www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Święta Katarzyna po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Ósmy do Alei Sław wybrany

Paweł Dudziński będzie bohaterem zamojskiej Alei Sław w 2015 roku. Kolejną, już ósmą na ul. Grodzkiej tablicę, z uwiecznionym w brązie odciskiem, otrzyma pedagog, rzeźbiarz, performer, tancerz butoh, twórca Teatru Performer, Instytutu Sztuki Nowej i Festiwalu Sztuk Intuitywnych Fortalicje w Zamościu.

Wielki Mag Sztuk Intuitywnych, mogący się poszczycić ogromnymi zasługami dla Zamościa, przyjął zaproszenie do udziału w uroczystości w Alei Sław. Uhonorowanie artysty performera, twórcy i realizatora Teatru Performer i Festiwalu Fortalicje dobrze wpisuje się w obchody jubileuszu 40-lecia Zamojskiego Lata Teatralnego. Paweł Dudziński to niekwestionowany autorytet nie tylko dla ludzi sztuki i teatru. To człowiek młody duchem, zarażający entuzjazmem i niekwestionowana osobowość zasługująca na upamiętnienie w Alei Sław. W Zamościu Artysta mieszkał i tworzył w latach 1981 - 2009 r.

W 1983 roku wraz z żoną Bożeną i Pawłem Bochniarzem - Paweł Dudziński założył Grupę Terapeutyczną Performer, w 1989 przemianowaną na Teatr Performer. Teatr Performer to połączenie tańca butoh z action painting i body art. Ich spektakle to cielesne zetknięcie się z farbami do muzyki powstającej na żywo. Na nagim ciele aktora powstaje kostium a przez kontakt z podłożem lub ścianą powstaje obraz jako nowy rodzaj scenografii, swoisty zapis energii spektaklu. Paweł Dudziński butoh uczył się od takich mistrzów jak: Joan Laage, Daisuke Yoshimoto, Ko Murobushi, Batarita. Autorski Festiwal Sztuk Intuitywnych Fortalicje Paweł Dudziński realizował w Zamościu przez ponad 25 lat, kreując tym niepowtarzalną atmosferę naszego miasta. Jest także współzałożycielem Klubu Jazzowego Kosz w Zamościu (1983 r.).

Nietuzinkowy Artysta w 1994 r. namalował na zamojskiej starówce największy obraz świata "Amrita", o powierzchni 17 830 mkw., wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, czym przyniósł naszemu miastu rozgłos i sławę. Od 2009 r. Teatr Performer jako Stowarzyszenie Teatr Performer Instytut Sztuki Nowej działa w Wiosce Artystycznej w Lubiążu, założonej przez syna Sambora Dudzińskiego, do której wraz z całą rodzina przeniósł się Paweł Dudziński.

Tablicę pamiątkową, tak jak siedem poprzednich, zaprojektuje i wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa, który w najbliższych dniach uda się do Lubiąża, bowiem współtwórcą tablicy z brązu będzie także Nasza Sława - rzeźbiarz Paweł Dudziński. O tym jaki napis i jaki odcisk znajdzie się na tablicy dowiemy się już wkrótce.

Współorganizatorem uroczystości, która odbędzie się 3 lipca br., będzie Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze".

- Jako organizacja, która za cel przyjęła m. in. kreowanie wizerunku Zamościa i Roztocza jako regionów atrakcyjnie turystycznie oraz integrowanie środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz osób instytucji i organizacji na rzecz poprawy atrakcyjności turystycznej własnych miejscowości jesteśmy przekonani, że realizowany od 2008 r. projekt, którego autorem jest Teresa Madej, redaktor portalu Zamość onLine, dobrze wpisuje się w proces promocji naszego miasta, kreując jego pozytywny wizerunek w kraju i za granicą. Uważamy, że idea upamiętniania osób, które poprzez swoją twórczość i artystyczną i naukową pasję przyczyniły się do kształtowania wizerunku Zamościa jako miejsca magicznego i nowoczesnego spotkała się już z życzliwym przyjęciem mieszkańców i turystów - powiedział Piotr Kubina, prezes LOT.

Przedsięwzięcie artystyczno-promocyjne jakim jest "Aleja Sław" objął Patronatem Honorowym Andrzej Wnuk, Prezydent miasta Zamość. Partnerami projektu, który ma już swoją tradycję i renomę, będą: Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze", Wydział Turystyki i Promocji UM Zamość, Zamojski Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza oraz Hotel Mercury Zamość Stare Miasto i Cukiernia "Smakołyk" a także zamojscy restauratorzy. Organizatorzy liczą, że będą też inni partnerzy, bowiem Paweł Dudziński i cały Klan Dudzińskich ma w Zamościu nadal wielu swoich fanów, a może nawet fanatyków.

Niewykluczone, że uroczystość swoim występem uświetni Sambor Dudziński, polski aktor teatralny, wokalista i kompozytor, multiinstrumentalista, z zawodu aktor-lalkarz, syn Bożeny i Pawła Dudzińskich.

* * *

Paweł Dudziński, ur. w 1944 roku w Lublinie to także autor książki "Rytuał intuitywny metoda artystyczna Teatru Performer". Jest kontynuatorem myśli Jerzego Grotowskiego. W latach 1963-68 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydział Architektury Wnętrz. Dyplom uzyskał w 1973 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Katedrze Rzeźby, pod kierunkiem docentów: Jerzego Boronia i Borysa Michałowskiego.

W 2008 r. otrzymał Nagrodę prezydenta Zamościa, w uznaniu szczególnych zasług na 25-lecie działalności Teatru Performer. Prace rzeźbiarskie w BWA Katowice, Galeria ZAR Warszawa, Muzeum Okręgowe w Zamościu, Living Gallery w Baumgarten oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. W 2007 r. Paweł Dudziński był stypendystą Ministra Kultury.


autor / źródło: Organizatorzy
dodano: 2015-05-20 przeczytano: 13590 razy.



Zobacz podobne:
     17. edycja Alei Sław: String Connection / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Krzesimir Dębski z batutą / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Widowisko "Rzecz o Kisielinie i Zamościu" / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: "Muzyka bez barier" / 2024-07-09
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2024 / 2024-06-25
     Scenariusz wydarzenia "Krzesimir Dębski w Alei Sław" / 2024-06-04
     XVII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2024-06-03
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet