www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Święta Katarzyna po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Znam swój region 2016

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Zamościu zapraszają do udziału w siódmej edycji konkursu wiedzy o "małych ojczyznach" pod nazwą "Znam swój region".

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie odpowiedzi na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 26 września 2016 r. Rozwiązanie konkursu nastąpi 29 września w czwartek o godzinie 17:10 w programie Skarby Zamojszczyzny/Podróże dalekie i bliskie na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres
Katolickie Radio Zamość
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
lub
lukaszkot@poczta.onet.pl
/Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu/

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Pytania konkursowe

1. Według lokalnej tradycji stał w tej miejscowości kościół pw. św. Pawła, który w bliżej nieokreślonych okolicznościach zapadł się pod ziemię i od tego momentu bije źródło dające bardzo dużo wody. Podobno w święto Apostołów św. Piotra i Pawła o godzinie 12:00 słychać spod ziemi dzwon a źródło tego dnia przestaje bić intensywniej. Gdzie znajduje się to źródło, jak się to miejsce nazywa?
2. W okolicach Zwierzyńca znajduje się miejscowość Sochy. Z jakimi wydarzeniami z okresu II wojny światowej kojarzy ci się ta miejscowość?
3. Dziecko wojny, szachista. Imię i nazwisko nadano mu urzędowo. Więziony w obozach, wychowywany w Domu Dziecka. Symbol martyrologii Zamojszczyzny. Jego los był tematem reportaży prasowych, radiowych i telewizyjnych. Mieszkał w Zamościu. O kim mowa?
4. Malarz i grafik. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę artystyczną i użytkową, tworzy ekslibrysy, lubi pastele. Urodzony w Polanówce. O kogo chodzi? Podaj jego imię i nazwisko.
5. Drewniany kościół z 1920 r. zawierający wcześniejsze wyposażenie. Został zakupiony w Horyszowie Polskim. Sprowadzony dzięki ofiarności parafian i ówczesnego dziekana Grzegorza Lipczyńskiego, który ufundował też kaplice cmentarną. O jaką miejscowość chodzi?
6. Dawna osada wołowska, własność królewska, od 1759 r. miasto. Zniszczenia w czasie II wojny światowej doprowadziły do upadku miasteczka i zagłady mieszkańców głównie ludności żydowskiej. Neogotycki kościół parafialny z 1904 r. jest najważniejszym zabytkiem tej miejscowości. Podaj jej nazwę.
7. Na terenie powiatu hrubieszowskiego znajduje się szereg osobliwości przyrodniczych. Wymień 3 z nich.
8. Prymas Polski, kardynał, który przywiózł do miasteczka obraz Matki Boskiej Loretańskiej słynący cudami. Jak nazywa się ten duchowny i jaka to miejscowość?
9. Od 1918 pracował jako notariusz w Hrubieszowie. Autor zbiorów wierszy: "Sad rozstajny", "Łąka", "Napój cienisty". Początkowo mało znany i niedoceniany, uznawany dziś powszechnie za jednego z największych poetów naszego wieku. Kto to taki?
10. Powiat biłgorajski to niezwykłe bogactwo i różnorodność działalności kulturalnej. Jednym z jej elementów jest strój biłgorajsko-tarnogrodzki. Jakie są jego charakterystyczne elementy?
11. Na terenie powiatu biłgorajskiego jest wiele ośrodków rzemiosła ludowego. Wymień miejscowości znane z a) garncarstwa, b) pisankarstwa.
12. Na terenie, której gminy znajdują się następujące zabytki: osada z zabudową ulic "stodolnych" (Polna, Orzechowa, Kościelna, Ogrodowa); kościół parafialny rzym.-kat. p. w. Matki Boskiej Szkaplerznej i Św. Jana Nepomucena, dzwonnica, cmentarz kościelny z drzewostanem, cmentarz grzebalny (żydowski).
13. Był kapelanem arcybiskupa metropolity Eugeniusza Baziaka. W 2001 r. został kardynałem. Podaj jego imię i nazwisko.
14. Miasto położone blisko granicy z Ukrainą na Płaskowyżu Tarnogrodzkim u ujścia rzeczki Sołotwy do Lubaczówki. Według danych z 01.03.2006 r. miasto miało 12 834 mieszkańców. Podaj jego nazwę.
15. Ośrodek kamieniarski powiatu lubaczowskiego. Zasięg oddziaływania tego ośrodka sięgał daleko na wschód, po Lwów, Żółkiew i Sokal. Co to za miejscowość?


autor / źródło: Łukasz Kot
dodano: 2016-08-09 przeczytano: 3683 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet