|
Elżbiety Tyszko "zastępy świętych" w MDKW Galerii Sztuki Dziecka Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego otwarto wystawę Elżbiety Tyszko "Bóg jest miłością". Wystawa malarstwa religijnego odbywa się w roku jubileuszu 35-lecia pracy twórczej Elżbiety Tyszko, w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej (24.10.).
Na wernisaż malarstwa emerytowanej nauczycielki MDK przybyli wychowankowie, rodzina, przyjaciele i znajomi zamojskiej artystki, absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
- Jest mi niezmiernie miło, że Andrzej Szumowski, dyrektor MDK zaprosił mnie w czerwcu tego roku do tej placówki z wystawą, ponieważ miała być w "Civitas Christiana". Cieszę się, że na otwarcie mojej wystawy przyszło tak dużo dzieci i ich nauczycieli oraz najbliższe mi osoby - mówiła wzruszona Elżbieta Tyszko.
Jak powiedziała artysta - obrazy pochodzą z ostatnich kilkunastu lat. -Pierwszy obraz został namalowany jeszcze za życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Widok kościoła na obrazie pochodzi z czasów kiedy jeszcze żył ks. kanonik Tomasz Bomba, proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Komarowie. Część obrazów z tej wystawy prezentowana była cztery lata temu w zamojskim "Civitas Christiana" pod hasłem: Eucharystia źródłem miłości". Na potrzeby tej wystawy malarka namalowała kolejne osiem obrazów.
- Cieszę się, że mogę je pokazać w placówce, z którą byłam związana zawodowo w przeszłości, która tak aktywnie działa w przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej Zamościa. Kiedy ja pracowałam w MDK, mieścił się w kamienicy na Starym Mieście, nad "Cepelią". Nie było tak pięknych sal i tak wspaniałych warunków - wspominała Elżbieta Tyszko.
Podkreśliła, że obrazy nie są podpisane, nie mają tytułów, ponieważ mówią same za siebie. Każdy, patrząc na obraz, może przypisać swoją historię. Jezus po krzyżem to obraz, który zdobił barokowy kościół franciszkanów p.w. Zwiastowania NMP na Starym Mieście, po jego przywróceniu do funkcji sakralnej. W tych pierwszych latach po oddaniu świątyni o.o. franciszkanom był zawieszony w głównym ołtarzu, nad tabernakulum.
- Malując te obrazy, byłam prowadzona jakby Duchem Świętym. Od wielu lat jestem blisko Boga, bo w Bogu jest wielka Miłość. On wszystko potrafi. Są takie chwile, że człowiek wątpi, wydaje mu się, że sobie nie poradzi. Nagle zjawiają się Anioły w postaci dobrych ludzi i wspierają człowieka. Bardzo serdecznie chcę podziękować moim dzieciom: Agnieszce, Bartkowi, Karolowi, którzy wspierają mnie cały czas. Oni przygotowali także poczęstunek dla Państwa. Druga moja córka jest w Stanach Zjednoczonych. Nie mogła zostać na wernisaż wystawy, ale mam nadzieję, że za pośrednictwem Internetu, będzie wiedziała jak to wyglądało - powiedziała Elżbieta Tyszko.
Gratulacje i podziękowania złożył artystce Andrzej Szumowski, dyrektor MDK.
- Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w MDK organizujemy systematycznie od szesnastu lat. Dzisiaj jest on kolejny i jest on jeszcze bardziej wspaniały dzięki pani pracom. Pani propozycja została przeze mnie bardzo gorąco przyjęta dlatego, że MDK to nie tylko dzieciaczki, ale także ich rodzice, nauczyciele, którzy są ciekawi organizowanych tutaj wydarzeń. Ważne jest, abyśmy byli z razem z dziećmi, bo dzięki temu piękniejsza jest nasza przyszłość - mówił dyrektor Andrzej Szumowski, który zaprosił także na wystawy fotografii, odbywające się równolegle w Młodzieżowym Domu Kultury: "Fatima", i "Madonny".
O Elżbiecie Tyszko i jej życiowej drodze z pasją - bardzo ciepło wypowiada się Jerzy Tyburski, dyrektor BWA Galeria Zamojska.
Elżbietę Tyszko, tajemniczą, oryginalnie ubraną damę, pamiętam z dzieciństwa jako panią Elżbietę Woźniak. Nasze rodziny mieszkały w sąsiednich klatkach najdłuższego wówczas bloku w Zamościu, przy ulicy Lubelskiej. Najpierw była przyjaźń i wspólne zabawy z pięknymi córkami pani Elżbiety - Urszulą i Agnieszką. Następnie zapoznałem się z bajecznie kolorowymi obrazami pani Elżbiety, na jednej z prezentowanych wystaw. Wówczas stała się dla mnie również autorytetem i nauczycielem plastyki podczas zajęć ogniska plastycznego przy ulicy Ciepłej.
Były to lata 70-te i mile wspominam ten beztroski czas, gdy po lekcjach szkolnych można było kontynuować i rozwijać swoje zainteresowania pod okiem świetnej nauczycielki plastyki, jaką była Elżbieta Woźniak. Praca na rzecz dzieci i młodzieży bardzo ja pochłaniała. Przy czym nieustannie dzieliła się dobrem, w czym przypominała mi trochę sylwetkę legendarnego malarza i zakonnika - Brata Adama Chmielowskiego.
Ostatnio, jej płótna zapełniają zastępy świętych, którzy jak podkreśla autorka, prowadzą ja przez życie. Elżbieta Tyszko to ważna i barwna postać w pejzażu kulturalnym naszego miasta i taką pozostaje w mojej pamięci".
Na ekspozycji w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość "Na Kamiennej" zaprezentowano dwadzieścia obrazów olejnych o tematyce religijnej. Są też kwiaty, jako zapowiedź kolejnego cyklu malarskiego Elżbiety Tyszko. Prace przedstawiają sceny z życia Matki Boskiej, Jezusa oraz Świętej Rodziny, a także świątynie i naszych współczesnych świętych. Obrazy, które można oglądać w MDK są artystycznym i autentycznym dowodem wiary, miłości i dziękczynienia za wszelkie łaski, którymi została obdarzona autorka. Artystka jest wierna maksymie: "Cokolwiek zatrzymamy dla siebie - tracimy, to, co oddamy innym - pozostanie dla nas na zawsze". Elżbieta Tyszko dzieli się swoją wiarą i malarską pasją z serca - z mieszkańcami Zamościa.
Wystawę można oglądać w Galerii MDK Zamość do dnia 28. 10. 2016 roku.
* * *
Elżbieta Tyszko (ur. 1944r.), ukończyła zamojskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a potem m.in. Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury w Warszawie oraz Studium Pedagogiczne w Lublinie. W 1986 r. otrzymała tytuł artysty plastyka przyznany jej przez Ministra Kultury i Sztuki. Pracowała m.in. jako inspektor do spraw społeczno-wychowawczych w Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu oraz w zamojskiej SM im. Jana Zamoyskiego. Jej pasją zawsze było malarstwo. Jesienią 2016 roku Elżbieta Tyszko obchodzi 35-lecie pracy twórczej.
Tworzy głównie fantazyjne, barwne krajobrazy, kwiaty, portrety oraz dzieła o tematyce religijnej. Jej prace można było oglądać m.in. na wystawach w Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Zakopanem i Zamościu. Prezentowano je m.in. na statku "Ziemia Zamojska" oraz m.in. w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Zamościa - artystka podarowało papieżowi jeden ze swoich obrazów, który został zabrany do Watykanu.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2016-10-27 przeczytano: 11792 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|