|
Wybory samorządowe w liczbachW dniu 16 listopada 2014 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Wszyscy mieszkańcy naszego kraju, oraz obywatele Unii Europejskiej, którzy w dniu głosowania ukończą 18 lat i nie zostali pozbawieni praw cywilnych bądź wyborczych oraz zamieszkują na terenie określonej gminy uprawnieni będą do uczestniczenia w wyborach.
Prawo do głosowania w najbliższych wyborach z terenu kraju przypisanego nadzorem Komisarzowi Wyborczemu w Zamościu - a obejmującego teren dawnego województwa zamojskiego wraz terenem powiatu janowskiego - posiadać będzie 395183 wyborców.
Liczba wyborców w poszczególnych miastach wynosi odpowiednio:
w Zamościu 53431
w Biłgoraju 21985
w Hrubieszowie 15272
w Janowie Lubelskiem 13368
w Tomaszowie Lubelskim 16740
Pozostali wyborcy w liczbie 220956 to mieszkańcy 57 gmin powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.
W najbliższych wyborach wyborcy dokonają wyboru prezydenta Miasta Zamość spośród 4 kandydatów, 13 burmistrzów spośród 56 kandydatów (39 zgłoszonych przez lokalne komitety i 17 przez komitety partii) i 44 wójtów spośród 144 kandydatów (103 zgłoszonych przez lokalne komitety i 41 przez komitety partii). Najwięcej kandydatów na stanowisko burmistrza zgłoszono w mieście Hrubieszów. O urząd ten ubiegać się będzie 9 kandydatów. Nie będzie rywalizacji wyborczej w gminie Potok Górny. O stanowisko wójta ubiegał się będzie jeden kandydat. Spośród 204 osób o stanowiska wójtów i burmistrzów ubiegały się będą w najbliższych wyborach 23 kobiety.
Gospodarzy miast oraz miejscowości posiadających status miast i gmin na urząd burmistrzów wybierać będą wyborcy w 5 miastach tj.: w Biłgoraju (7 kandydatów), Hrubieszowie (9 kandydatów), Janowie Lubelskim (1 kandydat), Tomaszowie Lubelskim (6 kandydatów) oraz w 9 gminach miejskich tj.; Frampolu (3 kandydatów), Józefowie (2 kandydatów), Tarnogrodzie (4 kandydatów), Modliborzycach (3 kandydatów), Łaszczowie (6 kandydatów), Tyszowcach (2 kandydatów), Krasnobrodzie (4 kandydatów), Szczebrzeszynie (3 kandydatów) i Zwierzyńcu (4 kandydatów).
Obok wójtów burmistrzów i prezydenta w wyborach samorządowych wyborcy dokonają również wyboru radnych poszczególnych szczebli: rady gminy, rady miasta, rady powiatu oraz radnych do sejmiku województwa lubelskiego.
Do Sejmiku Województwa Lubelskiego w okręgu wyborczym nr 5 wybierzemy 7 radnych z liczby 106 kandydatów zgłoszonych na 11 listach. Wyborcy - mieszkańcy powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego wybiorą łącznie do rad powiatów 103 radnych spośród 1020 kandydatów zgłoszonych na 136 listach przez 17 komitetów wyborczych. Do Rady Powiatu Biłgoraj i Rady Powiatu Zamość wyborcy wybierać będą po 23 radnych - przy czym do Rady Powiatu Biłgoraj kandyduje 285 osób (w tym 126 kobiet co stanowi 44,2 % kandydatów zgłoszonych na 41 listach). Do Rady Powiatu Zamość kandyduje 183 osoby (w tym 81 kobiet - tj. 44,26 % kandydatów zgłoszonych na 24 listach). Do Rady Powiatu tomaszowskiego wyborcy wybiorą 21 radnych spośród 204 osób kandydujących (w tym 91 kobiet - co stanowi 44,61 % ogólnej liczby kandydatów). Do Rady Powiatu Hrubieszów wybieranych będzie 19 radnych spośród 149 kandydatów (w tym 68 kobiet - tj. 45,6 % ogólnej liczby kandydatów). Natomiast do Rady Powiatu Janów Lubelski wybieranych będzie 17 radnych z liczby 198 kandydujących osób (w tym 86 - co stanowi 43,43 % ogólnej liczby kandydatów).
Wyborcy wybierać też będą radnych do Rady Miasta Biłgoraj w liczbie 21 radnych spośród 147 kandydatów, do Rady Miasta Hrubieszów 15 radnych spośród 130 kandydatów, do Rady Miasta Janów Lubelski także 15 radnych spośród 52 kandydatów, do Rady Miasta Tomaszów Lubelski 21 radnych spośród 134 kandydatów i 23 radnych do Rady Miasta Zamość spośród 295 kandydatów.
Na terenie objętym nadzorem wyborczym Komisarza Wyborczego w Zamościu listy kandydatów na radnych zgłoszone zostały przez 224 komitety wyborcze w tym: 9 komitetów to komitety o zasięgu ogólnopolskim, które dokonały swojej rejestracji w Państwowej Komisji Wyborczej i 215 komitetów zarejestrowanych przez Komisarza Wyborczego w Zamościu.
W celach wyborczych Polska podzielona została na stałe jednomandatowe i wielomandatowe okręgi wyborcze a także obwody do głosowania. Łączna liczba okręgów wyborczych w miastach i gminach - obejmujących analizowany obszar kraju - wynosi 877, natomiast liczba okręgów wyborczych w wyborach do rad powiatów wynosi 26. Okręg wyborczy w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego z terenu dawnego województwa zamojskiego jest jeden i oznaczony został nr 5. Natomiast teren powiatu janowskiego włączony jest do okręgu wyborczego Nr 2, obejmującego swoim zasięgiem powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski i rycki.
Łączna liczba obwodów do głosowania wynosi 455 w tym 17 obwodów to obwody odrębne utworzone w szpitalach, zakładach karnych i domach pomocy społecznej. Mapa wyborcza kraju - obrazująca zasięg terytorialny poszczególnych okręgów i obwodów oraz wskazująca ich numery na terenie każdej jednostki podziału administracyjnego - pozwala na określenie właściwości wyborczej a tym samym ustalenie gdzie terytorialnie przypisany jest każdy wyborca ze swoim czynnym i biernym prawem wyborczym w wyborach samorządowych.
W Zamościu utworzone zostały 4 okręgi wyborcze. W mieście Zamość wyborcy swój głos do urn będą mogli oddać w 34 obwodach do głosowania. W tej liczbie 4 obwody mają status obwodów odrębnych.
Miasto Biłgoraj podzielone zostało na 21 okręgów wyborczych .Wyborcy zamieszkali w Biłgoraju głosować będą w 14 obwodach w tym w 1 obwodzie odrębnym.
Na terenie Hrubieszowa utworzonych zostało 15 okręgów wyborczych i 15 obwodów do głosowania a w liczbie tej mieszczą się 2 obwody odrębne.
Miasto Tomaszów Lubelski liczy 21 okręgów wyborczych i 12 obwodów głosowania a 1 z nich to obwód odrębny.
Podział poszczególnych powiatów na okręgi wyborcze i ilość radnych wybieranych w poszczególnych okręgach do właściwych rad powiatów jest następujący:
Powiat biłgorajski podzielony został na 6 okręgów wyborczych. Liczba wybieranych radnych wynosi: w okręgu nr 1 - 6 radnych, w okręgu nr 2 - 3 radnych, w okręgu nr 3 - 3 radnych w okręgu nr 4 - 4 radnych, w okręgu nr 5 - 4 radnych, w okręgu nr 6 - 3 radnych.
Powiat hrubieszowski podzielony został na 5 okręgów wyborczych w których wybierani będą radni do rady powiatu w sposób następujący. W okręgu nr 1 - 5 radnych, w okręgu nr 2 - 3 radnych ,w okręgu nr 3 - 4 radnych, w okręgu nr 4 - 4 radnych, w okręgu nr 5 - 3 radnych.
Powiat janowski podzielony został na 4 okręgi wyborcze. Wyborcy z tego rejonu wybierać będą w okręgu nr 1 - 3 radnych, w okręgu nr 2 i w okręgu nr 4 po 4 radnych ,w okręgu nr 3 - 6 radnych.
Powiat tomaszowski podobnie jak i powiat hrubieszowski podzielony został na 5 okręgów wyborczych w okręgach wyborczych oznaczonych nr 1, 2 i 5 wyborcy wybierać będą po 4 radnych oraz po 3 w okręgach wyborczych nr 3 i 4. Powiat zamojski to drugi obok powiatu biłgorajskiego, na terenie którego utworzonych zostało 6 okręgów wyborczych. Wyborcy z powiatu zamojskiego wybierać będą 5 radnych do rady powiatu w okręgu nr 1, po 4 radnych w okręgach nr 2, 4 i 6 oraz po 3 radnych w okręgach wyborczych nr 3 i 5.
Wybory samorządowe przeprowadzane są przez Państwową Komisję Wyborczą, komisarzy wyborczych , terytorialne komisje wyborcze i obwodowe komisje wyborcze przy pełnej obsłudze organizacyjno-administracyjnej, finansowej, technicznej i informatycznej zapewnionej przez pracowników Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu. Delegatura Zamojskiego Biura liczy 8 pracowników, a pracą Biura kieruje dyrektor. W gminach funkcje organizacyjne pełni 63 urzędników wyborczych. Na terenie działania Komisarza Wyborczego w Zamościu utworzone zostały 63 terytorialne komisje wyborcze, w skład których powołane zostały łącznie 533 osoby. Terytorialne komisje to komisje powiatowe, miejskie i gminne. Obok terytorialnych komisji wybory przeprowadzają obwodowe komisje wyborcze, a tych na terenie objętym niniejszą analizą powołano 455. Do składu obwodowych komisji wyborczych weszło 4061 osób. Wybory samorządowe przeprowadzać będzie 5 powiatowych komisji wyborczych, 58 komisji miejskich i gminnych komisji wyborczych oraz 455 obwodowych komisji wyborczych. W skład wszystkich powiatowych komisji wyborczych wchodzi 39 osób - przy czym funkcję przewodniczącego każdej z powiatowych komisji oraz Miejskiej Komisji Wyborczej w Zamościu z urzędu pełni sędzia. Do prac w tych komisjach powołanych zostało łącznie 6 sędziów. Po 1 osobie pełniącej urząd sędziego z Sądu Rejonowego w Biłgoraju, z Sądu Rejonowego w Hrubieszowie, z Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim i z Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim oraz 2 sędziów z Sądu Rejonowego w Zamościu nadzorować będzie przebieg wszystkich czynności wyborczych w powiecie biłgorajskim, hrubieszowskim, janowskim, tomaszowskim i zamojskim oraz w mieście na prawach powiatu Zamość. Miejskie, gminne i obwodowe komisje wyborcze liczą od 7 do 9 osób bowiem zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym w skład komisji wchodzi wyborca - przedstawiciel każdego komitetu wyborczego, który zgłosił listy swoich kandydatów na radnych. Do dnia 27 października 2014 r. wójt (burmistrz, prezydent) poda do publicznej wiadomości obwieszczenie terytorialnej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na radnych oraz obwieszczenie o zarejestrowanych kandydatach na wójta, burmistrza, prezydenta. Każdy zainteresowany wyborca może zapoznać się z m.in. taką informacją na wizualizacji wyborów pod adresem: http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl
Zapewne dane liczbowe - i to w tak dużej ilości - nie należą do najbardziej przyswajalnej lektury wyborczej. Wyborca zainteresowany jest przede wszystkim wynikami wyborów, wynikami które wskażą kto i na jaki urząd został wybrany, kogo i jaką liczbą głosów wyborcy obdarzyli mandatem zaufania. Przywołując poszczególne dane liczbowe związane z wyborami samorządowymi chciałam uświadomić wyborcom, że wybory to nie tylko dzień głosowania lecz złożony proces wyborczy, którego finałem jest dzień wyborów. Proces wyborczy kieruje się wieloma rygoryzmami i musi przebiegać w ściśle oznaczonym porządku zakreślonym kalendarzem wyborczym. Jest to proces, w który zaangażowanych jest wiele podmiotów prawnych i osób fizycznych działających w ramach organów wyborczych bądź organów zapewniających przebieg czynności wyborczych od strony organizacyjnej. Na każdym szczeblu podziału terytorialnego kraju i na każdym etapie czynności wyborczych od wszystkich osób zaangażowanych w wybory oczekiwać należy pełnej rzetelności, staranności i postępowania zgodnego z prawem by wybory samorządowe były prawnie ważne i satysfakcjonujące wyborców. Należy też przypomnieć, że do wyborów samorządowych po raz pierwszy mają zastosowanie w całości i wyłącznie przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21,poz.112 z póżn. zm).
autor / źródło: Teresa Renata Bodys / Komisarz Wyborczy w Zamościu dodano: 2014-10-21 przeczytano: 13701 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|