www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 25 listopada 2024, w 330 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Erazma, Katarzyny, Józafata.
Listopadowe przysłowia: Na świętą Elżbietę bywa śnieg po piętę. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Idziemy do kina: KATYŃ

Kino Stylowy w Zamościu, Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska w Zamościu, Prezydent Miasta Zamość-Marcin Zamoyski zaprasza na premierowy pokaz filmu "Katyń", który odbędzie się w dniu 21 września o godzinie 18.15 w sali kina.

"KATYŃ" - NAJNOWSZY FILM ANDRZEJA WAJDY

Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach. Film o niezłomnej walce o pamięć i prawdę, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce.
Początek II wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę, na rozkaz Józefa Stalina, 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały Armii Czerwonej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli.
Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (M. Cielecka), siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy, który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego.

Jak będzie wyglądało po wojnie życie kobiet czekających na swych ukochanych w państwie polskim, które wciąż zależne jest od radzieckiej Rosji? Czy dla tych, którzy zaakceptowali nowy ustrój, ojczyzna i wolność będą miały wciąż to samo znaczenie?

reżyseria: Andrzej Wajda; scenariusz: Przemysław Nowakowski, Andrzej Wajda - na podstawie opowiadania Andrzeja Mularczyka pod tym samym tytułem
obsada:
Maja Ostaszewska: Anna, żona Artura
Artur Żmijewski: Artur, rotmistrz 8-go Pułku Ułanów w Krakowie
Danuta Stenka: Generałowa Róża
Paweł Małaszyński: Porucznik Paweł
Magdalena Cielecka: Magda, siostra porucznika Pawła
Maja Komorowska: Maria, matka Artura
Władysław Kowalski: Władysław, ojciec Artura, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wiktoria Gąsiewska: Wiktoria, córka Artura i Anny
Anna Radwan-Gancarczyk: Elżbieta, bratowa Anny
Andrzej Chyra: Andrzej, porucznik 8-go Pułku Ułanów w Krakowie
Agnieszka Kawiorska: Joanna, córka generałowej
Joanna Kawiorska: Joanna, córka generałowej
Stanisława Celińska: Stasia, gospodyni w domu generała
Agnieszka Glińska: Agnieszka, siostra porucznika Pawła
Antoni Pawlicki: Antoni, syn Elżbiety
...

Historia katyńska

17 września 1939, na mocy ustaleń radziecko - niemieckich zawartych w pakcie Ribbentrop - Mołotow wschodnią granicę Polski przekroczyła Armia Czerwona. Do końca września Rosjanie zajęli wszystkie wschodnie województwa Rzeczypospolitej, a do niewoli dostało się blisko 18 tysięcy oficerów, 230 tysięcy żołnierzy i około 12 tysięcy funkcjonariuszy policji. Wśród jeńców byli oficerowie wszystkich stopni oraz kilkunastu generałów. Znaczną część uwięzionych stanowili oficerowie rezerwy, z których większość wywodziła się spośród polskiej inteligencji; do niewoli trafili także kapelani wojskowi różnych wyznań. Do końca października 1939 zatrzymanych oficerów umieszczono w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 5 marca 1940 roku na wniosek Berii, Biuro Polityczne KCWKP(b) podjęło decyzje o rozstrzelaniu niemal 15 tysięcy jeńców przebywających w tych obozach. Rozkaz podpisał Józef Stalin. Polskich jeńców zamordowano wiosną 1940 roku w ośrodkach NKWD w lesie katyńskim, Twerze i Charkowie.

Postępująca na wschód armia niemiecka odkryła katyńskie mogiły w kwietniu 1943 roku. Władze ZSRR zaprzeczyły niemieckim oskarżeniom o dokonanie zbrodni na polskich oficerach oświadczając, że mord miał miejsce w roku 1941 i jest dziełem Niemców. Pomoc w ukrywaniu prawdy okazali Stalinowi przywódcy Wielkiej Brytanii i USA, którym zależało na dobrych stosunkach z radzieckim aliantem.

Przez cały okres istnienia PRL prawdę o zbrodni katyńskiej starano się z całą stanowczością i bezwzględnością fałszować. Temat Katynia przez cały ten czas pozostawał "na indeksie", a orędowników katyńskiej prawdy prześladowano i surowo karano. Rodziny zamordowanych nie mogły zapalać zniczy nawet na symbolicznych grobach swoich bliskich.

Dopiero po 1989 roku prawda o Katyniu mogła ujrzeć światło dzienne. W 1990 władze ZSRR po raz pierwszy przyznały, że zbrodnia została dokonana przez sowieckie NKWD. Dwa lata później prezydent Borys Jelcyn oficjalnie oświadczył, że stało się to na mocy rozkazu podpisanego przez Józefa Stalina. Od tego czasu coraz więcej dowiadujemy się o wydarzeniach, które miały miejsce wiosną 1940 roku w katyńskim lesie, w katowniach NKWD Tweru i Charkowa. Dziś są tam cmentarze polskich oficerów. jednak wiele faktów do dziś pozostaje nieodkrytych, i wiele mogił polskich jeńców na wschód od Bugu do dziś porastają jedynie drzewa.


autor / źródło: org.
dodano: 2007-09-10 przeczytano: 13296 razy.



Zobacz podobne:
     Posadzili Dęby Pamięci w hołdzie Bohaterom zamordowanym w Katyniu / 2012-04-28
     Upamiętnią związanych z Zamościem Bohaterów Mordu Katyńskiego / 2012-04-24
     Msze św. w rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej / 2011-04-03
     Powiatowi radni PiS chcą uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej / 2011-03-24
     "Katyń... Ocalić od zapomnienia"- konkurs plastyczny / 2010-11-16
     Złożyli hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem / 2010-04-20
     Hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem / 2010-04-19
     Msza św. w intencji ofiar Katynia i katastrofy pod Smoleńskiem / 2010-04-12
     Pamięć o zbrodni katyńskiej / 2010-04-08
     "Katyń Pamiętamy"- wystawa w Klubie Garnizonowym / 2010-03-02
     "Hannah Montana" w Stylowym / 2009-04-15
     Zamość podpisał umowę na "kino marzeń" / 2008-12-05
     Centrum Kultury Filmowej stanie  w Zamościu / 2008-09-16
     W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 68. rocznicę mordu / 2008-04-09
     Głosujmy na "Katyń" / 2008-02-06
     DKF: Reaktywacja / 2007-12-21
     Sylwestrowy Maraton Filmowy / 2007-12-17
     Modlitwa za Katyń 1940 / 2007-09-27
     Klub kinomaniaków / 2007-09-11

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet