|
Jubileusz 30-lecia Orkiestry Dętej w KrasnobrodzieW związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą działalności Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie, w listopadzie odbyły się uroczystości jubileuszowe.
W niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odprawiona została msza św. w intencji byłych i obecnych członków orkiestry oraz ich rodzin. Mszę odprawił ks. prałat Roman Marszalec, a jej oprawę muzyczną zapewnili muzycy krasnobrodzkiej orkiestry. Natomiast uroczysty koncert jubileuszowy, połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, odbył się 11 listopada w Krasnobrodzkim Domu Kultury.
Na koncert licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, dyrektorzy jednostek z terenu gminy, były też rodziny członków orkiestry, byli muzycy orkiestry oraz mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród.
Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza, w związku z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, repertuarem nawiązywała do treści patriotycznych. Usłyszeliśmy m.in.: "Marsz, marsz Polonia", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Hej dziewczyno, hej niebogo", "Pierwsza brygada". Wraz z orkiestrą wystąpili wokaliści Alicja Parkitny i Andrzej Kowalski.
Druga, rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię orkiestry. W tej części orkiestra zaprezentowała się w repertuarze rozrywkowym. Muzykom również towarzyszyli soliści, którzy wspólnie wykonali utwór z repertuaru Haliny Kunickiej pt. "Orkiestry dęte".
Cały koncert opatrzony był komentarzami kapelmistrza Mateusza Krawca dotyczącymi prezentowanych utworach.
Koncert został nagrodzony gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, która na stojąco dziękowała Jubilatom za piękny występ. Nie obyło się oczywiście bez bisu.
Jak na jubileusz przystało przyszedł też czas na życzenia i prezenty. Na początku odczytany został list gratulacyjny przesłany przez Wojewodę Lubelskiego Wojciecha Wilka. Następnie głos zabrał Andrzej Leńczuk - kierownik Oddziału Kultury Departamentu Kultury Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który złożył gratulacje i przekazał Orkiestrze "Dyplom uznania" przyznany przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Były też gratulacje i życzenia od władz samorządowych Powiatu Zamojskiego, które wraz z nagrodą dla kapelmistrza przekazał wicestarosta zamojski Kazimierz Mielnicki. Potem odczytany został list przesłany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie dr Artura Sępocha. Swoje życzenia dla orkiestry złożyli również ks. prałat Eugeniusz Derdziuk - proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie i ks. prałat Roman Marszalec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie Andrzej Czapla oraz Tomasz Skóra - prezes Stowarzyszenia "Ach Zielone" i Wojciech Żurakowski - dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie.
Były też życzenia od władz samorządowych Krasnobrodu przekazane przez burmistrza Kazimierza Misztala, który wraz z zespołem "Wójtowianie" oraz zgromadzoną publicznością zaśpiewał orkiestrze "Sto lat". Członkowie orkiestry otrzymali też listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe od władz samorządowych Krasnobrodu, które wręczyli burmistrz Kazimierz Misztal i doradca burmistrza Janusz Oś.
Specjalny prezent dla naszych Jubilatów przygotowali "Wójtowianie" - była to piosenka napisana specjalnie na jubileuszowy koncert. Tekst tej piosenki wraz z życzeniami został wręczony kapelmistrzowi.
Podczas spotkania jubileuszowego uhonorowano także tych, którzy obecnie nie grają już w orkiestrze, ale mają duże zasługi w jej działalności. Podziękowania i upominki, z rąk Burmistrza Krasnobrodu otrzymali najstarsi muzycy: Władysław Cisek, Stanisław Misztal, Eugeniusz Kleban i Stanisław Tychoniewicz. Przyznano je także nieobecnemu na uroczystościach Romanowi Lisieckiemu oraz byłemu kapelmistrzowi Markowi Molendzie. Pamięć o tych, którzy grali w orkiestrze i docenienie ich działalności sprawiła, że niejednemu z nich zakręciła się łezka w oku. To był bardzo wzruszający moment tego jubileuszu.
Jubileuszowy koncert zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem obecnych i byłych członków orkiestry oraz zaproszonych gości.
Potem była jeszcze uroczysta kolacja wraz z urodzinowym tortem. Podczas kolacji przygrywał zespół "Wójtowianie". Była ona okazją do rozmów i wspomnień sięgających początków działalności orkiestry.
autor / źródło: Mariola Czapla dodano: 2015-11-17 przeczytano: 3768 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|