|
"XII MAJÓWKA ROZTOCZAŃSKA" w KrasnobrodzieW dniach 1-3 maja w Krasnobrodzie odbyła się "XII Majówka Roztoczańska" - impreza, której organizatorami byli Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury.
Na każdy dzień organizatorzy zaplanowali inne wydarzenia, tak aby każdy, zarówno mieszkańcy naszej gminy jak i turyści mogli znaleźć dla siebie coś interesującego.
1 maja
"Z urodzenia jestem Ślązaczką, z zamieszkania Dolnoślązaczką, z zamiłowania Roztoczanką. Przynajmniej połowę swojego życia zajmuję się rękodziełem, głównie haftem i koronkami. Tematyka moich prac jest różnorodna. Same wzory są na ogół proste. Wraz z wiekiem dojrzewam do tego, aby wracać do korzeni, do tradycji. Jestem zachwycona folklorem. I sięgam do niego coraz częściej.
Swoje prace na przestrzeni lat prezentowałam w różnych miejscach na terenie Polski i także poza krajem: w galeriach, muzeach, klubach i domach kultury.
Od kilkunastu lat aktywnie działam w grupie www.wroclawianki.art.pl, a przez ponad 10 lat byłam członkiem wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Haftu".
Tak o sobie mówi Jolanta Górnik - autorka wystawy "TRADYCJA INSPIRUJE czyli makatki i koralikowe dodatki", która rozpoczęła tegoroczną Majówkę Roztoczańską w Krasnobrodzie.
Spotkanie z tradycją, bo tak niewątpliwie można nazwać wernisaż, który odbył się w Krasnobrodzkim Domu Kultury, miało wieloaspektowy charakter.
Prezentowane były piękne w swej prostocie makatki kuchenne zebrane przez Jolantę Górnik. Warto dodać, że historia makatek sięga przełomu XIX i XX wieku i wywodzi się z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii. Początkowo zdobiły głównie kuchnie w domach mieszczańskich, potem robotniczych, żeby na koniec zawędrować pod wiejskie strzechy.
Obok haftowanych pamiątek prezentowana również była biżuteria inspirowana haftem zamojskim. Czerwień, czerń i biel to kolory pięknych naszyjników, bransoletek, wisiorków i kolczyków. Misternie wykonane koralikowe dodatki swą oryginalnością przykuwały uwagę nie tylko żeńskiej części oglądających.
Wernisaż swoją obecnością zaszczyciły władze samorządowe powiatu, które reprezentował wicestarosta zamojski Kazimierz Mielnicki oraz władze gminy Krasnobród - burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, doradca burmistrza Janusz Oś, przewodniczący Rady Miejskiej Roland Wyrostkiewicz oraz sekretarz gminy Kazimierz Gęśla. W wernisażu uczestniczyli też: mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród, turyści wypoczywający w naszym mieście podczas weekendu majowego, rodzina i przyjaciele Autorki wystawy, którzy przyjechali z Wrocławia i Zamościa oraz zespoły "Roztoczanki" i "Wójtowianie".
Na zakończenie wernisażu były podziękowania i kwiaty za kultywowanie tradycji i promowanie roztoczańskiej ziemi i Krasnobrodu, które Pani Jolancie przekazali między innymi Wicestarosta Zamojski, Burmistrz Krasnobrodu i Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury.
Wernisaż nie był jedynym punktem programu nawiązującym do tradycji, bowiem po obejrzeniu wystawy można było posmakować pysznego chleba domowego wypieku z czterema rodzajami smalcu i kiszonym ogórkiem, które przygotowała Jolanta Górnik. Na deser były nie tylko pyszne, ale piękne "makatkowe" torty przygotowane przez koleżankę autorki wystawy.
Po wernisażu, o godzinie 18.00 odbył się "Koncert na ludową nutę" w wykonaniu zespołów "Roztoczanki" z Wólki Wieprzeckiej oraz "Wójtowianie" z Krasnobrodu.
Każdy z tych zespołów w swoim repertuarze ma wiele piosenek ludowych, ale także piosenek promujących Roztocze. Niektóre z nich zostały zaprezentowane podczas tego koncertu. Warto też dodać, że zespoły te zajmują czołowe miejsca na Roztoczańskiej Liście Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość. Obecnie "Wójtowianie" z Piosenką "Krasnobrodzkie lato" zajmują I miejsce, a "Roztoczanki" z piosenką "Roztoczanka" drugie.
Podczas koncertu burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal wyraził swoją wdzięczność i przekazał podziękowania panu Zbigniewowi Górnikowi - prywatnie mężowi pani Jolanty, który bardzo aktywnie promuje Krasnobród i Zamojszczyznę na terenie całej Polski. Dzięki Panu Zbigniewowi mogliśmy też poznać nieprzeciętny talent jego małżonki.
Niespodzianką dla Państwa Górników była piosenka napisana specjalnie na tę okazję przez Mariannę Olszewską, którą wykonał zespół Wójtowianie.
Na zakończenie koncertu burmistrz Kazimierz Misztal przekazał też podziękowania występującym zespołom.
2 maja
Drugi dzień Majówki to festyn, który miał miejsce na stadionie sportowym.
Impreza rozpoczęła się programem dla dzieci prowadzonym przez Waldemara Wywrockiego.
W miarę upływu czasu dzieciaków przybywało, a atrakcyjna zabawa z prowadzącym bardzo podobała się nie tylko najmłodszym, ale także ich rodzicom, którzy aktywnie dzielili czas ze swymi pociechami.
Następnie nadszedł czas na koncerty. Muzyczne prezentacje rozpoczęli polscy Beatlesi, czyli zespół THE POSTMAN. Grupa wizerunkowo i muzycznie oddawała klimat lat 60-tych. Piosenki legendarnego zespołu z Liverpoolu brzmiały znakomicie co świadczyło o doskonałym kunszcie muzyków. Do tego wspaniałe i humorystyczne prowadzenie "Jona Lennona" sprawiły, że odbiór był wspaniały.
Potem nastąpiła zmiana klimatu i powrót do teraźniejszości. Na scenie zagościł zespół "ROXAIT" z różnorodnym repertuarem wśród, którego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Królowały najnowsze polskie hity muzyki disco dance.
Kolejnym wykonawcą był zespół "ANDRE" - gwiazda wieczoru. "ANDRE" to pseudonim artystyczny Andrzeja Marcysiaka, lidera zespołu, autora większości tekstów, muzyki, której można było posłuchać podczas koncertu. Artysta zadebiutował na scenie muzyki Disco Polo w roku 2010 i szybko zdobył sobie rzesze fanów.
Podczas koncertu w Krasnobrodzie "Andre" bawił zgromadzoną publiczność, która razem z nim śpiewała znane przeboje, m.in. najnowszy hit zespołu "Ale Ale Aleksandra".
Na zakończenie festynu zagrał zespół "MOTIF", który tworzą młodzi wykonawcy z okolic Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Przy muzyce w wykonaniu tego zespołu kontynuowana była wspólna zabawa, która rozgrzewała, w ten dosyć chłodny majowy wieczór, publiczność zgromadzoną na krasnobrodzkim stadionie.
3 maja
W trzecim dniu maja, a zarazem ostatnim dniu majówki odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 224 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta rozpoczęły się w Sanktuarium Maryjnym uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Eugeniusz Derdziuk - proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP Panny. Piękną, patriotyczną homilię wygłosił ks. dr hab. Marian Pokrywka (KUL). Msza św. była poprzedzona programem patriotycznym, który przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim.
Po zakończonej modlitwie, w rytmach marszów granych przez Wielopokoleniową Orkiestrę Dętą z Krasnobrodu odbył się przemarsz pocztów sztandarowych, władz samorządowych, delegacji z wiązankami, strażaków, mieszkańców miasta i gminy Krasnobród oraz gości pod pomnik Konstytucji 3 Maja.
Tam po odśpiewaniu Hymnu Państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Następnie zgromadzone delegacje instytucji, zakładów pracy, związków i stowarzyszeń złożyły wiązanki pod pomnikiem. Uroczystości te zakończyły się marszem w wykonaniu krasnobrodzkiej orkiestry dętej.
Po południu na stadionie sportowym rozegrano 2 mecze piłki nożnej pomiędzy drużynami "IGROS" Krasnobród i "ORION" Dereźnia. Zarówno w meczu juniorów jak i seniorów lepszą okazała się drużyna gospodarzy. Juniorzy wygrali 2:1, zaś seniorzy 6:1. Gratulujemy.
Tym sportowym akcentem zakończyła się "XII Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie".
autor / źródło: KDK dodano: 2015-05-12 przeczytano: 14725 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|