańskiej i roślin ozdobnych).



Po homilii, którą wygłosił J.E. ks. biskup Mariusz Leszczyński przyszedł czas na poświęcenie wieńców dożynkowych. Ksiądz Biskup wraz z Diecezjalnym Duszpasterzem Rolników i Księdzem Proboszczem przeszli wśród zebranych delegacji, aby dokonać poświęcenia wieńców, podziękować członkom delegacji za uczestnictwo w uroczystościach i przekazać im pamiątkowe dyplomy.

W dalszej części mszy św., było składanie darów ołtarza - delegacje przekazywały piękne bochny chleba, kwiaty, owoce, ciasto, miody.

Na zakończenie uroczystej sumy dożynkowej odbyła się Procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi. Po niej Ksiądz Biskup, Księża, członkowie zespołu "Wójtowianie" oraz harcerze częstowali uczestników uroczystości dożynkowych chlebem.



Kończąc religijną część uroczystości Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. kan. Józef Bednarski podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Diecezjalnego Święta Plonów, a wszystkim przybyłym za uczestnictwo w uroczystościach.

Oprawę muzyczną mszy św. zapewnili: Chór "Sitanienie" z Sitańca, Chór Parafialny Parafii NNMP w Krasnobrodzie oraz Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta z Krasnobrodu.



Po uroczystościach religijnych, na placu w sąsiedztwie klasztoru odbyła się dalsza część uroczystości. Były wystawy rolnicze, w ramach, których swoje stoiska prezentowali: Plantacja Matcze i rodzinne gospodarstwo sadowniczo-ogrodnicze Starosty Dożynek, Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy w Sitnie, Lubelska Izba Rolnicza Oddział Zamiejscowy w Zamościu, Zamojskie Zakłady Zbożowe, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 (Szkoła Rolnicza) w Zamościu, Piekarnia "Aston" z Krasnobrodu. Były też stoiska twórców ludowych. Podczas dożynek funkcjonowało też stoisko Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, na którym można było otrzymać doraźną pomoc medyczną, m.in. dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, a także uzyskać informacje na temat działalności Caritas.



Odwiedzając poszczególne stoiska można też było posłuchać różnego rodzaju muzyki. W ramach dożynek, bowiem zaplanowano również część artystyczną. Na scenie wystąpiło sześć zespołów: Zespół Ludowy "ZAGÓRZANKI" z Łuszczacza, Ludowy Zespół Śpiewaczy "ZŁOTE KŁOSY" z Łubcza, Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta z Krasnobrodu, Kapela Ludowa "ADAMOWIACY" z Adamowa, Zespół Artystyczny "SONATA" z Tomaszowa Lubelskiego i Zespół Folklorystyczny "WÓJTOWIANIE" z Krasnobrodu.


autor / źródło: M. Czapla
dodano: 2014-09-17 przeczytano: 14079 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet