|
Wspaniały II Orszak Trzech Króli na ulicach ZamościaBarwny i radosny pochód kilku tysięcy kolędników przeszedł ulicami Zamościa za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W trakcie II Orszaku Trzech Króli, ulicznych jasełek, odegrano sceny biblijne. Wydarzenie transmitowała TVP 1 oraz TVP Polonia (6.01.).
Święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego Kościół ustanowił jako pierwsze święto aby uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy (Magowie) ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Od kilku lat, w wielu miastach w Polsce, dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli - uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych.
Święto Trzech Króli to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi w Polsce Świętami Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych i wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Co roku opowiada tę samą ewangeliczną historię o Narodzeniu Pańskim, odnosi się także do nieustannej walki Dobra ze Złem.
Przygotowania do II Orszaku Trzech Króli w Zamościu trwały kilka miesięcy. Dodatkowo członków Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli oraz partnerów wydarzenia motywował fakt przyznania naszemu Orszakowi przez Fundację OTK w Warszawie ekipy TVP 1 rejestrującej II Orszak.
W dzień Orszaku, odtwórcy ról zamojskich Trzech Króli, osoby zaproszone do wypowiedzi przed kamerą TVP 1 oraz organizatorzy pojawili się na Rynku Wielkim już od wczesnych godzin porannych. Pierwsze nagrania zrealizowano w reprezentacyjnej części Starego Miasta, drugie - w okolicach Katedry i Bramy Szczebrzeskiej. Przed kamerami wystąpili: Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, Marzena Tadeusz, dyrektor Liceum Plastycznego, autora orszakowej Gwiazdy, Monika Hildebrand, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", Jadwiga Skrzypczuk, właścicielka cukierni Smakołyk, pomysłodawczyni "zamojskiego szczodraka", Piotr Kondraciuk, przedstawiciel Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu jako król Melchior oraz Piotr Hildebrand, odtwórca roli Heroda w IV scenie biblijnej. Te nagrania oraz przemarsz Orszaku zaprezentowała TVP 1 oraz TVP Polonia. Obok relacji z Zamościa, TVP 1 pokazała jedynie relacje z Warszawy, Szczecina i Żnina.
Przejście Orszaku Trzech króli poprzedziła msza św. w Katedrze Zamojskiej celebrowana przez ks. prałata Adama Firosza. W Eucharystię zostali włączeni Trzej Królowie i Święta Rodzina. W ofiarowaniu darów udział wzięły dzieci z poszczególnych orszaków i osoby niepełnosprawne. Piękną, majestatyczną oprawę muzyczną tworzyli: Nieetatowa Orkiestra Wojskowa po dyrekcją Arkadiusza Grosmana, Zespół Wokalny "Rezonans" pod dyrekcją Alicji Saturskiej, Władysław Swacha na skrzypcach i Tomasz Bębenek - organy, śpiew.
- Piękny dziś widok w Zamojskiej Katedrze, taki niecodzienny, barwny. Widać, że ta forma pobożności bardzo sie podoba. Mamy okazję wyznać naszą wiarę przed ludźmi, tak jak w Boże Ciało. Będą nam przewodzić Trzej Królowie, którzy przybywszy do Narodzonego Jezusa w Betlejem i pokłoniwszy mu się - powrócili inną drogą do swoich krain. Jest to obraz bardzo wymowny i znaczący. I my, którzy dzisiaj się pokłonimy razem Boskiemu Dzieciątku - chciejmy odrodzić się wewnętrznie, duchowo, odrodzić nasze myślenie, nasze codzienne postawy. To dzisiaj jest tak bardzo potrzebne Kościołowi i Polsce. Witam wszystkich uczestników tej Eucharystii, Trzech Króli i małych królewiczy i królewny przyozdobione koronami, ubrane w piękne, barwne stroje. To wszystko stwarza nam klimat do uwielbienia Boga, który objawia się na naszych oczach w znaku Dziecka. Niech wyrazem naszego hołdu Bożemu Dzieciątku będzie Eucharystia, msza św., ta najpiękniejsza modlitwa chrześcijan - mówił w słowie pasterskim do wypełniających po brzegi świątynię zgromadzonych - ks. bp. Mariusz Leszczyński.
Po zakończeniu mszy św., Orszak sformowany przy Katedrze, przeszedł ulicami: Szczebrzeską - Zamkową - Królowej Jadwigi - Akademicką - Łukasińskiego - Solną na Rynek Wielki. Prowadziła go gwiazda Orszakowa, zawierająca motywy stylizowane na epokę renesansu, w okresie którego powstał Zamość (wyróżniona w 2015 roku przez Fundację OTK), Święta Rodzina, jadący na platformie - przyozdobionej motywami attyk kamienic pierzei północnej Rynku Wielkiego - Trzej Królowie oraz ks. bp. Mariusz Leszczyński, władze miasta i gminy oraz tysiące mieszkańców Zamościa, Gminy Zamość i gości by pokłonić się Dzieciątku Jezus.
Symbolem Orszaku Trzech Króli stały się papierowe korony, które zostały rozdane uczestnikom Orszaków wraz z okolicznościowymi naklejkami i śpiewnikami kolęd przez wolontariuszy aby się identyfikować z Orszakiem. Atmosferę ulicznych jasełek podkreślały sztandary orszakowe i flagi miasta, udział różnych bractw, grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń oraz wspólnot i żołnierzy Wojska Polskiego. Kolorowymi pelerynami i nakryciami głowy wyróżniały się orszaki tworzone przez dzieci i dorosłych: zielony - uczniów ZSPiP Kalinowice i SP Mokre; czerwony - SP nr 2 z rodzicami; żółty - ZS nr 3 Zamość; fioletowy - Zespół Szkół Katolickich w Zamościu oraz orszak pastuszków i aniołków.
Oficjalnego powitania uczestników II Orszaku Trzech Króli w Zamościu oraz króla Jego Wysokość Kacpra II - zagrał go Krzysztof Styk, Jego Cesarską Mość Melchiora II - Piotra Kondraciuka, Jego Szlachetność Szejka Baltazara II - Bolesława Bełza dokonali narratorzy: Wojciech Suchowicz, ks. Jarosław Feresz, ks. Jerzy Frankiewicz. Wsparcia kolędującym udzieliła młodzież Scholi ŚDM z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Pierwsza scena biblijna zamojskich jasełek pt.: "Zapowiedzi prorockie" zaprezentowana została przy Katedrze przez członków Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po wykonaniu kolędy Tomasza Ziąbkowskiego - aktorzy dołączyli do Orszaku. Druga scena przy Bramie Szczebrzeskiej to "Taniec Gwiazd" w wykonaniu Zespołu Tańca Nowoczesnego "Raptis" z Młodzieżowego Domu Kultury.
- Największa gwiazda spośród gwiazd to ta zwiastująca Jezusa Chrystusa. Pamiętajmy o tym gdy będziemy się zastanawiać kogo przed innymi reprezentujemy poprzez świadectwo życia - tymi słowami narratorzy prowadzili Orszak do kolejnej sceny. Na trasie wznoszono okrzyki autorstwa Wojciecha Suchowicza: "Miłość zamojskich ludzi - Europę do życia budzi!", "Jezus Afrykę oswobodził - w naszych sercach się narodził!" "Azja Jezusa chce naśladować - by niebem się wspólnie radować!"
Na trasie przejścia Orszaku ulicą Zamkową zaśpiewywano kolędy: "Gore gwiazda Jezusow"i i "Anioł pasterzom mówił". Świetnie wypadła scena "Szałas pastuszków" zaprezentowana przy Starej Bramie Lubelskiej przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Zamościu, przy Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Zamościu i w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu.
Z kolędą na ustach "Tryumfy Króla niebieskiego" uczestnicy zacnych jasełek przeszli pod amfiteatr, gdzie członkowie Grupy Teatralnej "Jednak warto" i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu zaprezentowali czwartą scenę pt.: "Pałac Heroda". Znakomita gra aktorów i doskonała scenografia bardzo spodobała się publiczności.
Następnie ks. Jerzy Frankiewicz zapraszał do zaśpiewania pastorałki "Niech spadnie nam korona z głowy", na refren której, wszyscy zdejmowali korony przed Panem Tego Świata. Wznoszono kolejne okrzyki: "Zamość Jezusa prosi - o miłosierdzie głos zanosi", "Z Afryki przybywamy - dobrą nowinę - ogłaszamy!" i "Dla Azji też ta gwiazda świeci - chodźcie tutaj wszystkie dzieci!" - przeplatane kolędą "Do szopy hej pasterze", bowiem Orszak zbliżał się do zaaranżowanej na scenie na Rynku Wielkim Stajenki Betlejemskiej.
Piątą scenę biblijną "Pokłon Jezusowi" rewelacyjnie wykonał Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", poprzedzając jej wystawienie zaśpiewaniem kilku kolęd. Oto przebieg tej finałowej sceny biblijnej. Najpierw złożył pokłon i swój dar Krzysztof Styk jako biblijny król Kacper.V SCENA
-Jam jest Kacper II, wyruszyłem z kontynentu europejskiego aby szukać Pokoju. Gwiazda wskazywała mi drogę, w dalekiej podróży z Europy do Betlejem odkryłem, że Ty, Boże złożyłeś Pokój w ludzkim sercu i że ten Pokój, można przy Twojej pomocy z ludzkiego serca wydobyć. Dziękuję Ci. Przynoszę Ci w darze złoto, bo Ty jesteś Królem i Tobie należą się wszelkie bogactwa na ziemi. Przynoszę Tobie złoto również dlatego, że chcę byś mnie uczynił być człowiekiem o złotym sercu. Naucz nas kochać Boże drugiego człowieka!
-Jam jest Melchior II, wyruszyłem z odległych krańców kontynentu azjatyckiego, aby szukać Prawdy. Gwiazda wskazywała mi drogę, w dalekiej podróży do Betlejem odkryłem, że Ty, Boże dałeś człowiekowi rozum zdolny poznać Prawdę, i że tą Prawdę możemy znaleźć rozwijając naukę i studiując słowa zapisane w księgach. Dziękuje Ci. Przynoszę ci kadzidło, bo to Ty jesteś Królem i Tobie należy się chwała od całego stworzenia. Przynoszę Tobie kadzidło również dlatego, abym potrafił będąc Mędrcem, całą chwałę skierować na Ciebie. Ty Boże jesteś Drogą, Prawdą i Życiem! - mówił Piotr Kondraciuk składając swój pokłon i dar.
-Jam jest Baltazar II, wyruszyłem z kontynentu afrykańskiego, aby szukać Piękna, Gwiazda wskazywała mi drogę. W podróży z dalekiej Afryki do Betlejem odkryłem, że to Ty, Boże pozwalasz człowiekowi poznać Piękno przyrody, piękno człowieczeństwa, piękno każdego stworzenia i dajesz nam zdolność do tworzenia rzeczy pięknych. Dziękuje Ci. Przynoszę Ci mirrę, pachnące zioła symbolizujące cierpienie, bo Ty jesteś Królem, a stałeś się naszym Sługą, cierpiałeś za nas abyśmy mogli być zbawieni. Przynoszę Ci mirrę również dlatego, abym potrafił i ja służyć drugiemu i stał się człowiekiem o pięknej duszy. Naucz nas Boże przebaczać! - prosił jako Baltazar - Bolesław Bełz.
Ks. Jarosław Feresz dopełnił jasełek słowami: -Wszyscy na placu pragniemy złożyć pokłon Nowonarodzonemu Królowi. Klęknijmy na prawe kolano albo pochylmy głowy i oddajmy pokłon Nowonarodzonemu! W miłosierdzie, miłość, pokój i przebaczenie bogatemu". W odpowiedzi na słowa narratora: - Powitajmy!, zgromadzeni na Rynku Wielkim gromko odpowiedzieli po trzykroć: - Maleńkiego!
W imieniu Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu podziękowania uczestnikom i organizatorom II Orszaku Trzech Króli w Zamościu złożyła prezes stowarzyszenia Małgorzata Farion.
-Dziękuję za Wasze serca, za talenty i czas poświęcony na organizację Orszaku. Wszystkim dziękuję za przyjęcie zaproszenia do wspólnego radowania się i złożenia pokłonu Narodzonemu Jezusowi. Kolędujmy razem także za rok, nawet jeśli nie będzie obecna Telewizja Polska. Spotkajmy się ponownie na Rynku Wielkim, który właśnie zyskuje nowe miano - "Rynku Królewskiego", ponieważ nigdy w jego historii nie było tutaj tylu koronowanych głów - powiedziała Małgorzata Farion.
II Orszak Trzech Króli w Zamościu odbył się pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Mariana Rojka, Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego, Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka i Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.
W imieniu Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu dziękuję wszystkim fundatorom i partnerom za ogromne wsparcie przy realizacji II Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podziękowania składam także patronom medialnym oraz wszystkim mediom, które informowały o wydarzeniu oraz relacjonowały jego przebieg.
Dziękuję wszystkim tym, którzy przyjęli zaproszenie by się integrować, tym samym podkreślając łączące nas wartości uniwersalne, ponadczasowe, które mają dla nas szczególne znaczenie i które nas kształtują. Do zobaczenia za rok na III Orszaku Trzech Króli w Zamościu.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2016-01-10 przeczytano: 6218 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|