www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: W listopadzie goło w sadzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Zamościanie poznali kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni

Dzięki Zamojskiemu Klubowi Karate Tradycyjnego oraz Ośrodkowi Kultury Japońskiej w Zamościu mieszkańcy miasta mieli możliwość poznać kulturę i obyczaje Kraju Kwitnącej Wiśni.

Obfitujący w wiele wydarzeń "Japan Week" czyli "Weekend z kulturą Japonii" honorowym patronatem objął prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.



Podczas sobotniego spotkania mieszkańcy Zamościa mieli okazję podziwiać pokazy karate tradycyjnego w wykonaniu zawodników zamojskiego klubu prowadzone pod czujnym okiem Artura Szerafina, prezesa Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego. Następnie była okazja do zapoznania się z podstawami języka japońskiego. Lekcję poprowadził Mateusz R. Orzech przy pomocy Makiko Kihara - polonistki, absolwentki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych. Przedstawione zostały rodzaje pisma japońskiego, czyli hiragany, katakany oraz kanji. Pojawiły się też podstawowe zwroty.

Każdy z uczestników mógł dowiedzieć się jak brzmi po japońsku dane słowo (można było poznać m.in. nazwy członków rodziny, zwierzęta itd.). Warto dodać, że jest szansa na kurs języka japońskiego dla początkujących w Zamościu. Niedługo powinny pojawić się informacje podane przez Ośrodek Kultury Japońskiej.



W ramach lekcji usłyszeć można było także "Romantyczność" Adama Mickiewicza po japońsku. Po lekcji japońskiego przyszedł czas na lekcję śpiewu. Prowadzący zaproponowali śpiewanie piosenek po japońsku. Wybór padł na "Szła dzieweczka do laseczka". Ponoć piosenka jest bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni. Makiko Kihara zapisała tekst japoński transkrypcją (tzw. romaji aby każdy mógł odczytać bez problemu). Język japoński do łatwych nie należy, lecz miejmy nadzieję, że po tej krótkiej, ale jakże ciekawej lekcji znajdą się osoby chętne na naukę tego języka.



Kolejny punkt programu zainteresował szczególnie dzieci. Makiko Kihara uczyła origami, czyli sztuki składania papieru. Bez użycia nożyczek i kleju, zginając tylko papier w odpowiedni sposób można wyczarować różne kształty, np. zwierząt. Podczas tych zajęć uczono jak zrobić żabę (dość proste) i żurawia (już trudniejsze). Jedni radzili sobie lepiej, drudzy trochę mniej, ale dzięki pomocy nauczycielki chyba każdy wyszedł z kompletem zgrabnych papierowych figur.

W dalszej części programu można się było zapoznać z innym elementem japońskiej kultury - anime (japoński film animowany). Wyświetlono film dla dzieci - "Ponyo". Film wyreżyserował Hayao Miyazaki, który jest znanym twórcą przepięknych animacji. Jest zdobywcą Oskara z 2002 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany za "Spirited away - w krainie bogów". Był to przyjemny akcent na zakończenie pierwszego dnia.



Podczas drugiego dnia można było usłyszeć ciekawe prelekcje zaproszonych gości. Pan Andrzej Świrkowski (Katedry Orientalistyki- Zakładu Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) mówił o codziennym życiu w Japonii. Wykład wzbogacony był ciekawymi zdjęciami zrobionymi podczas jego pobytu w Japonii. Celem było przybliżenie życia Japończyków, ich obyczaje, tradycję, kulturę, a także codzienne życie. Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania na interesujące ich tematy, na które prowadzący chętnie udzielał odpowiedzi.

Kolejna prelekcja prowadzona była przez pana Dawida Głownia (Instytut Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego).



Mówił o początkach i historii kina w Kraju Kwitnącej Wyspy. Trzecia prelekcja dotyczyła twórczości Shiona Sono, a przedstawił ją Mateusz R. Orzech.

Wszystkie zajęcia i prelekcje były prowadzone w ciekawy sposób i z pewnością przybliżyły mieszkańcom Zamościa kulturę Kraju Kwitnącej Wyspy. Mam nadzieję, że będą kontynuowane w przyszłości.

Zamość onLine był patronem medialnym "Weekendu z kulturą Japonii"


autor / źródło: Ginny
dodano: 2015-09-09 przeczytano: 13334 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet