|
Przenikanie czasu z materią w BWABiuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska zaprasza na wystawę malarstwa Krystyny Przychody-Rudzkiej i bursztynu z kolekcji Lucjana Gazdy. Wernisaż wystawy zatytułowanej "Przenikanie czasu z materią" odbędzie się w najbliższy piątek (14 października) o godz. 17. Prace będą prezentowane do końca października.
* * *
Wystawa malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody i fragmentu kolekcji Lucjana Gazdy "Przenikanie czasu z materią" jest kontynuacją fascynacji naukowym odczytywaniem przekazu geologicznego - upływu czasu i ewoluowania materii . Po raz kolejny, jest to malarska narracja z bursztynem w tle. Wystawy "Zaginiony las" w Muzeum na Zamku w Janowcu, "Lubelski bursztyn" w Muzeum w Chełmie, "Przenikanie czasu z materią" w Muzeum Wincentego Pola w Lublinie znaczą bursztynowy szlak ostatnich kilku lat wspólnych wystaw malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody i kolekcji oraz wizualizacji tajemnic tego kamienia Lucjana Gazdy, geologa, badacza lubelskiego bursztynu.
Wystawa w Zamościu wpisuje się w bursztynową przeszłość miasta, co może nie jest powszechnie znane, które w pewnym okresie historii rozwijało się na szlaku czarnomorskiej odnogi szlaku bursztynowego. Wystawa "Przenikanie czasu z materią" to konfrontacja wrażliwości artystki i jej malarstwa inspirowanego skałami, skamieniałościami i skamieniałymi łzami Heliad z mitycznego Erydanu, sukcynitu-bursztynu z surową jego bryłą i cyfrowym zapisem odczytywanych w laboratorium jego tajemnic.
Obrazy Krystyny, będące wysublimowanym materializowaniem wrażliwością artystki tajemnicy rodzenia się przed milionami lat życia, które w pewnym momencie czasu geologicznego eksplodowało bursztynem, kamieniem magicznym, rozbudzającym emocje w świadomości minionych cywilizacji, ale także współcześnie. Wystawa to połączenie wrażliwego i nastrojowego malarstwa Krystyny Przychody-Rudzkiej i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy, w tym bursztynów lubelskich.
Wystawa jest kontynuacją wspólnych działań wystawienniczych Krystyny Przychody-Rudzkiej i Lucjana Gazdy, które z różnym nasileniem trwają już 25 lat. Konsekwentnie konfrontują wizualizacje dostrzegalnego i podświadomego postrzegania artysty z naukowym odczytywaniem przekazu geologicznego zaklętych w pozornie martwych i niemych kamieniach.
* * *
Lucjan Gazda - geolog, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk technicznych w dziedzinie górnictwa. Praca naukowa i dydaktyczna na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz PWSZ w Chełmie. Autor ponad 100 artykułów związanych głównie z Lubelszczyzną, lubelskim węglem, lubelskimi surowcami kamiennymi i lubelskim bursztynem. Łączy archaiczne zaciekawienie materią pionierów geologii z nowoczesnymi metodami badawczymi. Przedmiot badań, minerały, skały i procesy geologiczne traktuje podmiotowo i emocjonalnie jako misterium rozgrywające się w kosmosie i historii materialnej cywilizacji. Na przestrzeni 25 lat aktywności zawodowej zaowocowało to kilkoma wystawami kamieni zwykłych oraz ich niezwykłego wnętrza wspólnie z lubelskimi artystami oraz organizacją międzynarodowego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego i wystawy Zielone i Białe inspirowanego unikatowym kamienieniem chełmskim odkrywanym w badaniach archeologicznych.
* * *
Krystyna Rudzka-Przychoda - członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1990/1991.Studia na UMCS w Lublinie. Wieloletni członek , sekretarz obecnie w-ce prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP oraz członek Zarządu Głównego ZPAP(GSK). Autorka albumu " uśmiech Rośliny". Organizatorka i uczestniczka szeregu plenerów. wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień.
Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m.in: Instytut kultury Polskiej -Lipsk (Niemcy)-1989, BWA Rzeszów-1991, BWA Tarnów-1993, Munster(Niemcy)-1995,2002, Konsulat Generalny RP Nowy Jork(USA)-1997, Fundacja Kultury Polskiej New Jersej(USA), Galeria "Pod Podłogą" 2002 Lublin, Festiwal Nauki i Sztuki Uniwersytet w Siedlcach, Tajemnica Zielonej Materii" Lublin, Muzeum Nadwiślańskie "Geocykl" Kazimierz Dolny-2000.
Od 25 lat współpracuje z geologiem dr. Lucjanem Gazdą tworząc cykle o temayyce geologicznej: Państwowe Muzeum na Majdanku Lublin 2006, Muzeum W Chełmie "Istota Materii"-2011, Oddział Muzeum Lubelskiego w Łęcznej "Dusza Kamienia Odrzuconego"-2011, Galeria Radia Lublin.
Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: Galeria EL. Elbląg 1991 III nagroda, Oddech Warszawa-1991 III nagroda, Radom Współczesny wizerunek Madonny nagroda , Postawy BWA Rzeszów 1993 nagroda, Autograf-Muzeum Lublin -2001wyróżnienie, 2003 nagroda .Zasłużony Działacz Kultury, Złota odznaka ZPAP, nagroda Prezydenta Miasta Lublina, nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, państwowych i muzealnych.autor / źródło: org. dodano: 2016-10-08 przeczytano: 3295 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|