|
Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w ZamościuGala Podsumowania Roku Kulturalnego była okazją do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego 2015 roku (18.12.).
Szykowną Galę, zorganizowaną w Ośrodku Sportu i Rekreacji, poprowadzili: Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość i Janusz Myka, współwłaściciel Szkoły Tańca w Zamościu.
- Już po raz piętnasty, w dwudziestą trzecią rocznicę Wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO spotykamy się w tak zacnym gronie aby podsumować działania kulturalne w naszym mieście, wyrazić wdzięczność i uznanie za Państwa całoroczny trud i zaangażowanie, wręczyć wyróżnienia, ale także sprawić aby przeżyli Państwo wyjątkowy wieczór w gronie twórców, pracowników, animatorów i darczyńców kultury. Ten grudniowy wieczór dedykujemy Państwu w podziękowaniu za zaangażowanie, kreatywność i pasję, bez których niemożliwe byłyby działania w sferze tak niemierzalnej jaką jest kultura - mówiła Małgorzata Bzówka.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli między innymi: Danuta Grechuta, żona Marka Grechuty, Maria Sarnik-Konieczna i prof. Marian Konieczny, posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewody lubelskiego i marszałka województwa lubelskiego oraz prezydenci Miasta Zamość i przedstawiciele Rady Miasta Zamość.
Przybyli dotychczasowi laureaci honorowych tytułów: Ambasador, Sponsor i Animator Kultury Miasta Zamość, pracownicy zamojskich instytucji, prezesi i działacze stowarzyszeń kulturalnych, twórcy kultury różnych dziedzin - ludzie, którym na sercu leży dobro kultury Zamościa.
- Spotykamy się aby uhonorować działaczy kultury, osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta i podsumować ten rok, który mija. Chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz. W tym roku mnóstwo zamościan wyszło w kierunku kultury, wyszło na Stare Miasto, na nasz najpiękniejszy Rynek w Europie żeby się bawić, żeby tę kulturę chłonąć całym sobą i żeby uczestniczyć w tej kulturze. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w kulturę, ale i też tym, którzy zaangażowali się w sposób szczególny w wydarzenie, które ja osobiście zapamiętam na całe życie - "Romeo i Julia w Zamościu". W przyszłym roku również zechcemy zorganizować takie przedstawienie i widzę na sali dużo osób, które mogłyby wziąć w nim udział. Zapraszam. Życzę wszystkiego dobrego. Show must go on - powiedział Andrzej Wnuk, prezydent Miasta Zamość, dokonując oficjalnego otwarcia Gali Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu.
Podczas uroczystego spotkania Brązowy Medal "Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Stanisław Pasieczny.
Od 1965 r. uprawia samodzielną pracę artystyczną i zawodową. W latach 1975 - 1983 był głównym plastykiem Miasta Zamość. W latach 1983 - 2000 był Kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej, przemianowanej w BWA - Galerię Zamojską. W okresie 50 - letniej pracy artystycznej brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami. Jego akwarele o tematyce zamojskiej od lat są podziwiane i najchętniej kupowane. Zapisany Jego pędzlem Zamość w różnych porach roku od 50 - u lat zachwyca i jest niewątpliwie "kunsztownym malarskim pamiętnikiem Zamościa". Artysta jest twórcą wielu logotypów, w tym: Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego, kilkudziesięciu informatorów i kalendarzy wydarzeń kulturalnych, afiszy, ulotek itp.
Decyzją Prezydenta Miasta Medal Zasłużony dla Zamościa otrzymał Stanisław Orłowski, zajmujący się fotografią od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. A od 1988 do 2013 roku zamojskiej Galerii Fotografii "Ratusz". Uprawia głównie fotografię pejzażową i rodzajową. Nie stroni jednak od takich dziedzin, jak architektura, reportaż czy techniki specjalne.
Przyznawane przez Prezydenta Miasta Zamość tytuły honorowe i statuetki zaprojektowane przez artystę malarza Marcina Kowalika, odlane w pracowni artysty rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawy, przedstawiające hetmana Jana Zamoyskiego otrzymali:
Honorowy Tytuł "Ambasador Kultury Zamościa" otrzymała zamościanka, aktorka Teatru Narodowego Beata Ścibak - Englert.
Od 2011 roku wraz z mężem Janem Englertem patronuje Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Jest propagatorką tego wydarzenia i współtwórczynią programów pośrednicząc w kontaktach z teatrami zawodowymi , uczestniczącymi w zamojskim przedsięwzięciu. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury
Honorowy Tytuł "Animator Kultury Zamościa"
Mateusz Szulakiewicz
Założyciel i Prezes Stowarzyszenia "Wszystko Gra" zrzeszającego absolwentów wyższych uczelni.
Twórca i realizator interdyscyplinarnego Festiwalu Wszystko Gra w Zamościu a także cyklicznych
wydarzeń kulturalnych w siedzibie Stowarzyszenia - Kazamacie Wschodniej Bastionu I. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury
Katarzyna Puzio
Muzyk Orkiestry Symfonicznej. Inicjatorka powstania w Zamościu Akademii Rozwoju Talentu
"Violinki" - jedynego w regionie ośrodka uczących i wychowujących dzieci poprzez muzykę
Jest to tzw. Metoda Suzuki. Współrealizatorka "Poranków muzycznych w Orkiestrze". Wnioskodawca: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu
Honorowy tytuł "Sponsor Kultury Zamościa "
W kategorii korporacji i przedsiębiorstw: PKP. Linia Hutnicza-Szerokotorowa. Sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu za wsparcie finansowe zamojskich wydarzeń kulturalnych: Zamojskiego Lata Teatralnego, festiwali jazzowych "Jazz na kresach, New Cooperation", Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych i Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica, e..." . Wnioskodawcami nagrody są: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego, Zamojski Dom Kultury, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza.
PKP LHS Spółka z o.o. z siedzibą w Zamościu Zamość jest laureatem 5 statuetek "Sponsor Kultury Zamościa" w latach: 2007, 2011, 2012, 2013, 2014. W 2015 roku Spółka otrzymała Honorowy Tytuł "Super Sponsor Kultury Zamościa" oraz statuetkę "Pegaz na torach"..
PGNIG S.A. Centrala z siedzibą w Warszawie za wsparcie finansowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Wnioskodawca: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
Perła. Browary Lubelskie z siedzibą w Lublinie za wsparcie finansowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Wnioskodawca: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu.
W kategorii firm prywatnych: Euro Car. Spółka z o. o w Zamościu za wsparcie finansowe zamojskich wydarzeń kulturalnych: Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "Eurofolk", Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica, e..." oraz całorocznej działalności wystawienniczej Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej. Wnioskodawcami są: BWA - Galeria Zamojska, Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół ZPiT Zamojszczyzna". .
Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:
Arkadiusz Grosman. Kapelmistrz Nieetatowej Orkiestry Wojskowej.
Orkiestra pod kierunkiem Kapelmistrza zabezpiecza oprawę muzyczną uroczystości i świąt państwowych oraz rocznicowych. Jest realizatorem plenerowego cyklicznego wydarzenia muzycznego pn. "Przegląd twórczości orkiestr wojskowych". Wnioskodawca: Stowarzyszenie "Jesteśmy z Toba Bądź z Nami".
Mirosław Chmiel. Fotograf, założyciel Zamojskiej Grupy Fotograficznej.
Autor wystaw fotograficznych obrazujących miasto i jego życie. Poprzez fotografie, prezentowane
w prasie, na portalach dokumentuje wydarzenia kulturalne Zamościa. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury.
Patryk Pawelec. Aktor. Recytator.
Wieloletni wolontariusz Zamojskiego Lata Teatralnego oraz laureat wielu prestiżowych nagród
w ponadregionalnych konkursach teatralno - recytatorskich. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury.
Zofia Monastyrska. Muzyk Orkiestry Symfonicznej.
Flecista z 50-letnim stażem pracy. Poza pracą zawodową aktywnie uczestniczy w krzewieniu edukacji muzycznej w Społecznym Ognisku Muzycznym i Towarzystwie Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry.
Wnioskodawca: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu.
Galę uświetnił występ Kwartetu smyczkowego w składzie: Katarzyna Walach, Anna Piwko, Krzysztof Stopa i Tomasz Nadolski. Z towarzyszeniem kwartetu - w repertuarze Marka Grechuty - wystąpił wszechstronnie utalentowany Łukasz Zwolan, laureat V Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce". Utwory Marka Grechuty: "Nie dokazuj miła, nie dokazuj", "Korowód" i "Obłok" - w doskonałym wykonaniu Łukasza Zwolana i kwartetu smyczkowego - zadedykowano nieżyjącemu już - jednemu z najbardziej oryginalnych wykonawców polskiej piosenki poetyckiej, kompozytorowi, poecie i malarzowi w 70. Rocznicę Jego Urodzin. Marek Grechuta urodził się 10.12.1945 r. o godz. 18-tej w mieszkaniu na piętrze przy ulicy Grodzkiej 7, w Zamościu.
Wieczór zakończył mocny koncert Kamila Bednarka, jednego z najpopularniejszych wokalistów w Polsce, autora tekstów i piosenek, wykonawcy muzyki reggae. W jego wykonaniu mogliśmy wysłuchać również utworu z repertuaru Marka Grechuty - "Dni, których nie znamy". autor / źródło: Teresa madej, fot. Jan Cios dodano: 2015-12-21 przeczytano: 6698 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|