www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej poleje, poprószy - cały rok nie w porę rolę moczy, suszy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Z kalendarza imprez Koła Przewodników Terenowych

Szkolenia z osadnictwa na Lubelszczyźnie i terenach Ordynacji Zamojskiej, wspomnienie Maurycego Zamoyskiego, sesja popularnonaukowa z okazji 295 rocznicy "Synodu Zamojskiego" oraz Akademickie Spotkania w Bukowinie - te i inne zagadnienia zajmowały uwagę przewodników zamojskich w 2015 r.

Informacja z działalności Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK O/Zamość w Zamościu za rok 2015.



Jednym z podstawowych zadań Koła Przewodników jest stałe dokształcanie kadry przewodnickiej. W 2015 roku Koło Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich PTTK w Zamościu przeprowadziło 14 takich szkoleń. Tematem wiodącym była historia osadnictwa: wołoskiego, tatarskiego, żydowskiego, olęderskiego, ormiańskiego i niemieckiego na terenach Lubelszczyzny oraz na terenach Ordynacji Zamojskiej. Referaty i prezentacje opracowali przewodnicy: Andrzej Bober, Helena Kasprzyk, Robert Kowalski, Jadwiga Kozłowska, Elżbieta Kuc, Ewa Lisiecka, Ewa Mielnicka, Zofia Monastyrska, Maria Puźniak i Grażyna Rusin. Z zagadnieniami osadnictwa zamojscy przewodnicy mogli się zapoznać poprzez udział w projekcie "Wielokulturowość Lubelszczyzny wczoraj i dzisiaj", realizowanym przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze".

Szkolenia z historii Zamościa, regionu i Twierdzy Zamojskiej prowadził dr Jacek Feduszka. Oprowadzał także przewodników po zespole pałacowo-parkowym w Klemensowie. Temat dewastacji pałacu w Klemensowie jest dla nas przewodników niezwykle ważny. Podczas pracy z turystami jesteśmy wypytywani o to, co dzieje się z pałacem w Klemensowie. Z nieukrywanym wstydem mówimy o tej niezrozumiałej, także dla nas, sytuacji. Tematem głównym tego wydarzenia było przywołanie pamięci Maurycego Zamoyskiego XV ordynata, współtwórcy niepodległej Polski i wielkiego mecenasa kultury. Efektem wizyty w Klemensowie było między innymi zredagowanie pisma, skierowanego do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, Delegatura w Zamościu z prośbą o czynne włączenie się w ratowanie tego zabytku.



Ważnym wydarzeniem w minionym 2015 roku była organizacja sesji popularnonaukowej, poświęconej 295 rocznicy "Synodu Zamojskiego". Sesję zorganizowano przy współpracy Wojewódzkiego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK województwa lubelskiego i Muzeum Zamojskiego w Zamościu w dniach 11-12 kwiecień 2015 r. Sesji towarzyszył wyjazd szkoleniowy trasą "Cerkwie od Moszczenicy do Gorajca", przygotowany przez pomysłodawczynię wydarzenia Marię Puźniak. Uczestniczyło w nim 200 przewodników z Zamościa, Lublina, Puław i Chełma. Historię Synodu Zamojskiego przedstawił dr Piotr Kondraciuk, a historię pobytu ojców bazylianów w Zamościu - Maria Rzeźniak. Prezentację cerkwi greckokatolickich przygotowała Ewa Lisiecka.

W 2015 roku, po raz pierwszy, uczestniczyliśmy w VII Akademickich Spotkaniach w Bukowinie, podczas których zebrani uczestnicy spotkań mogli dowiedzieć się o starodrukach zamojskich w zbiorach Muzeum Zamojskiego (referat M. Rzeźniak).



Wymienionym spotkaniom, szkoleniom i wyjazdom towarzyszyło wiele innych ważnych przedsięwzięć. Do jednych z nich, być może najważniejszych, należy zaliczyć powstanie i prowadzenie strony internetowej na której umieszczane są krótkie informacje i komunikaty, poważne artykuły, relacje i opisy. Dla zobrazowania ogromu wykonanej pracy przytoczę dane liczbowe: umieszczono 41 relacji, opisano 18 wydarzeń, umieszczono krótkich komunikatów 48. W sumie na stronie znalazło się 118 wpisów, które w znacznej mierze wypełniły lukę w przekazach internetowo medialnych z zakresu historii miasta i regionu. Na szczególną uwagę zasługuje publikowany pod linkiem rękopis Joanny Żubrowej, znajdujący się w zbiorach Lwowskiej Naukowej Biblioteki im. W. Stefanyka NAN Ukrainy. W Dziale Rękopisów pod nr 1258 znajduje się "Pamiętnik życia Joanny Żuber, dymissyonowaney w randze podporucznika woysk polskich i ozdobioney krzyżem "pro virtute militari" z r. 1828". Zdigitalizowany rękopis jest źródłem nowych informacji, dotychczas nieznanych na temat życia i wojskowej wędrówki Macieja i Joanny Żubr w epoce Księstwa Warszawskiego. Ponadto weryfikuje wiele błędnych informacji znanym nam z innych źródeł. Link do zdigitalizowanego rękopisu znajduje się pośród artykułów zamieszczonych w dziale "wydarzeń". Przez pewien czas przewodnicy (w celach szkoleniowych) mieli także dostęp na stronie do tłumaczenia rękopisu.



Szkolenia, wykłady, organizacja spotkań, sesja popularno-naukowa nie byłaby możliwe bez dobrej współpracy i pomocy jaką Koło Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich PTTK O/Zamość otrzymuje od Muzeum Zamojskiego. Zyskujemy nie tylko pomoc techniczną, ale przede wszystkim merytoryczną, za którą staramy się być wdzięczni chociażby przez społeczne oprowadzanie np. podczas Zamojskiej Nocy Muzeów, czy organizacji imprez plenerowych.

Rok 2015 przyniósł parę niespodzianek organizacyjnych. Jedną z nich była konieczność opuszczenia, z powodu znacznych podwyżek czynszu, lokalu mieszczącego się w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej przy ulicy Łukasińskiego. Zawisła nad nami realna groźba zawieszenia działalności Koła. Z pomocą przyszła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu. W obiekcie przy ul Pereca 2 od czerwca powoli urządzamy się i mamy nadzieję na wspólną, owocną współpracę z PWSZ w 2016 roku.



Rok 2016 będzie dla Koła Przewodników Terenowych im Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK O/Zamość rokiem jubileuszowym. Będziemy świętowali 55. lecie i z tej to okazji już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcia, wykonywane z dużym zaangażowaniem społecznym, będą widoczne w wymiarze edukacyjnym, kulturowym i promocyjnym Zamościa i regionu.

W roku 2015 pożegnaliśmy wspaniałego Kolegę i Koleżankę śp. Tadeusza Konrada Sokołowskiego i Ewę Mielnicką, od wielu lat zaangażowanych przewodników i animatorów turystyki. Pamięć o nich jest naszą powinnością i nadzieją, że po drugiej stronie życia orędują za nami.


autor / źródło: Prezes Koła Przewodników Terenowych Maria Rzeźniak
dodano: 2016-02-11 przeczytano: 9934 razy.



Zobacz podobne:
     Maurycy Zamoyski i Królestwo Polskie tematami szkoleń przewodników / 2015-11-05
     Samokształcenie przewodników turystycznych / 2015-02-11
     Ks. Błażej Górski Honorowym Przewodnikiem / 2015-02-01
     Grudniowe szkolenia przewodników turystycznych / 2014-12-02
     Spotkania i szkolenia dla przewodników / 2014-11-04
     Zamojscy przewodnicy u Czarnej Madonny / 2014-03-19
     Zamość: Świętowanie przewodnictwa / 2014-02-25
     Darmowe zwiedzanie Zamościa z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego / 2014-02-17
     Przewodnicy zapraszają na szkolenie / 2013-10-06
     Tajemnice Ziemi Krasnostawskiej - szkolenie / 2013-06-27
     Koło Przewodników przyjmie imię Róży i Jana Zamoyskich / 2013-05-27
     Spotkania i szkolenia w Kole Przewodników / 2012-10-21
     Zamojscy przewodnicy w hołdzie Marszałkowi / 2012-10-21

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet