|
XXI Festiwal Pieśni Maryjnych w Górecku KościelnymPo raz 21. w Górecku Kościelnym odbył się Festiwal Pieśni Maryjnych Ludowych Zespołów Śpiewaczych. Pomysłodawcą popularnej imprezy jest górecki proboszcz ks. Tadeusz Sochan. Tegoroczny festiwal był także pożegnaniem kapłana, który 17 sierpnia przechodzi na emeryturę (7.08.).
Festiwal w Górecku, niezwykłe przedsięwzięcie realizowane od wielu lat, wpisał się w pejzaż Górecka i Roztocza. Każdego roku ściąga do Górecka ogromna rzesza fanów z całej Polski i różnych stron świata. To piękne przeżycie artystyczne i ważne wydarzenie religijne oraz święto dla mieszkańców Górecka bywało też transmitowane przez Telewizję Polonia. Jeszcze w lutym br. zachodziła obawa czy odbędzie się kolejna edycja ze względu na przejście na emeryturę jego organizatora ks. kan. Tadeusza Sochana.
A jednak. Tegoroczny Festiwal, organizowany wspólnie przez Gminę Aleksandrów i Starostwo Powiatowe, zgodnie z formułą jaką nadał mu jego pomysłodawca i wieloletni organizator, stał się piękną formą podziękowania dla księdza Tadeusza Sochana, za jego nieoceniony wkład w rozwój i propagowanie kultury na Ziemi Biłgorajskiej oraz za liczne i cenne inicjatywy realizowane przez lata jego posługi w Górecku Kościelnym.
XXI Festiwal Pieśni Maryjnych Ludowych Zespołów Śpiewaczych rozpoczął się mszą św. w Amfiteatrze Dąbrowa. Po nabożeństwie dobyły się festiwalowe przesłuchania. Przed publicznością zaprezentowało się prawie 30 zespołów z całego regionu, które walczyły o nagrody, czyli Złote, Srebrne i Bursztynowe Różańce. Wystąpiły: "Górecczanki" - Górecko Stare, "Jutrzenka"- Ciotusza Nowa, "Zagórzanki"- Łuszczacz, Zespół Wokalno - Instrumentalny "Złoty Wiek" - Biłgoraj, Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy" - Aleksandrów, Zespół Wokalno - Instrumentalny ZNP "Belferki" - Biłgoraj, Zespół Śpiewaczy "Kalina" - Ruda Wołoska, "Czerwone Korale" - Zawada, Zespół Artystyczne "Retrospekcje" - Biłgoraj, "Tarnina" - Tarnoszyn, Kameralny Chór "Konsonans" - Łabunie, "Czeremcha" - Gromada, Chór Parafialny "Jaśmin" - Rzeplin, Chór "Stanislaus" - Parafia Górecko Kościelne, "Polne Kwiaty" - Dyle, "Wesołe Gosposie" - Kolonia Sitaniec, Chór "Arion"- Świdnik, "Wójtowianie"- Krasnobród, "Złota Jesień" - Biłgoraj, "Wierszczyckie Echo" - Wierszczyca, "Grabowiczanki"- Grabowiec, Zespół Wokalny "Canto" - Stary Zamość, "Ogrodniczki" - Łabuńki Pierwsze, "Babeczki w Kropeczki" - Bondyrz, Klub Seniora "Radosna Przystań", "Udryczanki" - Udrycze, "Lawenda" - Telatyn i "Sonata" z Tomaszowa Lub.
Pierwsze miejsce przyznano Chórowi "Arion" ze Świdnika, drugie miejsce wyśpiewał Zespół "Zagórzanki" z Łuszczacza, zaś miejsce trzecie przypadło Zespołowi "Wójtowianie" z Krasnobrodu. Festiwal zakończył koncert "Od Strausa do Presleya", czyli największe hity muzyki rozrywkowej i klasycznej. Wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Lublinie: Małgorzata Rapa, Kamila Lendzion, Mariusz Adam Ruta, Kordian Kacperski. Koncert poprowadzi Paweł Świętorecki.
* * *
Historia Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych sięga roku 1996. Początki były bardzo skromne. Pierwsza edycja (podobnie jak II, III i IV) odbyła się Łaszczówce Do konkursu zgłosiło się 12 zespołów, które wykonały dwie pieśni o tematyce maryjnej. Gwiazdą Festiwalu była Sława Przybylska, która z Janem Krzyżanowskim zaprezentowała program "Modlitwy Poetów". Zespoły obowiązkowo prezentowały po dwie pieśni maryjne, a gośćmi specjalnymi zasiadającymi także w jury byli Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski zaprzyjaźnieni już z pomysłodawcą, organizatorem i kierownikiem artystycznym ks. Tadeuszem Sochanem. Gwiazdą IV edycji Festiwalu był Krzysztof Krawczyk.
W 2000 r. ks. Tadeusz Sochan został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. Tu przeniesiono także organizację festiwalu. Ludowe Zespoły Śpiewacze zaczęły się spotykać w Górecku Kościelnym, najpiękniejszym zakątku Roztocza, gdzie - jak mawia ks. Tadeusz Sochan - rosną majestatyczne, wiekowe dęby, szemrzą najczystsze, srebrzyste strumyki, szumią i pachną żywicą sosnowe lasy, a brać skrzydlata śle ku Bogu muzykę, wielbiąc Jego potęgę i mądrość. - To wymarzona przystań dla ludzi szukających spokoju, oddalona od zgiełku świata, nie zniszczona jeszcze przez cywilizację. Miejsce, gdzie można odnaleźć Boga w kontemplacji ciszy i modlitwy. Tylko Opatrzność mogła sprawić, że Festiwal Pieśni Maryjnej został przeniesiony do Górecka - podkreślał wówczas ks. Tadeusz.
W kolejnych latach do Górecka przyjeżdżało coraz więcej zespołów z całej Lubelszczyzny. Rekordowy był rok 2011, kiedy zgłosiło się ich ponad 40. Na początku każdy zespół prezentował dwie pieśni maryjne, a od VII edycji zmieniła się nieco formuła. Obowiązywała pieśń maryjna i inna, na przykład pieśń franciszkańska albo pieśń o świętym, pieśń patriotyczna, pieśń ludowa, ulubiona pieśń zespołu, archaiczna pieśń maryjna, piosenka z repertuaru "Tercetu Egzotycznego", pieśń innych narodów, pieśń o matce, archaiczna pieśń ludowa, piosenka rozrywkowa lat 60. i 70.
Każdego roku festiwal gromadził nie tylko setki wykonawców, ale także tysiące widzów, którzy chętnie przyjeżdżali do serca Roztocza, aby wsłuchiwać się w pieśni maryjne i nie tylko, tak bardzo harmonizujące z roztoczańską przyrodą. Festiwalowe spotkania wśród roztoczańskich lasów mogły się odbyć dzięki charyzmie organizatora ks. kan. Tadeusza Sochana, którego wysiłki i zabiegania sprawiały, że do Łaszczówki, a potem do Górecka przybywały wielkie gwiazdy, których koncerty były zwieńczeniem zmagań konkursowych i które także zasiadały w jury. Festiwal swoją obecnością zaszczycili: Sława Przybylska, Krzysztof Krawczyk, Janusz Laskowski i Marcin Jabłoński, Eleni oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Zamość, Don Wasyl i Roma, Golec uOrkiestra, Bogdan Trojanek i zespół "Terne Roma", zespół "Dzikie Pola" z Ukrainy, Izabella Skrybant i "Tercet Egzotyczny", Czerwone Gitary, Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy, Wojciech Korda, Trubadurzy. Wiele gwiazd przyjaźni się z ks. Tadeuszem Sochanem, a on z otwartym sercem czekał w gościnnym Górecku, by cieszyć się życzliwością artystów.
Na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Minister Kultury i Sztuki Małgorzata Omilanowska przyznała ks. Tadeuszowi Sochanowi odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Odznaczeniem tym został udekorowany podczas XX edycji Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych w 2015 r. Słowa uznania przekazał również marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, który z okazji jubileuszowego festiwalu odznaczył ks. Tadeusza medalem pamiątkowym województwa lubelskiego przyznawanym za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny. - Nazwano mnie ambasadorem Roztocza, ambasadorem województwa lubelskiego. Kocham to miejsce, będę mu służył, ile mogę. Kocham was wszystkich, którzy trwacie przy mnie, chcecie śpiewać tutaj - mówił wzruszony ks. Tadeusz.
* * *
Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym to perła architektury. Cudownie usytuowana świątynia urzeka swym pięknem i prostotą. Budowla pochodzi z 1768 roku, a ufundowana została przez Jana Jakuba Zamojskiego. Powstała z drzewa modrzewiowego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona kościoła św. Stanisława, obraz Matki Boskiej Anielskiej oraz rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i Pana Jezusa Ubiczowanego. Jednym z cenniejszych eksponatów we wnętrzu poza barokowym krzyżem z XVIII w. są 12-głosowe organy z 1906 r.
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Stanisław Koper dodano: 2016-08-11 przeczytano: 11434 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|