|
Gala II Orszaku Trzech Króli w ZamościuKolędy w wykonaniu Schola Światowych Dni Młodzieży naszej diecezji, prezentacja relacji TVP 1 z Orszaku, dyplomy dla dobrodziejów i wykonawców, rozstrzygnięcie konkursu "Jestem Królem 2016" oraz torty "królewskie" to scenariusz Gali II Orszaku Trzech Króli w Zamościu (29.01.).
To było przesympatyczne "Popołudnie Trzech Króli", dedykowane partnerom i dobroczyńcom. Radowały się serca członków Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu na widok licznie zgromadzonych osób, których udział w przygotowaniu i realizacji wydarzenia, którego celem jest przywracanie naszej tradycji jest nie do przecenienia. To największe uliczne jasełka, "kolos", który rodzi się 6 stycznia i nas jednoczy. Wszystkim za wielkie wspólne dzieło oraz za trud przygotowania, za zaangażowanie i za włożone serce podziękowała prezes stowarzyszenia Małgorzata Farion
Zanim uczestnikom Gali zaprezentowano fragmenty transmisji TVP 1 z II Orszaku w Zamościu, odczytany został List od Zarządu Fundacji, podpisany przez Macieja Marchewicza. Z uwagi na jego głęboki wymiar dla nas zamościan, przytaczamy list w całości.
Szanowni Państwo, Drodzy Organizatorzy i Przyjaciele Orszaku
Wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia Orszaku w Hetmańskim Grodzie pragnę gorąco i z całego serca podziękować za zaangażowanie, rzetelność i fantazję, która porwała innych. To Państwa przykład stał się natchnieniem dla innych - już ponad 400 miast polskich wędruje razem pod Stajenkę, żeby oddać pokłon Dzieciątku, a niektórzy twierdzą, że to już co drugie miasto naszej Ojczyzny zdecydowało się głosić na placach i ulicach przywiązanie do świętej wiary katolickiej.
W międzyepoce, w której przyszło nam żyć, nawet praca społeczna - co ujawniają badania - świadczona jest w samotności. Orszak, idąc pod prąd tym tendencjom, jednoczy całe rodziny, pokolenia i lokalne wspólnoty w pracy na rzecz dobra; skromnego dobra tu na Ziemi i tego Dobra przez duże "D", które szykuje dla nas Zbawiciel.
Tak, jak Zamość miał być w zamyśle Hetmana miastem idealnym, tak właśnie Państwa Orszak stał się modelowym przykładem współpracy wszystkich ludzi gorących serc; razem stworzyli porywające widowisko młodzi z Zespołu Tańca Nowoczesnego "RAPTIS" z Młodzieżowego Domu Kultury, pospołu z dojrzałymi studentami Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, i osobami zaangażowanymi w integrację; Warsztatami Terapii Zajęciowej, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. A do tego udało się Państwu namówić Grupę Teatralną "Jednak Warto" i Zamojski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
Mógłbym wymieniać tak i wymieniać wszystkich dostojnych organizatorów, patronów i dobrodziejów, ale najprościej będzie jeśli ujmę to zdaniem; W ten idealny Orszak włączyły się wszystkie grupy wiekowe, społeczne i wszystkie stany Zamościa.
W czasach, gdy tyle sił usiłuje nas skłócić, oderwać od wspólnej modlitwy i wyprowadzić na ulicę w obcych nam sprawach, Państwo dali znowu Rzeczpospolitej przykład, jak należy odbudowywać wspólnotę. Co najważniejsze - wspólnotę zapatrzonych w światło Stajenki.
Wszystkim zaangażowanym w nasze wspólne dzieło, z serca dziękuję; kłaniając się czapką do ziemi, po polsku. "Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą..."
Goście Gali mogli również obejrzeć fragmenty relacji TVP 1 pokazującej przebieg II Orszaku i wypowiedzi przedstawicieli organizatorów i wykonawców ulicznych jasełek w Zamościu.
Nastał czas podziękowań. Małgorzata Farion otrzymała podziękowania i wyrazy uznania od Andrzeja Wnuka, prezydenta miasta Zamość za znakomicie zorganizowany Orszak. Natomiast prezes stowarzyszenia dziękując wszystkim, którzy z ogromną pasją i entuzjazmem przyczynili się do podniosłego wymiaru II Orszaku Trzech Króli, dla każdej z zaangażowanych osób we wspólne dzieło - znalazła ciepłe i serdeczne słowa.
W imieniu Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu dyplomy wręczyły Anna Polska i Agnieszka Gorajska. Wsparcia przy wyróżnieniu ponad stu osób, instytucji, szkół, stowarzyszeń i służb udzielił prezydent Andrzej Wnuk.
Podziękowania otrzymali: Miasto Zamość, Gmina Zamość, ks. Biskup Marian Rojek, ks. biskup Mariusz Leszczyński, ss. Sylwester Zwolak, ks. Zygmunt Jagiełło, ks. Robert Strus za patronat honorowy, wsparcie finansowe i pomoc merytoryczną oraz duchową. Podziękowano sponsorom Orszaku: SKOK Kasy Blachnickiego w Zamościu oraz RYSTERM Sp. z o.o. w Zamościu.
Wśród uhonorowanych specjalnymi dyplomami byli odtwórcy głównych ról i scen biblijnych oraz instytucje wspierające ich realizację: Krzysztof Styk - Król Kacper II, Piotr Kondraciuk - Król Melchior II, Bolesław Bełz - Król Baltazar II, Maria i Mirosław Bartoszczykowie - Święta Rodzina; narratorzy: ks. Jarosław Feresz, ks. Jerzy Frankiewicz, Wojciech Suchowicz; Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu; Schola Światowych Dni Młodziezy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Wydział Kultury i Sportu UM Zamość, Wydział Oświaty UM Zamość, Gminny Ośrodek Promocji Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Zamościu, Zespół Szkół Nr 3 w Zamościu, Zespół Szkół Katolickich w Zamościu, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Szkoła Podstawowa w Mokrem, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zespół Tańca Nowoczesnego "RAPTIS" Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zamościu, Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Parafii pw. św. Michała Archanioła, Warsztat Terapii Zajęciowej w Zamościu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu, Grupa Teatralna "JEDNAK WARTO" działająca przy parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Zamojski Dom Kultury i Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" i Teatr Ognia Utopia.
Podziękowania i dyplomy otrzymały także osoby, instytucje, stowarzyszenia i organizacje oraz służby i parafie, bez których pomocy II Orszak Trzech Króli nie byłby tak piękny, radosny i bezpieczny: Wśród nich: Parafia Św. Jana Chrzciciela w Lipsku k. Zamościa, ks. Tomasz Winogrodzki, Andrzej Kuśmierz, Jan Łukaszyk, Artur Kraczykiewicz, Marzena i Tadeusz Łuczkowie, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Zbigniew Łukaszczuk, Kościół Rektoralny pw. Św. Katarzyny w Zamościu, Parafia pw. Św. Bożej Opatrzności w Zamościu, ppłk. Tadeusz Nastarowicz - Dowódca 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowany w Zamościu, mjr Leszek Winogrodzki - Z-ca Dowódcy 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowany w Zamościu, Towarzystwo Szabli i Miecza, Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego, Stowarzyszenie Turystyka z Pasją, Zakon Rycerzy Kolumba, Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, Nieetatowa Orkiestra Wojskowa pod dyrekcją Pana Arkadiusza Grosmana, Dariusz Steć Stowarzyszenie "Jesteśmy z Tobą - Bądź z Nami" w Zamościu, Zespół Wokalny "Rezonans" pod dyrekcją Alicji Saturskiej, Władysław Swacha, Tomasz Bębenek, Mariusz Szuwara Usługowy Zakład Elektryczny "INKASO", Jacek Herc, Siostra Bernarda Misiewicz, Komenda Miejska Policji w Zamościu, Straż Miejska w Zamościu, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Zamość, Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu, Wydział Gospodarki Komunalnej w Zamościu, Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu, Przedsiebiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Klub Sportowy "AGROS" Zamość, Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu, Maria Wawrzaszek-Gruszka "Społem" PSS "Robotnik" w Zamościu, Bernarda Iwanicka "Społem" PSS "Robotnik" w Zamościu, Jadwiga Skrzypczuk - Cukiernia "Smakołyk" w Zamościu, Stowarzyszenie Restauratorów Rynku Wielkiego w Zamosciu, Restauracja "Muzealna", Restauracja "Bohema", Restauracja "Padwa", Restauracja "Verona", Jazz Club "Kosz", Klub Muzyczny "Stara Brama".
Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu przekazało podziękowania za promowanie dobrej idei przedstawicielom zamojskich redakcji, w tym redakcji Zamość onLine.
Dziękowano także wolontariuszom wydającym korony i śpiewniki oraz udzielającym wsparcia przy organizacji Gali. Byli wśród nich: Krzysztof Farion, Małgorzata Chomicka, Arkadiusz Jesionek, Jadwiga Tkaczyk, Anna Vidal - Farion, Kazimierz Wolańczuk, "Marynia" Maria Ryń, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Delegatura w Zamościu oraz Teresa Wojda.
Osobom szczególnie pomocnym przy organizacji Orszaku w Zamościu wręczono upominki w postaci "Niezbędnika Orszaku Trzech Króli". Otrzymali je: Andrzej Wnuk, Ryszard Gliwiński, ks. Biskup Mariusz Leszczyński, ks. prałat Adam Firosz, ks. Jarosław Feresz, ks. Tomasz Winogrodzk, ks. Jerzy Frankiewicz, Małgorzata Bzówka, Marzena Tadeusz i Wojciech Suchowicz, który wierszem - wdzięcznie i poetycko podsumował "Orszak Zamojski".
Z biskupem w celebrze 6 stycznia msza święta,
Wiernych rzesza w katedrze ściśnięta,
W niezwykły dzień Pańskiego Objawienia,
Drugi Orszak Zamojski nabrał znaczenia.
Trzej Królowie z darami do Pana przybyli,
Anieli pod sklepieniem kościelnym się umieścili,
Z Rezonansu usty pieśni się wydobyły,
Serca zgromadzonych już zdobyły
A jeszcze skrzypeczki, organy i orkiestra zagrała,
Schola światowych Dni Młodzieży im zawtórowała.
Kapłani w lud Boży w świętą sprawę rozesłali
I do tworzenia orszakowego marszu znak dali.
Gwiazda Morandowskiego liceum kierunek wyznaczyła,
Na Rynek Wielki gdzie Święta Rodzina się pojawiła;
Przez Trzeciego Wieku proroczą pierwszą scenę,
Taniec dzieci gwiezdnych Raptisu twórczą wenę,
W okrzykach kontynentalnych głosów orszakowych,
Kolędowań głośnych ludzi dojrzałych i młodych,
Przy obecności biskupiej i władzy samorządowej,
Miejskiej, gminnej, również powiatowej.
Nade wszystko Miłosierdzie - Miłość, Pokój, Przebaczenie,
Motto nasze katolickie - Namaszczenie.
Z pastuszków szałasu śpiew dochodził znajomy,
W trzech terapiach zajęciowych wielbiony,
Do czwartego pałacu Heroda Jednak Warto było
I studentom PWSZ się jakże zamarzyło,
Z Trzema Królami na Orszakomobile bohaterami,
Też stojącymi przed ratuszowymi schodami,
Koron-y z głów zdjąć na narratorów wskazówki
I kolany ugiętymi przy scenie piątej bez wymówki,
Pokłon oddać z Zamojszczyzną Nowonarodzonemu,
Z Lipskimi zwierzętami w sianku zamieszkałemu...
O rączętach w Utopii ogniu rozgrzanych
I oczu wszystkich nas zaangażowanych.
Zapyta przechodzień jakiś ciekawy,
-Dlaczego mundurowa szkoła, wojsko, rycerze w świątyni nawy?
Policja, straż, miejscy strażnicy, rekonstruktorzy w wielu ilościach?
Skąd radość, życzliwość w kobietach i jegomościach?
Korony na dziatek czuprynach kręconych
I skroniach emerytów nagle odmłodzonych,
Po co gorące napoje i szczodrak od cukierników,
Dziennikarze, media internetowe, radio i Polska Telewizja?
Bo tak wygląda i się spełnia Zamojska Orszakowa wizja!
W części oficjalnej Gali wręczono także nagrody w Konkursie Fotograficznym "Jestem Królem. 2016". W wyniku głosowania Internetowego nagrody otrzymali: Aleksandra Dębska, mama małej Igi - od Sławomira Zawiślaka, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość; Ewa Jakubiec, mama Oliwiera - od Piotra Małysza, Wiceprezesa Stowarzyszenia Zamojski Marsz Niepodległości w Zamościu; Patrycja Kasprzak - od Marii Gmyz, Przewodniczącej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Marta Wichlaj, mama Błażeja, Patryk Ciuraszkiewicz i Katarzyna Wójtowicz otrzymali nagrody od Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Już na zakończenie uroczystego spotkania wszyscy częstowali się dorodnymi szczodrakami ufundowanymi przez Cukiernię "Smakołyk" i wybornymi tortami "królewskimi" z Cukierni "Społem" PSS "Robotnik". Składano sobie życzenia: Do zobaczenia na III Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janek Cios dodano: 2016-01-31 przeczytano: 7169 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|